Доц. д-р арх. Виолета Комитова е родена през 1957 г. в Айтос. Завършва Природо-математическа гимназия „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас. Работи в областите на строителството, инвестиционните проекти, урбанизма и градоустройството. В периода 12 май 2021 – 13 декември 2021 г. е министър на регионалното развитие и благоустройството в служебното правителство на ген. Стефан Янев. За втори път е водач на бургаската листа на „Български възход“. Интервю на Грамофона нюз.
Доц. Комитова, обявихте, че ще водите кампания без лъжи и фалшиви надежди. Какво представяте на хората от региона в срещите си?
Като всички граждани от страната и хората от Бургаски регион се вълнуват от два големи проблема, които са обвзели обществото ни. Първият е гладът, а вторият – страхът. Гладът идва от тежката инфлация при хранителните продукти и от това, че сме най-бедната държава в Европа. Страхът го свързваме с усещането за несигурност, а самата несигурност има много измерения. Тя е икономическа, социална, енергийна, имаме и несигурност и по границата. На всичкото отгоре може да добавим и политическата криза в България.
Гражданите все повече очакват да видят в политиците политически капацитет за справяне с всички тези предизвикателства на деня. Всички проблеми трябва да се решават сега и веднага. В същото време е добре политиците да покажат способности, че могат да решават възникналите проблеми.
Ние от „Български възход“ не обичаме да даваме празни обещания, нито да прокрадваме у хората фалшиви надежди, защото проблемите са много сложни и е необходимо време за тяхното разрешаване.
Хората в Бургас се притесняват, защото градът не е с висок стандарт. От срещите си с избирателите разбирам, че тук много трудно се намира работа и че заплатите не са високи. Бургас е силно засегнат от несигурността по границата. Тази ограда, която беше изградена като защитно съоръжение, все още не може да изпълнява предназначението си. Тя трябваше да служи за преграда на потока на мигрантите и да го спира, а се получава точно обратното.
През ден, през два научаваме, че по няколко мигранти са проникнали на наша територия, а вероятно за половината въобще не разбираме. Има нужда от подсилване и сериозна поддръжка на съоръжението, защото това е тежка строителна ограда. Дължината й е 250 километра и минава през 3 области.
Бургаският регион понася много тежко също и проблемите, свързани с разрушеното земеделие, унищожените малки и средни фирми в земеделието. През годините не се поставяха нужните акценти, не се отделяха и необходимите субсидии за домати, краставици, мляко, месо. Те преди всичко отиваха за производство на зърно, което ние после изнасяме като суровина и затова днес ядем вносни домати, вносни продукти. Много от земеделските производители за съжаление са ликвидирани, с изключение на тези, които се занимават със зърно, слънчоглед.
Във всички учебници по икономика пише, че когато една държава изнася предимно суровини, тя се приравнява на държава от третия свят. Държавите от третия свят изнасят суровини – злато, диаманти, суров петрол, банани, а не ги преработват в продукти, от които да получават повече печалба и да отварят повече работни места.
Много голям проблем в нашия Бургаския регион е туризмът, който е поминък на много голояма част от местните хора. Несигурността по границата и несигурността заради войната Русия-Украйна влияят категорично на нашия туризъм. Ние вече усещаме щетите не само като държава, но и като регион.
Войната си има цена и я плащаме ние – аз, вие,европейските граждани, гражданите на Украйна, гражданите на Русия също плащат тази война. От „Български възход“ многократно сме казвали, че искаме да говорим за мир, искаме да бъдем гласа на мира, да говорим открито и ясно за щетите от тази война, защото те вече станаха много.
Една богата държава като Германия или Франция също плаща цена, но стандартът на живот там е такъв, че те по-леко я усещат. Ние, най-бедните, сме засегнати най-много.
Кои са щетите, които понесохме заради войната Русия – Украйна?
Едната от щетите, които понесохме, беше вълната с украинските бежанци. Не казвам, че не трябва да се помага на тези хора, но ние полагаме усилия, хабим средства, заемаме хотели, което става щета за нас. Това все пак не са туристи, а бежанци.
Втората цена, която понесохме миналата година, бяха газовите доставки, които бяха прекъснати. С това забелязахме прекъснаване на много други търговски вериги, на пътя на които беше застанала войната. За пример мога да посоча, че хората, които се занимаваме със строителство, работихме със строителна стомана от Украйна. Тя обаче вече не може да пристига в България и цялото строителство се задъха откъде да достави желязо. Така започнаха да се търсят други пътища, други доставки, всичко на други цени. Затруднение са и китайските стоки, защото на пътя на тези доставки стои войната. Пътят става по-дълъг, всичко става по-скъпо.
Тази година понесохме и удара от украинското жито, което се внесе в България, уж с идеята да премине оттук към африканските държави, за да изхрани бедните народи. Заради нелоялни търговски практики то остана в страната ни и нанесе страхотен удар върху българските зърнопроизводители. Те сега се чудят как да си продадат тяхната стока. Много малка част от нашите зърнопроизводители имат складове за съхранение на зърно, защото силозните стопанства са едни доста сложни машини и скъпи устройства.
Има и невидими щети от войната, които не ги виждаме, но ще ги посоча. Това е замърсяването на въздуха и на водата с тежки метали. От Украйна към България духат североизточни ветрове – това е природно явление. Не случайно през 1986 година бяхме много сериозно засегнати от Чернобил именно заради североизточните ветрове. В момента те влачат към нас тези тежки метали във въздуха. Да пази Господ, ако след време имаме бум на някакви заболявания, но с тази щета трябва да се борим превантивно.
Черно море също се замърсява с тежки метали, защото в него се вливат трите реки – Днепър, Днестър и Южен Буг, които са замърсени от тамошните военни действия. Доказателство затова е, че тази година в Бургас имаше страшно много паламуд. Това е паламуд, който избяга от северната част на морето. Рибата първа усети замърсяването на водата и мигрира към нас. Някои партии обаче говорят за войната като за футболен мач. Това не е футболен мач и без значение кой ще победи, всички плащаме за съжаление тази цена.
Българите пропищяха от високата инфлация. Какви са решенията според Български възход за справянето с нея?
Ние от „Български възход“ поставяме акцент върху инфлацията, а не върху имоти, коли, скъпи дрехи или яхти, защото инфлацията върху храните ощетява много българските граждани. Трябват две групи мерки за борба с инфлацията. Първата е намаляване цените на храните, а втората е да вдигаме доходите. Някъде по средата ще успокоим топката на инфлацията. За да намалим цената на храните трябва ежедневно да се борим със спекулата. Всички органи в държавата трябва да се задействат с това – Комисията за защита с конкуренцията, Икономическа полиция, Комисия за защита на потребителите.
Втората непримирима борба трябва да е с картелите и монополите, защото ние се намираме в едно състояние, в които няколко вериги са монополизирали малкия български пазар. Те преценяват как и по колко да продават и как да надписват цени. В цената на хранителните продукти, които купуваме от големите вериги, влиза и цената за рекламни материали, които ни пускат по пощата. Извинете, но аз не искам всеки ден да ми пълнят пощата с брошури, а искам храната в магазина да е по-евтина.
В дългосрочен план отсега трябва да започне възвръщане към малките селски семейни фирми в земеделието, които да произвеждат български домати, български плодове, сирене, мляко. Така ще получаваме от една страна по-качествени продукти, а от друга през държавна политика със силни субсидии за тези стопанства, ще получаваме и по-евтина храна.
Доходите трябва да се увеличават съобразно възможностите на бюджета, но изобщо и не на калпак. Считаме, че първо трябва да се подпомогнат най-уязвимите слоеве на обществото – бедни пенсионери, работещи бедни, хората в неравностойно състояние. В бизнеса първо трябва да се подкрепят малките фирми, защото те са най-уязвими в такива кризи.
Непрекъснато говорите, че в страната няма спекула на пазара, няма картели, няма монополи. Как тогава инфлацията гони 17 %?
Казвам това в ироничен смисъл, защото спекулата, картелите и монополите са неразделна част от пазарната икономика. В нея всички големи компании се стремят към картели, към спекула, към монополи, за да си увеличават печалбите. Това е естествен стремеж на фирмите. И съответните държави трябва да противодействат на това, защото то нарушава конкуренцията. А когато тя се унищожава, резултатът най-накрая е следният: при картели, спекула и монополи получаваме стоки и услуги на по-висока цена с по-ниско качество. При истинска конкуренция е обратното – цената трябва да спада, а качеството да се вдига. В България конкуренцията е убита, дори смятам, че няма развита и пазарна икономика, въпреки че дясно ориентирани партии от 30 години ми обясняват, че много я развиват тази пазарна икономика. Смятам и че нашите органи, които отговарят за тези процеси, не си вършат работата.
Преди да се създадат картелите и монополите, нека не забравяме и създалата се много голяма корупция. Тя помогна за създаването на картелите и монополите. Картели виждам в трите енергоразпределителни дружества, които бяха приватизирани още по времето на НДСВ. Те разпределиха територията на България и навсякъде продават ток на една и съща цена. Уж трябваше да се конкурират, но няма такова нещо. След това получихме три мобилни оператора за нашите телефони.
Всички продават по едни и същи условия и ние като потребители, при който и да сме, условията са едни и същи. Е, как да няма картел? Нали обаче трябваше да се конкурират. Нали някой трябва да сваля цената и да вдига качеството на услугите – нищо от това не се случва. Същото виждаме и по бензиностанциите. Всичките продават на една и съща цена.
Обедня ли българинът според Вас?
Да, категорично и страхотно много, затова и така тежко понасяме инфлацията и кризите, които идват от войната в Украйна. Бяхме солидарни с Европейския съюз и сега очакваме по някакъв начин да ни върнат солидарна подкрепа.
Кои са основните приоритети на партия „Български възход“ и защо хората трябва да гласуват за Вас?
Двата топ приоритета на деня на „България възход“ са борба с инфалцията при храните и борба за повече национална сигурност, която да премине през модернизация на българската армия. Тя трябва да бъде и обновена и да заеме своето достойно място. Трябва да се работи много сериозно и по демографската политика, заедно със здравеопазването и образованието. Работата по всички наболели проблеми обаче трябва да започне сега и веднага, за да имаме резултати след 10-20 години.
Призовавам всички граждани, които споделят национални ценности като род, семейство и родина, език, култура, да подкрепят партия „Български възход“, защото ние сме партия, поставяща в центъра решенията за българските граждани и бизнес.
На изборите на 2-ри април гласувайте с номер 15 в бюлетината за „Български възход”. Купуването и продаването на гласове е престъпление!