Жечо Станков е бивш заместник-министър на енергетиката. Бил е народен представител, а в парламента е членувал в постоянните комисии по енергетика и икономика. В момента е водач на кандидат-депутатската листа на ГЕРБ-СДС. На предстоящите парламентарни избори коалицията е под № 24 в бюлетината. Интервю на Gramofona.com

 

Г-н Станков, появи се притеснителна информация, че най-вероятно България няма да получи авансово плащане по Плана за развитие, което може да остави дупка от 2,6 млрд. лева в бюджета на страната.

В интерес на истината администрацията прави всичко необходимо, за да стартира проектите, които трябва да изпълним и да получим авансови средства. Такива са проектите за фотоволтаици на еднофамилните сгради и проектите за подмяна на уличното осветление в 82 общини. Тези проекти се движат добре. Но ако наистина има спиране на авансови плащания, това вече не е добре и означава, че след 2 октомври всички парламентарно представени партии, които представляват вота на българските граждани ще трябва да се обединим, за да се справим с множеството кризи.

По най-бързия начин трябва да изпълним всички изисквания на Европа не само за авансовото плащане, но и за цялостното изпълнение на Плана. Гърция и Румъния се движат много добре в изпълнението си, а това означава, че в един момент те могат да започнат да се оглеждат и за средства, които са били предназначени за България, които са били заделени за нас още преди две години.

Вие се срещате постоянно с хората. Промениха ли се техните притеснения и проблеми и за какво най-често говорят те?

Основните проблеми, които ни се представят, са свързани с инфлацията. Това са над 50% от разговорите. Инфлацията толкова силно влияе на джоба на хората, че вече не е клише, когато казваме, че живеят ден за ден. Държавата трябва да поеме ясен ангажимент с икономическите и финансови мерки, които по най-бързия начин ще окажат влияние върху живота на хората, защото в тази инфлационна спирала, ако не се вземат мерки ще настане масово обедняване.

Втората по важност точка, която постоянно ми се поставя е свързана със санирането и защо средствата за саниране на еднофамилните сгради са изкарани от Плана за възстановяване и развитие. В интерес на истината санирането също трябва да продължи до края на годината, иначе ще се наложи да върнем част от парите. А ако това стане, със сигурност ще приключим с програмата.

Но новата програма предвижда след март 2023 година хората да заплащат 20% от сумата. Ние вече имаме подобен опит. Министерството на енергетиката беше разработило подобна програма – 75% се поемаше от държавата, а 25% от хората. Знаете ли тогава колко блока от Бургас се включиха? – Два. Т.е. така написана, тази програма е счупена изначално и трябва да се модернизира. Това е нещо, за което Европа няма да ни направи забележка.

Може ли програмата за енергийна ефективност да се поправи бързо и реално да заработи?

Надявам се това да е един от първите законопроекти, които 48-то Народно събрание ще приеме – Законът за етажната собственост. Общественото му обсъждане приключва на 3 октомври, ден след изборите. Там са занижени изцяло броят на подписите и критериите, по които една етажна собственост може да взима решения. Това ще помогне на хората, а и ще поправи тази несправедливост, при която вече подадени документи в момента не важат. Просто нещата ще се случват по-бързо.

Санирането е проблем основно за големите градове. От какво се оплакват хората в по-малките населени места?

Инфраструктурата. Знаете, че Бургаска област има 13 общини. Областният център е добре развит по отношение на средното образование, на висшето, тук има и много болници, но проблемът е с достъпа. Хората искат да запазят местоживеенето си в по-малки населени места, но да имат бърз достъп до областния център. За да не се налага да сменят местожителството си, защото детето им трябва да завърши средно образование, например.

Инфраструктурата е едно нещата, които са много важни. Всеки се безпокои и какво ще стане зимата – темата за ковида също е актуална. Тук добрата новина е, че според нашите експерти – проф. Костадин Ангелов и проф. Асен Балтов, нещата няма да са така драматични, а се успокояват.

А има ли страх от затваряне на бизнеси? Не заради ковид, а заради икономическата криза?

Да. В момента има някаква масова психоза, че за октомври няма да има средства за компенсация на тока. Това е така, защото на последното заседание на редовното правителство се взе решение само за септември месец. В интерес на истината обаче, предвид факта, че държавният бюджет е с ранг на закон, в момента в който има заложено в него, че до края на годината ще има осигурени такива средства – без значение дали е редовен, или служебен кабинета, той трябва да осигури пари за компенсации. А средства има, те са по сметките на държавните дружества и се превеждат във фонд „Сигурност“.

Нашата задача е от 1 януари да продължим да помагаме на бизнеса. В програмата на ГЕРБ-СДС ние сме заложили, че от 1 януари до края на 2023 година ще продължим да помагаме. Не знам дали ви прави впечатление, че 6 месеца след като ние започнахме да даваме тази помощ, Европа започна да подхожда по абсолютно същия начин. Ние ще надградим като заложим средства и за природния газ.

Правителство на всяка цена или има червени линии, които няма да прекрачите?

Проевропейско правителство, ориентирано към сигурността на Европа. Правителство, което иска да е част от Европа. Правителство, което е сигурно, че европейските ценности са преди всичко. Не можем да правим компромис с доверието на нашите избиратели. Протегнали сме ръка към всички проевропейски партии, които се очаква да влязат в следващия парламент. Това са „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и ДПС. Надяваме се да намерим консенсус, за да излезем от изборната спирала.

Парламентарни избори 2022 – Купуването и продаването на гласове е престъпление!