Тези, които я познават знаят, че за журналиста от БНР-Бургас Петя Янакиева рецептите се делят на два вида-такива, които никога няма да направи, защото отнемат много време, изискват някакви супер факирски техники със смяна на уреди и такива, които са бързи, лесни и като цяло ефектни.
От втория вид е и сладкишът, който Петя прави всяка Коледа като алтернатива на супер сладката баклава. Пред екипа ни журналистката разказва, че при прехвърлянето от тефтер на електронен носител, е загубила името на сладкиша и затова пред приятели, роднини и колеги го представя като „фалшива баклава“. За разлика обаче от фалшивите новини, които носят само горчивини, нейната „фалшива баклава“ е гарантирано удоволствие.
„Тъй като времето е най-ценният ресурс на съвременния човек започвам с това, че приготвянето му отнема 1 час. В последните години се включва и дъщеря ми Яна-Мария, което мъничко забавя процеса, но го прави споделен и вълнуващ-точно в духа на Коледа”, казва Янакиева. В следващите редове тя представя и рецептата.
Продуктите, които са ни необходими:
За кексовата част:
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч захар
1 бакпулвер
3 яйца
50 мл олио
1 супена лъжица какао, може и малко повече
Шепа орехи
Кори за баница
За сиропа:
2 ч.ч. вода
2 ч.ч. захар
Сок от 1 лимон
Настъргана кора от половин лимон
Начин на приготвяне:
Най-напред в тавичка, поглезена с олио, навивам на руло 10 броя кори за баница. В нагрята на 180 градуса фурна се слагат за 10-15 минути да покафенеят. Върху тях се изсипва кексовата смес.
Схемата за нея е лесна-яйцата са основополагащи, а към тях се добавят захарта, киселото мляко, олиото, предварително пресятото брашно с добавен към него бакпулвер, какаото и накрая счуканите орехи. Изливаме я към корите и намаляме фурната на 170 градуса. По рецептата са необходими 40 минути, но зависи от фурната, ако е с вентилатор и половин час е достатъчен.
През това време на котлона е сложена тенджерката с водата, захарта и лимоновия сок за допълнението, което ще даде характера на нашата „фалшива баклава“.
Изчакваме да се сгъсти и когато сладкишът е поизстинал го заливаме. Поръсваме с настърганата лимонова кора. След това се слага в хладилник за 2-3 часа. Опитът ми показва, че ако „пренощува“ на студено, на следващия ден е още по-вкусно. А като отворите хладилника ухае чудесно от цитрусовото присъствие.
На бургазлии пожелавам ароматни и вкусни празници и по-малко да създават работа на гастроентеролозите и токсиколозите. Нека положителните новини са повече поне в тези свети дни!