Единна стратегия от всички партии в новия Общински съвет на Айтос за бъдещето на общината предлага кандидатът за кмет инж. Салих Метраш, издигнат от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“.Той е подготвил богата програма за бъдещото развитие на общината. Сред приоритетите на инж. Метраш и екипът му са подобряване на инфраструктурата, уличните настилки, тротоарите, общинските пътища, обходен път на града, осигуряване на паркоместа и търсене на решение с презастрояването в градаТой казва, че проблемите в Айтос са много и тяхното решаване е с различен времеви хоризонт.

„Има такива, които са от спешен порядък. Има и проблеми, чието решение изисква търпение и постоянство. Може да ги квалифицираме като краткосрочни и дългосрочни. Сред краткосрочните и крайно нужно е Спешната медицинска помощ да се подсигури с откриване на допълнителен щат от кадри и с материална база. Недопостимо е да отидеш пред спешния кабинет, а там да няма никой, защото дежурният екип е с линейката на адрес. Непременно трябва да бъдат направени консултации с Министерството на Здравеопазването за намиране на решение относно здравеопазването в общината“, казва инж. Метраш.

Сериозно наболял според кандидата за кмет е проблемът с лошите общински пътища. Неговото решение инж. Метраш вижда не в закърпването на дупки, а в цялостното преасфалтиране на разбитите улици. „Повечето междуселски пътища са върху солидна основа, което е предпоставка за по-икономично реализиране на това начинание. И понеже има доста за преасфалтиране, мисля че трябва да се направи общинска фирма, която да извършва тази дейност, а не да се дават огромни средства на външни фирми.

По този начин разликата между оферираната цена за обем работа и действителната себестойност, т.е. печалбата, която обикновено отива по сметките на собственика на „близката“ фирма, ще може да послужи за асфалтиране на още 30%, а в някои случаи може би и до 40% повече пътища“, смята инж. Метраш.

По думите му начална инвестиция от страна на Общината ще има за закупуването на асфалтополагаща машина, например, фреза за асфалт и валяци, но предвид бъдещата работа, инвестицията ще бъде изплатена още с първата по-солидна задача. „Допълнително печалба може да се генерира и с извършване на услуги на други обекти извън община Айтос“, твърди още кандидатът за кмет.

Като голям проблем той намира обраслите с храсти и буйна растителност банкети и канавки. Според Метраш е необходимо те спешно да бъдат почистени, да се заравнят банкетите и тревистите площи край пътищата, като след това не трябва да се допуска израстване на буреняци и храсти, а с най-обикновена тракторна косачка да се окосява периодично растителността и по този начин да се осигури безпроблемно разминаване на автомобилите, неограничена видимост и по-безопасно шофиране.

„Тук отново трябва да се направи инвестиция за закупуване на необходимата техника, причислена към горепредложеното Общинско дружество за ремонт на пътищата“, допълва кандидатът за кмет. Той казва, че трябва да се създаде друга организация на трафика на кръговото кръстовище в града и то по такъв начин, че да се избегнат задръстванията в натоварените часове. Дългосрочни проблеми според инж. Метраш не са никак малко. Сред тях са презастрояването в Айтос, сметоизвозването, липсата на кадри в редица отрасли. Кандидатът за кмет обяснява, че Айтос не е предвиден да поема голямо пренаселване с хора.

„Виждаме как на мястото на еднофамилни къщи се строят солидни кооперации с по 15-16 апартамента. В повечето случаи към тях няма предвидени подземни паркоместа. Това води до затруднено паркиране. Дори регулирането на движението, правейки редица улици еднопосочни, не решава този проблем. Не казвам, че трябва да се спре строителството, но трябва да се мисли в посока обособяване на нов жилищен квартал. Такава опция е и бившето военно поделение под автогарата. Логично е това пространство да се трансформира в един модерен съвременен жилищен комплекс“, коментира инж. Салих Метраш.

По думите му Айтос вече е дал много жертви и е време за изграждането на така желания от всички обходен път. „Той е не просто препоръчителен, а задължителен. Час по-скоро за решаването на този проблем е нужно сериозно настояване пред съответните институции“, обясни кандидатът за кмет.

Според инж. Салих Метраш въздухът в Айтос през зимния сезон е много мръсен и са нужни мерки в тази посока. „Това неминуемо ще доведе до здравословни проблеми на жителите на града. Трябва да се вземат мерки за подмагане и насърчаване на гражданите, включително чрез национални и европрограми за подмяна на замърсяващите околната среда отоплителни уреди на твърдо гориво с модерни и екологични такива - климатици, термопомпи, пелетни котли“, счита инж. Метраш.

Той напомня, че в редица села липсва канализация за отпадни битови води. В някои населени места има изградени напълно или частично, но поради липса на пречиствателни станции, те не могат да функционират. Той добавя, че отпадните води на много места просто са изведени извън селото и това е предпоставка за екологични проблеми. „Екологията е наше задължение и отговорност към бъдещето на децата ни.

И по този проблем трябва да се намери адекватно решение. Ако има изискване за брой население, то би могло две, дори три села да бъдат обединени към една пречиствателна станция. Тук е и мястото да добавя, че на много места водопроводната мрежа е за подмяна. Начинанието е скъпо, но здравето на хората е по-скъпо“, категоричен е кандидатът за кмет на община Айтос. Адекватни мерки той предлага и при проблема със сметоизвозването.

„В последния мандат на Общинския съвет бяха повишени таксите за смет, но това не доведе до по-качествено обслужване. На много места контейнерите са недостатъчни, а на много други места са в окаяно състояние, провиснали грозно, продънени и течащи.

Трябва да се вземат мерки за регулярна подмяна на амортизираните контейнери, но не да се карат в селата, а реално да се сменят навсякъде“, уточнява инж. Метраш. За него новият кмет на община Айтос трябва да подпомага спортните клубове от всички видове спорт, с което ще даде заявка за насърчавае младите хора да спортуват.

Това от своя страна според Метраш ще допринесе до избягване на зависимостта от безцелно висене в социалните мрежи и посягане към алкохол, цигари и упойващи вещества. Кандидатът за кмет е на мнение, че е дошло време за възраждане на промишлеността в града и привличането на редица инвеститори.

„Айтос има потенциал от към човешки ресурс. Вместо този потенциал да изтича навън, то по-разумно е да му се създадат условия за работа и кариерно израстване тук на място. Нужно е още осигуряване на прилични стипендии на студенти от общината със специфични специалности, обвързани с ангажимент да останат да работят след дипломирането си в Айтос за период от 5 до 10 години. Това са само част от по-големите проблеми в общината. Няма как тук да се засегнат всички теми. Целта е ясна. Айтос ни е мил на всички. Така че вярвам, че с общи усилия успехът ще е за всички!“, допълва още инж. Салих Метраш.

Гласувайте за него с номер 66 за кмет на община Айтос!

Купуването и продаването на гласове е престъпление!