Изобразителното изкуство и природата хранят въображението на зам.-кмета по „Култура, спорт и туризъм“ в община Бургас. Това признава за себе си в откровено интервю за Грамофона нюз  поетесата и дългогодишен журналист във вестник „24 часа“ Диана Саватева. В края на ноември месец миналата година, пред читатели в Бургас тя представи стихосбирката "Капка, изпреварила дъжд".

„Чувствам се виновна към себе си, защото десет години не бях издавала книга. Това не означава, че не съм писала, но писането и издаването на една книга са много различни процеси. Създаването на определено количество стихове все още не е книга. Трябва да намериш тези от тях, които „разговарят“ помежду си, които са на сходна честота, които биха могли да отправят цялостно послание към читателя. Не по-малко важно е да намериш екип, в който всеки да е толкова отдаден  на работата си, колкото и авторът, казва Диана Саватева.

По думите й писането изисква усамотение, особено след различни преживявания. Тя е категорична, че е много важно пишещият човек да отгледа  чувствителност, която улавя преживяванията на околните.

„Аз-формата в поезията може да е лъжлива и не го казвам като оправдание. Аз-ът  не е„доказателство“, че авторът разкрива лично преживяване в конкретния смисъл на думата. То пак е лично, защото е преминало през мембраната на неговата чувствителност и е „преработено“ в литературната му лаборатория. Трудно е целият процес да се обясни рационално. Изисква се смелост да бъдеш откровен, независимо дали става въпрос за теб самия, или за общността ти.

Надявам се занапред да се организирам достатъчно добре, за да не правя толкова дълги паузи, да имам физическа и творческа кондиция, за да мога да реализирам поривите и плановете си. Понякога човек иска да следва определен график на писане, но ангажиментите му, личният му живот диктуват друг режим, коментира още авторката.

Саватева е повече от убедена, че един автор трябва да бъде отговорен към творбите си, да създава възможности те да стигнат до своята аудитория, да намери съмишлениците, хора, които професионално да управляват този процес.

„Не е прилично и полезно авторът да свърши всичко по своята книга. Той е пристрастен, а това краде от обективността. Творбата си има отделен живот“, категорична е Диана.

В кабинета й в общинската администрация са подредени прекрасни картини. „От доста ранна възраст имам интуитивен интерес към изкуството, което осъзнах малко по-късно през годините. Признавам, че като журналист не съм имала много възможност да пиша по културни теми. Престъпното съзнание и неговите различни проявления ме е вълнувало професионално дълго време, не просто криминалните новини, а всички тези процеси преди новината, която ние отразяваме. Изключително богата, многопластова и интересна тема! 

Но успоредно с активната ми журналистическа работа, винаги съм се възприемала и като част от културната общност. Сега почти с изненада осъзнавам, че през годините съм наблюдавала развитието, а и съм писала за доста бургаски художници -  Руси Стоянов, Иван Бахчеванов, Йордан Маринов, Светозар Бенчев, който направи великолепни илюстрации за книгата ми. Все още си спомням вълнението, когато много отдавна  си купих два офорта от Генчо Павлов. Първата ми графика от Димо Колибаров например е от 1997 г. , подарък от приятел.  Радвам се на всяка една от картините си, разказва зам.-кметът по „Култура, Спорт и Туризъм“.

И допълва: „Имам три великолепни работи на Анри Кулев, с който сме свързва приятелство от екипа на вестник „24 часа“. Един разговор с него роди прозрението, че любовта към това изкуство се е отразила много върху писането ми. За мен говорещият детайл е този, който може да отключи въображението на читателя. Много често казвам: „Затворете си очите и слушайте този стих. Аз не мога да рисувам с ръка, дано да рисувам с думи и читателят да потъва в стиха като в картина, но картина 4D”.

Зам.-кметът не се чувства комфортно, когато телефоните й не звънят. Но признава, че  първичната й природа е интровертна.

„Трябваше да преодолея тази интровертност, започвайки да работя като журналист. Когато искам да си създам творческо време, предпочитам да се изолирам. Преди често го правих във фитнес залите. Признавам, че след пандемията промених навиците си. Сега предпочитам да вървя дълго, край мен да има само природа и си правя такива бягства, за да остана насаме с мислите си.

Носи ми удовлетворение това, че по -интензивно се върнах към четенето. Препоръчвам го на хората, които имат нужда от освобождаване на съзнанието от излишните дневни тревоги и напрежение. Четенето на книга ти дава възможност да поемеш духовна храна в абсолютно пречистен вид“, допълва Диана.

В момента тя препрочита „Под игото“ с огромен интерес и респект към Иван Вазов. Признава, че е посегнала към книгата след една вълнуваща среща с проф. Светозар Игов, който й е подарил книгата си „Патриархът“.  Казва, че човек след като натрупа повече житейски и литературни преживявания, оценява много повече майсторството на Вазов както в изграждането на образите, така и в описанието на природните картини.

„Заедно с „Под игото“ чета книги на бургаските авторки Ирена Папанчева и Антония Апостолова, които са ми много близки приятелки. Папанчева наскоро представи в Бургас „Брюксел разголен“. Препоръчвам тази книга, както и книгата на Антония "Нас, които ни няма", която спечели наградата за най-добра белетристична книга миналата година. В нея ще откриете духа на Бургас от 90-те години, представен по невероятен начин.

Чета книгите успоредно, колкото и това да звучи странно. Съвсем скоро приключих с единствената доскоро издадена у нас книга на Ани Ерно „Обикновена страст“ - роман, който интерпретира до болка познатата тема по абсолютно оригинален начин, допълва още авторката. Сега ми предстои да разгърна „Годините“ на Ерно, преведена наскоро.

Чакат ме още „Цяло тяло“ роман на Цвета Делчева. Не слагам в този списък поезията. Обичам да разгръщам на случайни страници книгите с лирика които имам, (а те са много), както и един безценен подарък от скъпи приятели – писмата на Ван Гог  до брат му Тео”, добави бургаската поетеса.

С какви професионални планове започна новата година за Диана Саватева, очаквайте интервю в Грамофона нюз.