Виолета Диянова e кандидат за общински съветник от листата на „Възраждане“ в Бургас. Завършила е бакалавър - специалност „Икономика на транспорта“ в УНСС. Магистър е по „Право“ в Бургаски свободен университет. Десет години е работила в частна консултантска фирма за надзор в проектирането и строителството. Има общо осем години трудов стаж в дирекции „Управление на общинската собственост“ и „Устройство на територията“ в Община Бургас. Активен участник в гражданското общество. Интервю на Грамофона нюз

Г-жо Диянова, във Вашата визитка посочвате, че презастрояването на Бургас е един от основните проблеми на морския град. Какви промени могат да се направят в тази посока?

Много промени в Бургас зависят от Общинския съвет, тъй като той приема както общия устройствен план, така и подробните устройствени планове, свързани с общински имоти, улици, градинки, паркове и изобщо обществената инфраструктура.

Също така чрез Общинския съвет могат да се налагат правила и за силуетното хармонизиране на строителството по централните улици, за да не бъде то толкова крещящо различно.

Не трябва до стари сгради, паметници на културното наследство, да бъдат допускани абсолютно несъвместими със стила и визията им нови строежи.

Коя част на Бургас според Ваши анализи е най-много презастроена?

Аз живея в комплекс „Възраждане“, който е „жертва“ на презастрояването още от 90-те години, когато в условията на занижен контрол беше допуснато свръхинтензивно строителство, изцяло в интерес на частните предприемачи.

Там и сега има много сгради, които все още не са въведени в експлоатация и няма как да бъдат въведени, защото те вече имат незаконни тераси, усвоени покриви и т.н.

Имам притеснение за развитието на града по отношение на новия квартал "Мадика" и комплекс „Хоризонт“, защото там е допуснато изменение на общия устройствен план с много високи градоустройствени показатели.

В тези райони е следвало Община Бургас да разработи служебно един цялостен подробен устройствен план при условията на чл.16 от Закона за устройство на територията, чрез който да бъдат осигурени терени за обществени обекти – паркинги, зелени площи, детски градини и др.

Вместо това, към момента в тези зони строителните предприемачи процедират индивидуални подробни устройствени планове, които максимално обслужват собствените им частни интереси, тъй като по този начин от имотите се вземат само минимален размер площи, колкото за осигуряване на пътна връзка до новообособените урегулирани поземлени имоти.

Това е законно, но показва неглижиране на обществените интереси от страна на Община Бургас. Следва да отбележа, че в миналото има и добри примери за градоустройствени решения на общинската администрация – това са служебно разработените и приети подробни устройствени планове на землището на квартал „Крайморие“ и местност Ъгъла в землището на квартал „Сарафово“.

Там от всички земеделски имоти се предвижда съразмерно отнемане на площи за обособяване на урегулирани поземлени имоти за училища, градинки, паркинги, широки и удобни пътища, което дава перспектива за много по-балансирано бъдещо застрояване там.

Какво е мнението Ви за сърцето на Бургас „Тройката“, където също има няколко жилищни и бизнес сгради?

„Тройката“ за огромно съжаление е изключително нехармонично и грозно застроена, защото там сградите не съответстват една с друга. Допуснато е прекалено високо и интензивно строителство, което нарушава облика на градския център.

Това вече не е едно привлекателно място за гражданите – след последния ремонт площадът е преобладаващо бетонен и сив. Озеленяването е оскъдно – няма достатъчно високи дървета, които да осигуряват сянка през лятото и да спират вятъра през зимата. Премахнат беше красивият фонтан, поставиха се неудобни пейки.

Вместо да бъде осигурено красиво и функционално обществено пространство, са задоволени икономическите интереси на конкретни строителни предприемачи, като е допуснато те да реализират максимално застроени площи, а гражданите, които ползваме тази централна градска част, сме ощетени.

В тази връзка има ли недостиг на зелени площи и градинки в Бургас?

Категорично, като този недостиг е констатиран и в Плана за интегрирано развитие на общината. Точно там се споменава, че зелените площи са несвързани и недостатъчни. В този ред на мисли би било добре да се обследва къде има останала възможност тези зелени площи да се разширят.

Доказано е, че растителността хармонизира и пречиства въздуха, намалява фините прахови частици. От друга страна визуално намалява напрежението. Бургазлии имаме нужда от повече зелени площи около нас.

Във визитката Ви четем още, че ако станете общински съветник, ще работите за подобряване на комуникацията между администрацията и гражданите. Как би могло това да се случи?

Това е напълно възможно да се случи при желание от страна на администрацията. Аз съм работила в тази администрация дълго време и имам лични наблюдения и впечатления.

Налице са много правни норми, за прилагането на които служителите не са обучени, не са им предоставени адекватни инструкции от ръководството и би могло да се работи в тази посока. Например съгласно чл.11 от Наредба за административното обслужване, администрациите са длъжни служебно да осигуряват всички издавани от тях документи, необходими за осъществяваното от тях административно обслужване. Тази разпоредба обаче много често не се спазва.

Изключително важно е да има прозрачност в работата на Общината, тъй като много заявления и сигнали постъпват в администрацията, след което гражданите не получават обратна връзка за движението на тези преписки и се налага да ходят от кабинет на кабинет, да търсят началници и директори за съдействие, което е недопустимо.

Не бива гражданинът да губи време пред кабинетите, за да получи отговори на въпросите си. Всичко трябва да е прозрачно и да може да се провери електронно!

Вашият апел към бургазлии дни преди вота

Хората трябва да са активни. Ако Вие не се интересувате от политика, то политиката се интересува от Вас. Тя по всякакъв начин определя Вашия живот. Трябва да сме будни, трябва да направим информиран и отговорен избор. Гласувайте!

Виолета Диянова – кандидат за общински съветник от партия „Възраждане“, с № 42 в бюлетината/преференция 105.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!