Историята на китайското кино през погледа на доц. д-р Андроника Мартонова, която е преподавател и специалист по азиатско кино научиха бургазлии. Първите данни за него са още преди Христа и представляват копринени ленти с маслени изображения.

Оказва се, че първите данни за оптичен театър пък идват от йезуитите. Забавленията със светлини и сенки, които са характерни за Китай се считат за началото на киното. В края на 19 век,става известен така нареченият Магически фенер, който чрез своя въртящ се барабан сменя картини и носи забавление на хората.

Китайският театът на сенките е другата основа на която се базират киното и анимацията. Заснемането на уникалните китайски театрални постановки и кунг фу, всъщност се превръща в първите филми, които публиката вижда.

За първи филм се счита ''Планината Диндзън', създаден през 1905 год. Следват емблематичните ''Любовта на тигъра'' 1922 год. и ''Пещерата на паяците'' 1927 год.

През 50, 60 и 70-те години китайското кино се променя заради Културната революция и следва истински взрив в развитието на това изкуство. То започва да отразява реалния живот.

Филмът ''Най-обичното'', създаден през 2011 година видяха бургазлии. Той е предоставен от Китайското посолство и беше новогодишната ''наздравица'' за посрещането на годината на Жълтото земно куче. Според вярванията на китайците, то носи здраве, слънце, пътеществия и приятелство. Да си ги пожелаем и честита нова година на всички китайци!