До 12 октомври жителите и гостите на Сливен ще имат възможност да се запознаят с творчеството на украинския скулптор Михайло Парашчук. Малцина знаят, но той е автор на едни от най-добрите скулптурни фасади на знакови сгради като Народния театър „Иван Вазов“, СУ „Климент Охридски“, Канцеларията на Народното събрание и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Красивите скулптури по фасадата на Областна управа Бургас също са дело на Михайло Парашчук. Той пристига в страната ни през 1921 година и остава тук до смъртта си.

Парашчук е завършил академията „Жюлиен“ в Париж, усъвършенствал е майсторството си при големия Огюст Роден. Преподавал е в художественото училище в Мюнхен, Германия. Смятан е за един от най-ярките представители на новата тенденция за синтез на декоративното изкуство и архитектурата.

Експозицията в Сливен се осъщестява по идея и проект на украинската художничка и архитект Юлия Красовска, изпълнителен директор на фондация „Архитектура и изкуство“. В рамките на пет години тя е проучвала творчеството на Парашчук в България.

В галерия „Димитър Добрович“ в Сливен за първи път представени пред публиката 26 скулптури на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен от 1977 г. До тях са маслените платна, на които Юлия Красовска е изобразила част от сградите, по които Михайло Парашчук е работил.

Авторката представя и серия от акварелни картини на архитектурни детайли от работата на украинския скулптор по сгради в Бургас, Перник, Русе и Кърджали. Интересно е и участието на Регионалния историческимузей – Русе със стилизирана каменната глава на орел неизвестно дело на Парашчук.

Откриването на интересната експозиция беше на 12 септември и премина при огромен интерес. Проектът се осъществява с подкрепата на фондацията „Архитектура и изкуство“ (Бургас) и Посолството на Украйна в Република България. Партньори: ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, РИМ – Русе.