Идеален свят няма, но всички заедно можем да го направим по-добър и по-спокоен. В това е убедена 37-годишната бургазлийка Мариела Кирова. Тя е директор на дом за стари хора и основните й цели и интереси са насочени в различни аспекти на социалната сфера. От години Мариела е изключително дейна, емоционална и стриктна в това, което прави. Кирова е един от новите общински съветници в местния парламент, избрана от партия „Български възход“.
Споделя, че е израснала в семейство с предприемачески дух, работи от малка и се е сблъсквала както с много положителни емоции, така и с доста негативизъм. Младата дама е категорична, че живеем в свят на криза на взаимоотношенията. Силно вярва, че хората трябва да започнат да обръщат внимание на начина, по който общуват и взаимодействат помежду си.
„Много често сме склонни да подценяваме хубавите неща, които преживяваме в ежедневието си и да се поддаваме на негативните. Преди време с мъжа ми си направихме много интересна семейна закачка. Избрахме една обикновена картонена кутия, в която през цялата година слагаме бележки. На тях записваме малките, дребни жестове, които правим един за друг. Тези, които ни карат да се усмихваме и да почувстваме обичта си. И когато на 1 или 2 януари ги прочетем, ние плачем, защото се чувстваме истински щастливи, изпълнен с правилните чувства на благодарност и обич.
Първият път когато отворихме кутията забелязахме, че бяхме забравили голяма част от малките ни вълшебства. На момента, когато ги пишем, те ни носят много радост, много силен заряд и щастие, но под влияние на трудностите в ежедневието, ги забравяме. Чрез бележките си напомняме, че всъщност годината е била щастлива за нашето семейство и отношения. Всеки, който иска да се почувства различно, може да намери място в дома си и да сложи малка кутия, която да пълни с положителни бележки“, разказва Мариела.
Още от студентските си години тя наблюдава поведението на хората и винаги се е замисляла защо те масово изглеждат унили и замислени. „Хората често са посивели, твърде забързани и изглеждат тъжни. Това има своето обяснение. Преди време имах плажно заведение, което работих с голямо желание.
Искрено страдах, когато наблюдавах взаимоотношенията между хората по време на тяхната почивка. Всички се оправдаваме, че в ежедневието нямаме време и когато дойде почивката, едва тогава обръщаме внимание един на друг.
Е, не е точно така! Хората, които наблюдавах бяха заедно, споделяха общо физическо време заедно, но повечето от тях емоционално бяха безкрайно дистанцирани. Вследствие на нарушените връзки помежду си, хората се чувстват самодостатъчни и се изолират едни от други, дори в семейството.
Когато осъзнаем, че заедно свързани сме по-силни, ще постигнем много добри резултати както в личен план, така и за обществото ни като цяло“, казва Мариела.
Кирова е убедена, че ако продължим да живеем в подобна токсична среда, това ще остави траен негативен отпечатък в нас и ще влошава качеството на живот, въпреки материалното благосъстояние на хората. Бургазлийката цитира статистики на Световната здравна организация, показващи ръст в автоимунните заболявания, емоционалните страдания на хората, психичните разстройства.
Един от основните аргументи на учените в областта, освен нарастващите нива на стрес в ежедневието, е именно вътрешният емоционален свят на човека. В момента особено актуални са нарастващите видове зависимости и все по- ниският възрастов праг, в който те се развиват.
Мариела Кирова заедно със съпруга си и дъщеря им
„В пропастта между хората израстват зависимостите като компенсация на дефицитите в общуването и взаимодействието между нас. Тази област е много трудна, защото резултатите от положените усилия идват след години“, казва още Мариела.
Според нея разрешаването на проблема може да започне с подобряване взаимоотношенията в семействата. Кирова е твърдо решена да работи в тази посока като общински съветник и да направи така, че първо ние възрастните да наградим правилните социални и емоционални умения и след това да ги предадем и на децата си. Резултатът ще е те да бъдат устойчиви при различни предизвикателства - наркотици, дигитална среда, нездравословна храна, ленив начин на живот и др.
„Работя активно за подобряване на връзката между дете- родител, дете- родител-прародител, дете-родител-учител в детска градина, съответно и в начална училищна възраст. В момента интервюирам директори на детски заведения в града, помощник-възпитатели и родители.
Иска ми се да успеем да организираме групови мероприятия, които да подпомагат родители и учители в процеса на изграждане на успешно партньорство, доверителна връзка и със съвместни усилия да подкрепят децата при адаптацията в новата за тях социална среда в детското заведение.
Все повече се убеждавам, че е погрешно схващането за думата превенция и асоциацията с проблем. Превенцията всъщност е полагане на предварителна грижа на нещо или за някого, когото обичаме. Колкото по- скоро го разберем, толкова по- добре!“, категорична е Мариела.
За нея семейството е изключителна ценност. Тя и мъжът й се опитват да възпитават тяхната дъщеря чрез личен пример, в любяща и подкрепяща среда. Кирова е на мнение, че дори и най-убедителните думи нямат стойност, ако детето всъщност вижда друго в поведението на мама и тате.
„У дома се стараем да налагаме граници и правила, защото макар децата да не ги харесват, те имат нужда от тях и ще им помагат във времето. Това, което се опитвам да възпитам в дъщеря си е умението да различава правилно от неправилно“, добавя Кирова.
Тя е и човек, който държи на връзките, доверието и правилното общуване. За нея едно цвете, посадено в заразена почва, не може да разцъфне. Казва, че за да може нейното дете и племенниците й да имат шанса да живеят и да се развиват в по- добра и безопасна среда, трябва и хората около тях да са добре.
Мариела обича много да чете, да кара велосипед, да играе тенис на маса. „Обожавам и да готвя. Когато правя някое ястие, усещам как се освобождавам от напрежението и вентилирам емоциите си. Важно е човек да намира време за себе си, защото рано или късно идва един момент на прегаряне“, споделя бургазлийката.
Мариела с нетърпение вече очаква коледните празници, които ще прекара с родителите си и семейството на брат си. „В нашето семейство сме три домакини. Вече сме си разпределили кой, какво ще приготви. Моята дъщеря също много обича да се занимава с кулинарни дейности и заедно ще приготвим постен хляб за трапезата. По традиция на мен се пада да направя и боб със сушени чушки за Бъдни вечер“, казва с емоция Кирова.
Нейното пожелание към бургазлии е да прекарват пълноценно и качествено времето си с близки, приятели, колеги. Да споделят и никога да не забравят да си правят емоционални подаръци!