Kремена Петрова е на 41 години. Майка на две прекрасни дъщери. Управител е на център за ранно детско развитие Детска академия „Да Винчи“ и председател на управителния съвет на Сдружение с нестопанка цел „Истории в цветове“. Магистър по международен бизнес и мениджмънт и по Здравен мениджмънт. Живяла е дълги години в САЩ, работейки като регионален браншов координатор. Има бакалавърска степен по Икономика на индустрията от Стопанска академия „Д.А. Ценов“ - Свищов, а също така е завършила и „Организация и управление на туризма“ и „Валутен и митнически контрол“. Вярва, че човек трябва постоянно да се развива и доусъвършенства. Да излиза от зоната си на комфорт и да предизвиква себе си, за да постигне своята най-добрата версия. На предстоящите парламентарни избори Кремена Петрова е кандидат за народен представител от листата на коалиция „Солидарна България“.
Г-жо Петрова, какво Ви провокира да се кандидатирате за народен представител?
От години се боря с различни проблеми и неправди в различи сфери от живота. Участвам активно в различни каузи в обществена полза. Истината обаче е, че колкото и да си активен, деен и мотивиран да промениш нещо, за да можеш да постигнеш и промениш каквото и да било, трябва да имаш лостовете, ресурсите и позициите - трябва да си в политиката. Трябва да си фактор, за да ти обърнат внимание. За да бъдеш чут, трябва да говориш от голямата трубуна, от трибуната на политиката като народен представител. Пътувала съм много. Живяла съм дълги години в САЩ, където последно работих като регионален браншов координатор. Смея да твърдя, че съм високо образован млад човек с много идеи, с много каузи и натрупан житейски опит, човек, който има с какво да допринесе за добруването на българския народ.
Защо избрахте „Солидарна България“, кои от приоритетите на коалицията припознавате като свои?
„Солидарна България“ е единствената коалиция/партия, която реално може да идентифицира наболелите и актуални проблеми и не само, че може да ги назове, но и има конкретни решения за проблемите.
Няма маловажни приоритети заложени в нашата програма. Всички приоритети на коалиция „Солидарна България“ са важни и отразяват ежедневните проблеми на българските граждани. Знаете ли, че всеки четвърти българин се намира в риск от бедност или социално изключване? Знаете ли, че всеки трети българин не може да поддържа дома си адекватно топъл?
Искаме българския народ да знае, че не е изоставен. Искаме и ще се борим за това българския народ да има сигурност, което вкючва стабилна работа и адекватна работна заплата. Работещите българи и техните доходи ще доведат и до това да има пари за пенсии. В основата на всичко гореизброено стои една работеща икономика, икономика с висока добавена стойност.
Време е за край на дълговото робство! Време е да се приеме Законът за личния фалит и най-накрая държавата да даде втори шанс на всички затънали в дългове добросъвестни длъжници.
Вие работите с деца и сте запозната отблизо със системата на образованието. Кои са най-неотложните проблеми, които трябва да се разрешат?
Проблемите в системата на образованието са много и разнородни. Всяка следваща година държавата налива все повече пари в образованието, но не решава проблемите, които междувпрочем не са се променили през последните 10-тина години и ще продължава да е така, докато държавата плаща на брой ученици.
Липсва реално адекватно личностно и кариерно ориентиране. Лошо написани учебници. Няма инструмент, който ясно да определя и измери добавената стойност на образованието и неговата ефикасност. Резултатите на учениците не са се подобрили. Учениците излизат функционално неграмотни и по-лошото е, че тази тенденция се влошава всяка следваща година. През 2015 година 40% от 15 годишните са били функционално неграмотни, докато през 2018 година, функционално неграмотните 15 годишни са вече 44%, при средно 23,6% за ЕС.
Завършващите младежи не са подготвени за реалната работна среда, за справяне с проблемите от практиката и съответно не покриват и не отговарят на изискванията на работодателите.
Защо образованието в България изостава от съвременните търсения и изисквания?
В България все още основната форма на образование в училищата е формалната такава.
Хората и в частност децата учат по различен начин, не само в училищна среда, а и извън нея. За това все по-често говорим и се налага да прибягваме до алтернативни форми на ученето – до неформалното образование. Животът се променя с бързи темпове, необходимо е и ние да го следваме със същите темпове. Променя се начина, по който виждаме света, начина по който учим и се развиваме. Все по-често се говори за аформално и информално образование и учене.
Необходимо е да бъдат въведени иновации в образованието. Писането на хартия с химикалка, колкото и да сме свикнали с това, ще остане в миналото. Представете си географска карта да изскача от страниците на учебниците по география. Това вече се случва, но не и в България.
Достъпът до иновативни образователни технологии е вече изключително бърз и лесен. Причината обаче те да не навлизат с достатъчно бързи темпове в дъжавните училища е административната тежест при вземане на решения и не на последно място финансовите затруднения.
Когато образованието – формалното/училищно/, неформалното такова и технологии вървят в синхрон – резултатите не закъсняват. Различните форми на обучение имат своите предимства и неодостатъци, но важното е те да са предадени разбираемо за учениците.
Тежките раници и тежкият материал, който не е съобразен с възрастта на децата са основните проблеми, които ние родителите отчитаме. Има ли шанс нещо да се промени в тази посока и как?
Проблемът с тежките раници не е от вчера, но той може да бъде решен буквално за вчера.
В голяма част от училищата в САЩ тежките учебници са заменени от таблети. Ето един лесен начин да елиминираме проблема с тежките раници.
Недоумявам защо учебниците продължават да се печатат на хартия, която е изключително тежка, докато вече има олекотена такава. В момента учебниците се печатат на тежка и плътна хартия, за да издържат повече, но това е за сметка на здравето на нашите деца.
Матурите в четвърти, седми, девети и дванадесети клас. Трябва ли според Вас четвъртокласниците и десетокласниците да се явяват на изпити и не е ли това излишен стрес, особено за малките ученици?
Явяването на матури особено при четвъртокласниците е напълно излишно за мен и поражда изкючителен стрес у децата.
Явяването на матури е предшествано от много частни уроци, които са във финансова тежест на родителите и затрудняват и без това затруднения семеен бюджет. Родителите се превръщат в банкомати.
Парадокс е, че децата ходят редовно на училище, не получават необходимите знания там, за това отиват на частни уроци, където същите тези учители, които преподават и в държавното училище, водят частни школи и дават уроци.
Коя е Вашата лична кауза в новото Народно събрание?
Изключително болезнена и важна тема за мен е повишаване на минималната издръжка за дете.
В момента минималната издръжка за дете по закон е една четвърт от минималната работна заплата, което е абсурдно!!! Нека бащите, които плащат по 233 лв на месец опитат да гледат дете с толкова пари. Повечето от мъжете плащат това, което ги задължава законът и с това смятат, че задълженията и отговорностите им към децата приключвт. Скъпи мъже, развеждайки се с жените си, вие не се развеждате и с децата си! Разберете го най-сетне! Много мога да говоря по тази тема и много идеи имам какво и как да се направи. Дано да имам и възможността да го извоювам в следващото народно събрание.
Друга моя кауза ще бъде това втората година от майчинството да следва и да е с размера на минималната работна заплата. Няма нищо по-важно и ценно в живота от децата и грижата за тях. Една майка оставайки удома и посвещавайки се на детето си, тя се лишава от личностно и кариерно развитие и израстване. Това е най-малкото, което можем да подсигурим на тези майки – спокойствието и сигурността да отглеждат децата си.
Коалция „Солидарна България“ е под №9 в интегралната бюлетина, а Кремена Петрова Петрова е с преференция № 103.
Купуването и продваването на гласове е престъпление!