Кандидата за кмет на Местни избори 2023г. за Община Средец – инж. Гошо Атанасов призовава да се чуе гласът на местните хора при отдаването на общински земи за фотоволтаични паркове. Tой е електроинженер и е един от хората, които са най-добре запознати с изграждането на централи за „зелена енергия“.

„Всички ние сме за въвеждане на алтернативни източници на електроенергия, които са екологични. Това обаче не трябва да става за сметка на интересите на местното население!“, категоричен е инж. Атанасов.

Притесненията са заради отдаването на стотици хиляди декари общински терени за дългосрочно ползване от 35 години, което може да стопира развитието на общината за десетилетия напред.

В Дюлево например местните хора са правили подписки, писали писма до областния управител, но исканията им са пренебрегнати. Притесненията на дюлевци са, че изграждането на фотоволтаичните паркове ще ги лиши от земите за пасища. Разочаровани са от общинаската управа и общинските съветници, обещали да ги компенсират с други зами, но далечни. „Въпросът не е в субсидиите, които се дават на земеделските призводители, ние как да си заведем животните в землищата на други далечни села, на такси ли да ги качваме и извозваме?“, ядосват се жителите на Дюлево.

„Такива необмислени и дългосрочни решения ще доведат до приключване на животновъдството в региона, а от това никой няма полза. Освен от евтина и чиста енергия, хората имат нужда и от месо, мляко, сирене, работни места. Затова е нужен баланс“, казва инж. Гошо Атанасов.

Споменавайки за работните места, той е притеснен и от друго подобно решение на Община Средец. То е свързано с отдаването на индустриалната зона за фотоволтаичен парк.

„Със застрояването на тази зона с фотоволтаици, която се намира над бившия ДАП, Средец губи възможността да привлича инвеститори и да открива нови работни места за местното население, защото други такива зони около града просто няма“, недоумява инж. Гошо Атанасов.

Напрежението в Дебелт ескалира, там в момента полицията разследва подписката срещу фотоволтаиците дали е подправена. „При дебатите в Общинския съвет на Средец обаче така и не се чуха мнения и експертизи дали земята попада на територията на археологическия резерват, който е едно от най-големите богатства на България“, коментира инж. Атанасов.

Според него инвестициите в „зелена енергия“ трябва да продължат, но трябва да се изследват няколко задължителни точки при вземането на решения за изграждане на фотоволтаичните паркове.

„Животновъдите трябва да бъдат защитени, привличането на производства да е с приоритет, а културните, археологически и природни дадености запазени. Свободната територия на община Средец е голяма и могат да бъдат удовлетворени желанията на всички“, категоричен е инж. Гошо Атанасов.

 

Нека заедно върнем Средец и селата на хората !!!