Ако не сте боядисвали яйца с восък и писалка, може да пробвате. Техниката представи пред Gramofona.com уредникът на историческия музей във Велинград Георги Куманов. Най-важното, за да бъдат яйцата с хубава украса е домакинята да вложи старание и радост, докато ги оцветява, твърди Куманов.
„Това е техника, която е разпространена в Централна и Източна Европа, в православни и католически страни, предимно славянски, но не само, в България се практикува в много малко градове. Във Велинград традицията все още е жива”, с гордост каза Куманов.
В писалката се слага восък, който се нагрява на свещ, след което върху яйцето се нанасят много фини и различни орнаменти като кръстчета или цветенца. Последва боядисване на яйцата и сваляне на восъка.
„Само в района на Велинград има многопластово нанасяне на различни бои. Най-напред на Цветница се боядисва в жълто, след това в зелено, като червеният цвят е последният и общият”, обясни Куманов. Най-интересната част идва когато восъкът се свали и орнаментите буквално грейват.
По тази техника истинските майстори боядисват по 500 яйца само за няколко часа, допълни и колежката на Куманов Цветелина, която е бургазлийка. Тя обясни, че кръстовете в писаните яйца могат да се преплитат между останалите орнаменти. Най-красивата украса се получава при бели яйца, защото тогава цветовете на боята изпъкват най-добре.
Днес във Велинград се провежда голямото писане на великденски яйца от Чепинския край. Миналата година инициативата събра над 1 000 души. Голям интерес се очаква и на тазгодишното събитие.