Стотици бяха посетителите в салона на БХГ „Петко Задгорски” в първия ден на изложбата, където тя ще може да се разгледа до 20 март. „Гостите в изложбената зала ще се разходят сред произведения от почти всички периоди на Майстора – рисунки, които той е създал по времето, когато е бил военен художник, великолепните пейзажи, в които се вижда прекрасната българска природа и красотата на българката. Сред селектираните творби намират място два автопортрета от Първия голям цикъл на художника с автопортрети.”
Това сподели директорът на БХГ „Петко Задгорски” Георги Динев. Той направи експозе с любопитни истории от живота и работата на знаковия български творец, както и за срещата му с Пикасо в Париж през 1949 година. Това съобщиха от пресцентъра на община Бургас.
Изложбата става факт в навечерието на 141-та годишнина от раждането на Майстора. В залата на бургаската галерия са подредени 43 творби на самобитния български художник, които са предоставени от фондовете на галериите в Сливен, Ямбол, Стара Загора, Казанлък и от галерията домакин - "Петко Задгорски".
„Чест и привилегия на всеки значим град е да представи изложба на Майстора. Благодаря на всички, които са оказали съдействие да представим пред нашите съграждани и гости изложба на големия български творец. В Бургас има профилирани паралелки по изобразително изкуство с много изявени таланти, много успешен Филиал на НХА, град със самочувствие на голяма културна общност. Вярвам,че интересът ще бъде много голям и БХГ „Петко Задгорски” ще бъде неизменна част в културния маршрут”, сподели кметът Димитър Николов на официалното откриване.
Сред гостите на изложбата бе и заместник -кметът по "Култура, туризъм и спорт" Диана Саватева.
Владимир Димитров е роден в семейство на бежанци в село Фролош, Княжество България, на 1-ви февруари 1882 година. Парадоксалното е, че той няма основно образование, но завършва Рисувателното училище, сега Националната художествена академия, и така напрактика получава висше образование.
Майстора посещава 12 страни в Европа. Среща се с Пабло Пикасо. През 1924 година художникът сключва договор с американския сенатор д-р Джон О. Крейн, който предварително откупува всичко, което той ще нарисува през следващите четири години. През 80-те години на XX век наследниците на д-р Джон О. Крейн са предоставили картините на Майстора, които притежават, за да бъдат показани в изложба в София.