От всички видове козметична глина (бяла, синя, розова, червена) зелената има най-големи лечебни свойства. Маската за лице от хума има тонизиращо действие и спомага за регенерацията на кожата. А маската за коса решава доста проблеми, убедени са козметиците.

Основното свойство на зелената глина е способността ѝ да почиства кожата, има пилинг ефект и облекчава раздразнението. Освен това глината абсорбира много добре секретите от мастните жлези и по този начин подсушава проблемните места по кожата. С една дума, зелената глина спомага за регенерацията на клетките.

Тайната на зелената глина се крие във високото съдържание на минерали. Магнезий, алумний, мед и фосфор са само малка част от микроелементите, които тя съдържа. Целият този коктейл ни помага да съхраним за по-дълго младостта на кожата.

Маската от зелена глина почиства добре порите и в същото време има стягащ ефект, повишава еластичността на кожата и ѝ придава по-здрав вид. Зелената глина може да се комбинира и с други видове лечебна глина, за да се постигне по-добър ефект.

Ето и няколко маски, които наистина ще върнат свежестта и красотата на вашето лице.

Вечна младост – маска за нормален тип кожа

Състав: 2 ч. л. зелена глина, 1 ч. л. бяла глина, 50 мл. вода, 1 ч. л. масло от грозде или праскова.

Продуктите се смесват до образуването на каша, която се нанася на почистеното лице. Престоява 20 минути и се измива с хладка вода. Препоръчително е тази маска да се прави веднъж в седмицата.

Почистваща маска Сияйна кожа

Състав: 1 краставица, 4 ч. л. зелена глина и 2 ч.л. суха мая.

Краставицата се настъргва на ситно ренде и се смесва с глината и маята до получаването на еднородна смес. Нанася се на лицето, като се избягва зоната около очите. Престоява 25 минути и след това се отмива с топла вода.

Маската е подходяща за всеки тип кожа. Препоръчва се да се прави 2-3 пъти в седмицата.

Маска за мазна кожа

Състав: 2 с. л. зелена глина, 50 мл. минерална вода.

Глината с водата се смесват докато се получи смес с гъстотата на сметана. Маската се нанася на проблемните зони на лицето – чело, нос, брадичка. Оставя се да изсъхне и се отмива с вода. След това се нанася подхранващ крем за лице. Маската се прави не повече от два пъти на седмица.

Зелена глина за косата – красота от природата

Зелената глина има високо съдържание на железен оксид. Именно на него дължи и цвета си. Железният оксид обаче е веществото, което освобождава кожата и косата от токсините.

Полезните вещества на зелената глина връщат копринения и здрав блясък на косата. Тя е изключително добър помощник в битката срещу пърхота. Глината помага да се успокои кожата на главата, има стягащ ефект, но не изсушава.

Много момичета използват зелената глина за подсилване на корените и по-бърз растеж на косата. Тя е незаменима при мазните коси, защото нормализира работата на клетките на кожата, регулира отделянето на себум и стяга порите. Тази маска има ексфолиращ ефект и подобрява кръвообращението в корените на косата.

За маската от глина е важно да ползвате пресен разтвор. Не разбърквайте маска, която после прибирате в хладилника, защото така се губят полезните свойства. Не смесвайте глината с гореща вода, напълно подходяща е стайната температура. Можете да използвате отвара от коприва или лайка, която да смесите със зелената глина. След като нанесете маската, завийте главата си с полиетиленова шапка и отгоре сложете кърпа.

 

Източник: Woman.ru