Двете ябълки в Средецко не е името на българска народна приказка, така наричат накратко най-отдалечените села в община Средец. Село Горно Ябълково и село Долно Ябълково са погранични, намират се на няколко километра от границата с Турция.

Пътуването до тези села е безкрайно, не защото са толкова далечни, а защото пътят не позволява да се шофира с нормална скорост. Но пък гледката е вълшебна, гората в тази част на Странджа прилича на бурно море, но в зелени цветове, което донякъде компенсира трудното пътуване. Пътят до дома обаче е почти невъзможен за много от притежателите на къщи тук.
 


 

Кандидатът за кмет на Средец инж. Гошо Атанасов направи среща тук с кандидатите за общински съветници от листата му. Специално настоя всеки да дойде сам с личния си автомобил, за да мине: „По пътя“ (името няма връзка с романа на Джак Керуак).

„Целта е всеки сам да изпита какво преживяват местните. Така всеки кандидат за общински съветник, който предлага промени, ще има лични наблюдения и ще търси конкретни решения. Едно е да чуеш или да ти кажат, че пътят е лош, лоши пътища много, но да го преживееш сам е друго. Много от кандидатите за общински съветници не са стъпвали тук“, казва инж. Атанасов.
 


 

Адвокат Антон Даракчиев обаче не само е идвал, оказа се, че детството му е минало в село Горно Ябълково и очите му се изпълниха със сълзи. Той все още пази наследствената къща от дядо си и когато почувства нужда от релакс, идва за няколко дни тук да „презареди батериите“ си.

Точно заради свидните спомени друг от жителите с болка сподели, че минава отвреме-навреме да поддържа имота си, но условията не позволявали да живее тук.
 

 

80-годишната Султана Шавова разказа, че автобус идвал два пъти в месеца, хляб им носели два пъти в седмицата. Хлябът си го купували направо от колата и в дъжд, и в сняг, тъй като няма нито магазин, нито навес, където да го продават. Но се похвали, че внучката й, която живее в Германия си купила къща в Горно Ябълково, от онези китните, старите, истинските. Имала намерение да се върне да живее някога, но не сега. „Някога, но не сега“!

Разстоянието от общинския център Средец го Горно Ябълково е 33 километра, които не са чак толкова много, ако пътят не е толкова лош.

 

 

В близкото село Долно Ябълково има повече живот. Там работи нещо като магазин, заведение, механа, клуб... Нещо смесено, което събира местните всеки ден по обяд. Хапват, пийват и се разговарят, споделят си, веселят се, малкото на брой жители са като едно семейство. Но и те с болка споделиха, че внуците им не искат да ги посещават често, защото има проблем с телефоните, интернета, няма детска площадка, нито игрище, а и пътят е... ох.

 


По пътя, пак там, кандидатът за общински съветник Надежда Канариева обеща да намери дом и подслон за петте черни кутрета, които обикалят улиците на Долно Ябълково. Надежда е дипломиран еколог по образование, а личната й кауза е да спасява бездомни животни. Тя ще се опита да помогне и на друго бездомно куче, което е с краста и обикаля улиците на Горно Ябълково. За него баба Султана категорично заяви, че е талисман на селото им.

Освен граничните, които обикалят в района, в Ябълките има ловна дружинка. За ловджиите пътят не е чак такъв проблем, ползват високопроходими автомобили.

Кандидатът за общински съветник Митко Попов е живял във Факия и е ходил в Ябълките с колело, нарича ги Алмали (старото име на Ябълките). Карал е активно колело на дълги разстояния в Европа, в Япония и прочие. Но се е върнал да живее в друго село в Странджа планина. Избрал е Вълчаново, но работи за международна компания и анализира продажните в интернет медиите.

„Всички тези млади, образовани и успели кандидати за общински съветници са се върнали от чужбина, за да живеят в нашия прекрасен край. Те знаят от какво се нуждаят селата, за да привлeкат и други като тях. Заедно можем да променим живота към по-добро!“, категоричен е кандидатът за кмет на община Средец инж. Гошо Атанасов.

Да върнем Средец и селата на хората!