Интервю със съпредседателя на “Демократична България” Христо Иванов
За повечето избиратели съставянето на правителство е пътят за изход от кризата. И много от колебаещите се ще дадат гласа си за онзи, който успее да ги убеди, че тъкмо той може да направи кабинет. Как ще ги убедите, г-н Иванов?
Социологическите проучвание ни отреждат първото място и това е доказателство за доверието, което имат гражданите към “Продължаваме промяната - Демократична България”. За нас наистина е много важно да вземем първия мандат, за да можем да определим формулата и характера на правителството. Защото България има нужда не от какво да е правителство, а от такова, което ще ни извади от застоя и ще тласне развитието на страната мощно напред. И колкото по-голяма е подкрепата за нас, толкова по-стабилно ще е правителството.
От ПП-ДБ говорите за правителство на малцинството, но това е много рисково - не се ли опасявате, че можете да изпаднете в ситуация, в която за всяко гласуване в пленарната зала, за което не можете да съберете подкрепа, да ви бъдат извивани ръцете?
Ние ще ръководим политическия процес, след като спечелим изборите. И няма да се договаряме тайно с никого за подкрепа. Ще предложим нашите приоритети и ще очакваме подкрепа по тях от различни народни представители и политически сили. Не си представям как те ще откажат. Кой например е против Шенген? Кой е против еврозоната, освен Възраждане и БСП? Кой е против активни мерки на държавните регулатори срещу картелите и нелоялните търговски практики, които изкривяват конкуренцията и помпат инфлацията?
Ако откажеш такава подкрепа, трябва да си понесеш отговорността, че си орязал възможностите на държавата да излезе от кризата. По същия начин, ако после се опитваш да саботираш или да свалиш едно реформаторско правителство на малцинството, трябва да си понесеш отговорността.
Това няма как да остане незабелязано и неразбрано от хората - те много добре разбраха кой и защо свали кабинета “Петков”. Няма как втори път да изиграеш една и съща игра и да останеш ненаказан от нашия работодател - българските граждани.
Развихте интересна идея - 49-ото Народно събрание да започне със съставяне на конституционно мнозинство още преди да започне търсенето на подкрепа за правителство. Как си го представяте, след като конфигурацията ще е като в предходния парламент, а в него не успяхте да постигнете такова мнозинство?
Конституционната реформа на прокуратурата е наш ключов приоритет, съдебната реформа дори е част от идентичността на “Демократична България” от самото начало. И ние успяхме да наложим през годините тема, така че и нашите опоненти им стана неудобно и започнаха сами да подготвят свои варианти. ГЕРБ и ДПС имат свои проекти за конституционна реформа на съдебната система, в които дори можем да намерим общи допирни точки, като разделянето на Висшия съдебен съвет на две.
Това е общонационален приоритет, от който буквално зависи отпушването на развитието на страната. Защото без независима, отговорна и отчетна прокуратура не само са заплашени индивидуалните ни права и свободи, но и бизнес средата е изкривена, а инвеститорите - прогонени. Защото никой чужд или местен инвеститор не е сигурен дали с прокурорска бухалка няма да бъде притискан в ъгъла, а друг да бъде гален с прокурорско перце и да не получава никакво възмездие за корупция, чрез която се е курдисал незаслужено на пазара.
Същевременно с разговорите по този ключов приоритет очаквах да можем да постигаме съгласие и по други големи общонационални цели. Включително и по съставянето на правителство, защото ГЕРБ в края на кампанията рязко втвърдиха тона и заявиха, че не приемат никакъв кабинет на ПП-ДБ, включително и такъв на малцинството.
Трябва да проумеят, че подобно поведение не само не е в интерес на България, но не е и в техен партиен интерес. Ако наистина са евроатлантици, те няма как да не подкрепят целите и действията по общонационалните приоритети, които ще преследва нашето правителство.
Какви са другите приоритети на едно управление на ПП-ДБ?
Членството на България в Шенген и в еврозоната е ключов приоритет, които са последна стъпка за истинската ни интеграция в Европа. Усвояването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, но така, че те директно да повишат икономическия ни растеж и да спомагат за преодоляването на натрупаните дисбаланси в развитието между Северна и Южна България. Тук е и модернизацията на българската армия, за да наваксаме огромното ѝ изоставане във въоръжението и технологиите.
Също така - осигуряването на енергийна независимост от Русия и превръщането на енергетиката, заедно с всички нови подходи и технологии в сектора, в пряк източник на растеж. Във външен план - заемане на категорична позиция спрямо войната в Украйна. А в съвсем оперативен план, веднага след съставянето на правителството, ще предприемем активни мерки за овладяване на инфлацията.
Ще изберем дейно ръководство от независими професионалисти на Комисията за защита на конкуренцията, за да може тя ефективно да противодейства на изкривяването на пазара, ще насърчим българските производители на храни и ще съкратим достъпа им до пазара, което да свали цените на потребителските стоки.
Не се уморих да повтарям, че преодоляването на политическата криза не е просто излизане от нея, а уверено тръгване по пътя на едни нови, много по-широки възможности. След две години можем да имаме една съвсем различна България, която сега не смеем дори да си представим, забили нос в трудностите.
Просто трябва да си повярваме. Има как да го направим и ние знаем как и можем. Вижте само къде отиде Румъния, която преди 15 години беше след нас. Пребориха корупцията, отпушиха развитието си и вече доходите са им значително над нашите.
Влязохте в сблъсък с президента по темата за оръжието за Украйна, който е категоричен, че ново такова България няма да предоставя. Ще промените ли тази позиция, ако сте на власт?
- България е парламентарна република и с избирането на редовно правителство това изкривяване на българската демокрация с дългия низ от служебни правителства, които конституционният законодател е предвидил като изключение, а те се превърнаха в правило, най-сетне ще бъде прекратен. Президентът си позволи да ходи по ръба на конституцията, защото парламентарната република не е отменена и решенията на Народното събрание трябва да се изпълняват от всички правителства - и редовни, и служебни. Решението на 48-ото Народно събрание за предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна не е за еднократна такава, а за полагане на усилия тя да продължи.
Президентът и неговото правителство обаче правят всичко възможно това да не се случи. От което следват две големи опасности за страната. Едната е, че България се изолира от съюзниците ни в ЕС и НАТО, което отслабва нашата сигурност.
Да напомня, че още преди инвазията в Украйна Путин поиска страните от Източна Европа да се върнат в геополитическото състояние от преди 1997 г., т.е. от преди членството в западните съюзи, т.е. поиска да останат в някаква ексхумирана руска сфера на влияние. Преди четвърт век ние, българите, направихме своя цивилизационен, геополитически избор, и ще бъде самоубийство да се отричаме от него.
Коя е втората заплаха?
- Втората заплаха е, че изпускаме златен шанс да превъоръжим армията си. Много други страни, разполагащи със старо съветско въоръжение, го изпратиха на Украйна и получиха в замяна или с големи отстъпки в цената по-нови, НАТО-вски образци техника.
На това старо съветско оръжие така или иначе му изтича срокът на годност и ще ни излезе много по-скъпо после да го подменяме, а днес то е жизнено необходимо на фронта. Освен това, нека бъдем честни - ние печелим от тази война. Ние почти нищо не сме подарили, а нашите оръжейни заводи спечелиха милиарди от производство на боеприпаси, дори ограничената техника, която изпратихме в Украйна, се плаща от САЩ и Великобритания.
Така че в следващия парламент ние ще положим всички усилия да поставим твърдо България на правилния коловоз, като заемем напълно солидарна позиция с Украйна и укрепим националната си сигурност, като станем отново предвидим партньор в НАТО и ЕС и като превъоръжим армията си с подкрепа от съюзниците. Дано само не изпуснем последния влак.
За какво ще призовете избирателите?
- Да излязат в неделя да гласуват. Призовавам - хора, не се поддавайте на хибридните атаки към училищата, където са огромният брой изборни секции. Искат да ви уплашат и да не гласувате, за да решават вместо вас. Излезте и гласувайте, за да излезем от глухия коловоз и да потеглим бързо напред!
Това е най-смисленото интервю на политически лидер! Жизнено важни приоритети за страната, изказани ясно и недвусмислено. Каквито и опоненти да има насреща, коалицията ПП-ДБ предполага национално съгласие. Дано мнозинството избиратели подкрепят този шанс с бюлетина №12.