Интересна лекция, посветена на художествената декорация на сградата на Областна администрация Бургас, построена в миналото за Търговската индустриална и Стопанска камара в града, изнесе архитект Юлия Красовска. Събитието е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“. 

         „Опазването на културно-историческо ни наследство е моя тема и кауза години наред. Щастлива съм, че точно от тази трибуна, в една от най-впечатляващите сградита на Бургас мога да отправя призив да бъдем отговорни към материалното и нематериалното културно богатство на страната ни. Оценям високо усилията на архитект Красовска и нейните колеги, които с днешната лекция още веднъж ни напомнят колко важна е историята. Колко непреходно може да бъде архитектурното ни минало, ако полагаме необходимите условия за неговото съхраняване.“ – сподели областният управител проф.д.н. Мария Нейкова от трибуната на най-голямата и изключително красива заседателната зала в Областна администрация Бургас.

„Радвам се, че имах възможност да  ви събера именно тук – в една от най-впечатляващите сгради на града, която носи духа и естетиката на миналото“, развълнувано благодари Юлия Красовска.

         За първи път присъстващите на лекциите се запознаха с малко известни факти от процеса по създаването и строителството на сградата на Областната администрация. Въз основа на архивни данни и шестгодишни проучвания художничката Юлия Красовска разкрива в своя книга творчеството на бележития скулптор Михайло Парашчук, прекарал целия си творчески живот в България. Той е изработил пластичната украса по сградата на Областната администрация в Бургас и е автор на външната декоративна украса на СУ „Св. Климент Охридски“, Народния театър „Иван Вазов“, Канцеларията на Народното събрание, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и много други емблематични сгради.

Фигуралната композиция горе на главната фасада на покрива представлява герб подкрепен от изваяни фигури на мъж (алегория на индустрията) и на жена (алегория на търговията) излети от бетон.

         Архитект Иван Бахатуров от „ЕКОАРТ Инженеринг“ запозна присъстващите с интересния процес по реставрация на сградата през 2013 г. Представени бяха и изследвания на краеведа Соня Кехлибарева за стенописите на художника Иван Пенков. Богато украсените стени и сводове в залата на първия етаж на Областна администрация пресъздават занаятите и поминъка на българите в миналото.

         В рамките на събитието организирано от Фондация „Архитектура и изкуство“ с подкрепата на Областна администрация Бургас, Община Бургас, Почетно консулство на Украйна в морския град и Държавен Архив – Бургас,  Юлия Красовска представи около двадесет акварелни картини на култови сгради придружени със снимки с архитектурни детайли от работата на твореца по сгради, намиращи се в София, Бургас, Перник, Русе и Кърджали.

         На събитието присъстваха господин Димитър Караненов – Почетен консул на Украйна, госпожа Данка Георгиева – директор на Дирекция „Регионален държавен архив“, ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“, ученици от специалността „Интериорен дизайн“ заедно с техния преподавател от СУ „Петко Росен“- Бургас, както и студенти от филиала на НХА в Бургас.

Почетният консул на Украйна господин Димитър Караненов представи Юлия Красовска и нейните минали проекти, свързани с изложби на архитектурни паметници от миналото на Бургас. Той сподели, че тя е направила много проучвания за града ни и ще остави ярка следа в бургаското културно наследство.