Тържествено откриване на изложбата на Международния образователен културно-художествен проект „Кримскотатарски студии“ се състоя на 4 август 2024 г. в Художествена галерия „Христо Тодоров“, Жеравна (към Историческия музей Котел).

Извънредният и пълномощен посланик на Украйна в Република България Олеся Илашчук бе специален гост. Г-жа Олеся подчерта важността на събитията, посветени на 80-ата годишнина от депортирането на кримскотатарския народ, изучаването и популяризирането на културата на кримските татари в трудни времена за Украйна.

Валерия Левкивска, автор и ръководител на проекта, направи кратка презентация и благодари на 35 майстори от 7 страни (Бразилия, България, Германия, Канада, Португалия, Украйна и Франция) за създаването на 45 куклени композиции за проекта.  А също така на млади украински, кримскотатарски и български художници за създаването на изключително ярката експозиция на изложбата.

Приветствие отправиха домакините Ваня Рещова, представител на Художествената галерия и водещата на събитието Юлия Красовска.

На събитието присъства заслужилият майстор на народното изкуство на Украйна Людмила Павлова (Тернопол).

Инициатор на проекта - Фондация „Обредна култура на Украйна“ (Киив, Украйна),  автор и ръководител на проекта е Валерия Левкивска. Научен ръководител на проекта е Валентина Телеуця (Киив, Украйна), Координатор на проекта Тетяна Золочевска (Бремен, Германия).

Събитието бе украсено с песен на Ленара Османова - заслужена артистка на Украйна и Автономната Република Крим (онлайн).

Видеозапис за историята на депортирането на кримските татари запозна гостите с трагичната история на кримскотатарския народ. Гостите на събитието почетоха паметта на жертвите на депортацията с минута мълчание.

Юлия Красовска, партньор по проекта в България, представи и предаде в колекцията на проекта 11 картини на млади художници „Yulia Krasovska Art School“, посветени на кримскотатарското приложно изкуство.

При откриването на изложбата приветствие отправи Арслан Фазилов, филолог и преводач на проекта (онлайн).

Изключително прочувствено прозвуча духовният химн на кримските татари "Ey, Güzel Qırım" (Eй гюзель кирим) на украински и кримскотатарски език, изпълнен от учениците на вокалната школа „Мusic territory” (ръководител и основател Христина Блоцька).

Технологията за изпичане на традиционен кримскотатарски хляб на огнище (кумеч) представи Деница Маринова, собственичката на пекарна „Майстор пекар”.

Тази технология е помогнала на кримските татари да оцелеят по време на депортацията.

Събитието завърши с авторска eкскурзия на Валерия Левкивска.

Снимките са на Виктория Чорненка.

Изложбата е организирана със съдействието на Посолството на Украйна в Република България.

Други организиции, които участва са Меджлиса на кримскотатарския народ, Асоциацията на българите в Украйна, на Историческия музей Котел и уредниците на художествената галерия „Христо Тодоров“ (Жеравна, България), печатницата „Друк“ ЕООД (Бургас, България), Деница Маринова домакинята на „Майстор Пекар“ (Бургас, България), вокалната школа „Мusic territory“, основателя Христина Блоцка (Бургас, България) за подкрепата за осъществяването на тази изложба.

Изложбата ще продължи до 1 септември 2024.