13 закона регулират туризма в България, но в момента под прицела на институциите са само легалните фирми. Тези, които са в сивия сектор реално не се проверяват и работят необезпокоявано. Това стана ясно по време на среща на представители на туристическия бранш с кандидати за народни представители от ГЕРБ-СДС. Срещата е по инициатива на Любен Дилов, който е втори в бургаската листа.

В разговора за туризма се включиха също така Андрей Рунчев, който е четвърти от Бургас и Маноил Манев, който оглавява вътрешната комисия в парламента. Една от горещите теми за туроператорите е ДДС. От 1 юли то се връща на старите си нива от 20%. Проблемът обаче е, че договорите с контрагенти и хотели са сключвани през миналата година, когато ДДС е бил 9%.

Тогава са продадени и голяма част от туристическите пакети. Повечето летовници обаче ще дойдат у нас едва след 1 юли. Това, на практика означава, че туроператорите ще загубят 11% от печалбата, която са заложили. „Трябва да се мисли за компенсаторен механизъм, който да ги обезщети“, коментира Любен Дилов.

„Имаме силна нужда от законодателни промени“, заяви Павлина Русева от обединението „Бъдеще за туризма“. Тя предупреди, че страната ни вече закъснява със създаването на гаранционен фонд, който да гарантира правата на туристите. От бранша настояват и за контролен орган, който обаче има далеч по-широки функции от една туристическа полиция.

„Навсякъде по света съществуват такива контролни органи. Това е начин за регулиране на пазара. Тук говорим за контрол на всяка една услуга, която влиза в туристическия пакет. В момента туризма се регулира от 13 закона, но проверките се правят така, че реално се контролират само легалните фирми“, обясни Русева. Тези, които работят без лиценз и реално липсват от регистрите на институциите, остават извън полезрението им.

Кметът на Приморско Иван Гайков пък предложи да се върне патентния данък за по-малките обекти. Според него трябва да се мисли и за квотен принцип на някои от услугите, за да се гарантира тяхното качество.

Законът за шума и сигналите, които се подават на спешния телефон се оказаха също доста сериозен проблем. В момента човек, който се намира в София или Сливен може да звънне на 112 и да се оплаче, че заведение в Созопол например вдига шум. От бранша искат и преразглеждане на самия закон. „За това обаче трябва да има много ясно изразено послание от вас, за да могат да се случат нещата“, коментира Маноил Манев.

Да се позволи и на деца, навършили 14 години да работят в семейни фирми е друго предложение на туристическия бранш. За него обаче ще са необходими промени в Кодекса на труда. Андрей Рунчев пък призна, че са нужни и промени в учебните планове, за да бъдат по-гъвкави професионалните гимназии. Учениците от 10 и 11 клас са на училище до края на юни, а сезонът вече реално е започнал. „Вместо да им се искат измислени бележки от някакви стажове, те могат да работят, а трудовият им договор ще удостовери, че реално са минали практика“, обясни Рунчев.