Николай Христов е на 37 години. Адвокат. Управлява собствена адвокатска кантора. Той е един от учредителите на „Да, България“ и член на Националния съвет на движението. Кандидат за народен представител от Бургас от Демократична България – номер 23 в бюлетината.
Николай Христов е с преференция 105.
Г-н Христов, какви са политическите амбиции на Демократична България?
Изборите през април показаха, че страната ни повече няма да бъде управлявана еднолично от джипката на Бойко Борисов, както се управляваше еднолично и преди 89-та. Това време приключи.
Сега е необходимо да бъде излъчено политическо представителство, което да върне центъра на властта в Народното събрание, където му е мястото. Никога повече страната ни не бива да попада под едноличната власт на когото и да било. Ще работим за съставяне на управление на промяната. Това изключва съставяне на правителство с мандат на ГЕРБ, БСП или ДПС.
А в сферата на икономиката?
Ние смятаме, че свободното предприемачество е двигател за благоденствието на цялото ни общество. Дребният и средният бизнес трябва да станат гръбнак на икономиката. Това е условието да достигнем средноевропейските стандарти на живот за всеки български гражданин.
Това е и рецептата за борба с неравенствата. В тази връзка предлагаме необлагаемост на първите 500 лева от доходите на всеки човек, независимо от общия им размер. Така биха останали повече пари у хората, без да се променя моделът на плоския данък.
Предлагаме да се вдигне и прагът за задължителната регистрация по ДДС, който не е променян от 2002 г. Това би дало глътка въздух на малките и на стартиращите бизнеси.
В сферата на публичните финанси, като дясна формация, наши приоритети ще бъдат поддържането на балансиран бюджет, ефективност на публичните разходи, поддържане на разумни нива на публичния дълг.
Един от декларираните приоритети на „Демократична България“ е дигитализацията.
Точно така. ГЕРБ похарчи купища пари за електронно управление, но резултатите са плачевни. Ние можем да модернизираме държавната администрация. Това означава всички държавни институции да започнат да си комуникират по електронен път, за да не се налага гражданите и бизнесът да стават техни куриери.
Много от административните услуги ще бъдат облекчени, когато се създаде свързаност между системите на различните органи. Повярвайте, хората ще си отдъхнат от бумащината и бюрокрацията. Идеята е, когато на човек му потрябва накаква административна услуга, само да си подаде личната карта и държавата сама да си събере необходимите данни. И всичко това да се случва по електронен път, без дори да се налага физически контакт „на гише“.
Необходимо е да преобърнем философията на административното обслужване в страната - държавата трябва да обслужва гражданите и бизнеса, а не обратно, както е в момента.
Да влезем в сферата на вашата професия – съдебната реформа.
Тук закриването на специализираното правосъдие е ключово важно. Всички виждаме, че част от най-сериозните проявления на беззаконието в страната ни са концентрирани именно там. Специализираното правосъдие се превърна в бухалка за разчистване на сметки с неудобни хора.
За съдии в специализирания съд бяха назначени прокурори, които, без да им мигне окото, потвърждават задържания на хора и с години ги държат по арестите без присъди. Хора, които може да са подсъдими, може да са обвиняеми, но са невинни, докато съдът не се произнесе с влязла в сила присъда.
По този начин на практика прокуратурата налага едно предварително наказание. Тя посочва кой е виновен и го праща в затвора под формата на арест. Това се прави с една единствена цел - тези хора да бъдат пречупени, за да им се отнемат бизнесите. В други случаи специализираното правосъдие не прави нищо, когато има много ясни факти и доказателства за извършени престъпления.
Когато говорим за „съдебна власт“, трябва да знаем, че съдът и прокуратурата са две много различни неща. Съдът е арбитър, който трябва да е еднакво отделен от страните в процеса, а в наказателния процес едната от страните е прокурорът. Той представлява държавата. Той е адвокатът на държавата. Поради тази причина между прокуратурата и съда не би трябвало да има абсолютно никакъв контакт. На никакви нива.
Ето защо Висшият съдебен съвет следва да бъде реформиран радикално, за да се осигури независимост на съда от прокуратурата. От друга страна, прокурорът, като адвокат на държавата, следва в някаква степен да отговаря пред хората за това, което върши... или за което се прави на луд и не върши.
Затова трябва да се въведат механизми за отчетност на главния прокурор, доколкото той осъществява наказателната политика на страната. Изобщо трябва да се отвори дебатът за мястото на прокуратурата във властовия модел на страната.
Искам хората правилно да разберат защо обръщаме такова внимание на съдебната реформа. Съдебната система е като черния дроб за един организъм. Ако той е заболял от цироза, може в един момент да последва и смърт на цялата държава. Подобни болести се отразяват зле на живота на хората в крайна сметка.
Правите кампания в Бургаска област. Какво ви прави впечатление тук?
Впечатление ми прави случаят със спортната зала в Бургас, която се строи вече 7 години. Направих си труда да я сравня със зала „Арена Армеец” в София. Оказва се, че тя е 2 пъти по-голяма, построена е 2 пъти по-бързо и струва горе-долу същите пари. Скандална е и цената на закупения стартов пистолет - 200 000 лв.
Това е безумна цена. Един такъв пистолет не струва повече 20 000 лв. Къде е отишла разликата? Бил съм национален състезател по лека атлетика, свързан съм и със спорта, затова ме боли, че го превърнаха в една бездънна корупционна яма. Поредната.
Казусът „Росенец“ също продължава да впечатлява. Той още не е приключил. Частното яхтено пристанище още е там. Продължават и опитите незаконните постройки в района да бъдат представени за временни постройки, които са си били там още от миналия век.
Тези два примера очевидно са свързани с корупция и беззаконие.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!