Централната избирателна комисия отказа да регистрира за участие в изборите "Демокрация, права и свободи - ДПС", представлявана от Джевдет Чакъров, и "Движение за права и свободи - Ново начало" около Делян Пеевски, съобщава OFFNews.
От ЦИК уточниха, че е нарушен чл. 127 от Изборния кодекс - "всяка партия може да участва във всеки отделен вид избор самостоятелно или в коалиция с други партии", но не в няколко коалиции.
"Партията-титуляр е една и съща - ДПС, но са представени различни банкови сметки", посочи зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов.
Той припомни, че на двете коалиции е указано да отстранят несъответствията - по мейл, по телефон и лично. До изтичане на срока - 17 ч. на 7 септември, не са представени документи.
В 16:45 ч. на 7 септември са депозирани възраждания от ДПС около почетния председател Ахмед Доган, но на 8 септември е подаден документ за оттегляне на възраженията.
На заседанието присъстваха всички 15 членове на ЦИК.
Томов посочи още, че вътрешнопартиен проблем в една от най-влиятелните партии е представен пред ЦИК, във вид в който партията е подала документи за участие в 2 коалиции. Искахме да дадем възможност конфликтът да бъде разрешен чрез волята на избирателя.
С 15 гласа "за" Централната избирателна комисия отказа да регистрира "Демокрация, права и свободи - ДПС", представлявана от председателя на ДПС Джевдет Чакъров.
С 15 гласа "за" ЦИК отказа да регистрира и "Движение за права и свободи - Ново начало", представлявано от Делян Пеевски.
И по двете предложения за отказ от регистрация нямаше изказвания и предложения.
Решенията могат да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд в 3-дневен срок.
По-рано днес председателят на Обществения съвет към ЦИК Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда прогнозира пред БНР, че "вероятно ще видим два отказа за регистрация".
И двете течения на ДПС не спазиха указанията на ЦИК, напомни Лазарова и допълни, че днес ще бъде решителен ден и за ДПС, и за БСП.
"Разделението на фракции на две от традиционните партии поне след 90-та година се вижда и в решенията на ЦИК. Членовете например, когато става въпрос за назначаване на съставите на районните избирателни комисии, гласуваха доста шарено. Част от тях подкрепят фракцията на г-н Пеевски, от друга страна – автентичното ДПС на г-н Доган. Шарено е гласуването. По-често част от квотата на ПП-ДБ гласуват за страната на ДПС-Доган. Представителите в ЦИК на БСП гласуват по същия начин. Тези от ГЕРБ имат уклон към фракцията на Пеевски. Представителите на ИТН също по-често гласуват за "Ново начало" на Пеевски", посочи тя.
2/3, необходими за взимане на решение, често са доста малка част от Комисията, защото не всички присъстват на заседанията, отбеляза Лазарова.
"Така например с 6 души ЦИК може да не приеме или да блокира конкретно решение", каза още председателят на Общественият съвет към Комисията.