27 години вече една красива дама от Варна прави щастливи бургаските деца. Златина Петкова-Хейгъл е създател на частно училище по английски език „Британски Културен Център“ в Бургас. В школата не просто се преподава език по учебник, а един вълшебен екип прави така, че деца, юноши и тийнейджъри да се чувстват прекрасно. До ден днешен през центъра са преминали хиляди ученици, а Хейгъл се определя като една голяма късметлийка. Един специален разговор пред Грамофона нюз.
Да откриеш йога още на 13 години
„Бях 30 - годишна, когато създадох центъра и вече бях родител на две деца. Всичко, което бях научила като разбиране за детската психика и отношение към децата, го прехвърлих в школата. Винаги си казвах, че ще се отнасям към учениците сякаш са мои родни деца. Най-важното нещо, което ми помогна при създаването на школата , бе практикуването на йога в годините“, казва Хейгъл.
За първи път тя чува за йога от най-близката й приятелка от детството. „На 13 години и половина започнах да практикувам хата йога по книгата на Венцислав Евтимов. Моите родители не знаеха за това мое решение, а когато научиха и видяха книгата, малко се разтревожиха, защото решиха, че това щяло да ме откъсне от действителността. Аз им отговорих, че ако някой им е казал това, той всъщност не знае какво е йога.
Тя те кара да присъстваш наистина в действителността, да си на 100 % тук и сега, и да си със страшно фокусиран интелект. В младежките си години успях да попия много знания, продължавам да съм в това състояние и да уча постоянно. Дълги години изобщо не съм споменавала, че практикувам йога, защото беше прекалено екзотично и неразбрано“, спомня си Хейгъл.
Да учиш при най-добрите
Златина с гордост споделя, че е възпитаник на Първа езикова гимназия във Варна, където е имала страхотни преподаватели и прекрасно обучение. Съдбата я отвежда в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където изучава английска филология и е студент на десетки водещи интелектуалци.
„Много съм горда, че ми преподаваха имена като Никола Георгиев по литературознание, Мирослав Янакиев по български език и езикознание, Александър Шурбанов, Бети Гринберг, Татяна Стойкова, Мая Пенчева. Това са автори на учебници, водещи личности във филологиите. Вторият ми език беше немски, третият френски. Изучавала съм като ученичка и руски език. Завърших университета с 4 езика“, казва още Златина.
Силно повлияна от сугестопедията
В школата си тя внедрява сугестопедията като метод на обучение, силно повлияна от създателя й проф. Лозанов. Едновременно с това децата от „Британски културен център“ имат възможност да изучават култура в часовете по английски език.
„Когато създадох школата доста майки ме потърсиха, защото се беше разчуло, че мога да работя с много малки деца. Тогава те бяха колкото моя 4-годишен син. В момента вече са пораснали, но и досега им знам имената, къде учат, къде живеят. Някои се завърнаха от чужбина в Бургас, с което много се гордея.
Благодарна съм на вселената, че бях поканена навремето в курса по сугестопедия, защото той ми показа, че можеш да постигнеш абсолютно всичко без никаква строгост, с принципност и твърдост, но предимно с мекота, доброта и загриженост.
За сугестопедията мога да кажа, че тя създава една благост и едно невероятно спокойствие. В школата сме заобиколени от голяма естетика, при нас залите са създадени с голяма красота, подбрани с естествени материали и с естетични изображения. Звучи по-слаба или малко по-силна музика и всичко това създава една прекрасна атмосфера. Дори децата да дойдат при нас изнервени, те се успокояват. Дори на тийнейджъри в държавните училища да им се носи славата на непокорни и буйни, при нас се държат различно, просто заради различната атмосфера“, споделя Хейгъл.
Тя е категорична, че тийнейджърите имат нужда от голяма загриженост, тъй като преживяват много труден период, търсейки себе си. „Те са объркани, често ги смущават хиляди неща, които няма нужда да ги смущават, но те го изживяват. Ние в нашата класна стая, в нашия свят им създаваме пълно спокойствие. При нас няма грубости и подигравки! Децата виждат мили, усмихнати и радостни учители и поемат от тази атмосфера. По този начин самите деца разбират, че няма нищо страшно, ако сгрешат.
Учителят е този, който задава тона, той създава атмосферата, а класът е неговото отражение. Учителят по езика работи с цялата си личност. Той физически трябва да се постарае да е много лъчезарен и красив, да мисли какви цветове е облякъл, за да радва хората. Ние работим и с нашия глас – трябва да умеем да го правим с мек, весел, понякога с достатъчно силен когато се налага да бъдем чувани, а често и с достатъчно тих, за да успокоим.
Изучаване на култура и английски език в приятна обстановка
Златина признава, че когато е дошла за първи път в Бургас не е познавала никой и не се е чувствала добре да живее без своя среда.
„С годините изградих градинката, в която живея, а тя е населявана от много обичани от мен родители и техните прекрасни деца. Ние сме едно много преплетено живо същество с голям кръг бургаски семейства. Тези хора са много лоялни към нас, а ние сме много всеотдайни към тях. Те изпращат при нас второто си дете, третото дори. Тези контакти са безценни!“, гордо казва Златина.
Златина Хейгъл с посланика на Обединено Кралство Великобритания, Негово Превъзходителство Н. Копси.
Успешните деца са нейната най-голяма гордост
Хиляди деца са преминали през частно училище по английски език „Британски Културен Център“ в Бургас. Ива Дралчева е едно от ярките имена в школата. Започва да учи английски език при Хейгъл до 14 – годишна възраст, след което продължава обучението си в изключително престижно училище в Англия. „Какво научавам от майка й години по-късно? Още първата година Ива е класирана да изучава английски език и литература с английските деца. Заедно с нея е имало и много чужденци, неслучайни деца, дошли от цяла Европа и от целия свят. Често това са деца на президенти, министри, на много водещи личности в техните си държави.
И всички те са били в отделен клас за чужденци. Само Ива от Бургас е била класирана заради знанията си по езика да учи английски и литература с родените в Англия деца. Вие не можете да си представите какъв интелект има детето, но и голяма заслуга има и нашият екип.
Другият ни случай е с близнаците Васил и Виктор Василеви, които се присъединиха към школата още на 4 години. Те бяха при нас 10 години.
Бяха еднакво силни и еднакво ентусиазирани. Когато завършиха 7 клас, достигнаха нивото С1 и го взеха с много престижна оценка. С1 се взима с големи усилия от единадесетокласници. Бяха приети в Американския колеж в София. Попадайки в това обкръжение, в което има и деца на посланици, Васил и Виктор се класираха в осмото най-високо ниво за изучаване на английски език. Няколко пъти спечелиха и националните състезания по дебати. Толкова сме горди с всички тези интелигентни и прекрасни младежи!“, разказва още Хейгъл.
Да изучаваш Шекспир, Леонардо да Винчи, Робърт Бърнс
Всеки месец в школата на Златина има голямо културно събитие. През целия месец ноември деца и учители разказват и преживяват различни теми, свързани с Деня на благодарността. Коледа през декември не се отбелязва само като формален празник, а в школата гостуват англичани с техните семейства, децата им ходят на гости, четат се любопитни истории за джинджифиловите бисквитки, учениците изработват и си подаряват различни неща.
През януари всички заедно честват Деня на легендарния за цяла Шотландия Робърт Бърнс. „Моя голяма страст е Леонардо да Винчи и целият февруари го посвещаваме на него. Правим много и различни неща, ползваме двете си ръце, пишем огледално като него, гледаме филми за него. Месец март го посвещаваме на свети Патрик и залагаме много на зеления цвят – говорим на екологични теми, правим здравословни бонбони и много, много други неща. През април правим седмицата на Шекспир, където четем.
Започва да учи английски до 14-годишна възраст?!?!?! Какво означава тая словесна помия?!?! 14-годишна се пише БЕЗ интервали!