В Община Раковски, в която е съсредоточена най-голямата католическа общност в страната, дългогодишни членове на Секционни избирателни комисии се отказват да участват в предстоящите на 4 април избори, за да се отдадат на празнуването на Великден. Това съобщава БНР.
До края на днешния ден, когато приключват консултациите в общината за сформиране на състава на комисиите, вече ще е ясно как партиите и коалициите са подходили в създалата се ситуация и ще има ли и колко хора от други общини, които ще попълнят местата на отказалите се.
„Възпитани сме да вярваме, че в този ден, в който се радваме на Христовото възкресение, трябва да славим Бог, да сме заедно в храма и у дома и че семейството празнува, а не работи“, казва Радослав Ночев и допълни:
„Можем да направим компромис с всичко друго, но не и с празника. Видях решението на ЦИК - 50% увеличение на възнаграждението, отделно допълнително бонуси, не е лошо възнаграждението на тези избори, но празникът е на първо място“, коментира Радослав Ночев, който повече от 10 години участва в изборния процес като член на секционна комисия.
Млада жена от Раковски, която също няколко пъти на предишни избори е била член на Секционна комисия, сега е решила да не поеме този ангажимент:
„Имам две дечица, точно на Великден - няма как. Даже си мислех, че ще променят датата“.
„Това, което разбирам при многото си предварителни разговори и контакти е, че отказите за участие в комисиите ще са най-вече заради празника“, казва и Иванка Пачова, секретар на Община Раковски.
Тъй като по-късно днес ще стане известно на консултациите какви са предложенията на партиите и коалициите за 32-те секционни комисии на територията на Община Раковски, Иванка Пачова все още няма информация дали ще има и евентуално колко ще са хората, които ще бъдат привлечени от други населени места.
В Община Раковски освен отлив от избирателните комисии заради празнуването на Великден със сигурност ще има и гласоподаватели, които вероятно се въздържат да отидат до урните. Други казват, че зависи как ще се организират, но приоритет им е празника.
10 минути винаги могат да се отделят за гласуване, нищо че е празник, категорични пък са тези, които смятат, че изборите са дълг и отговорност.
Над 5000 души наброява Католическа общност в Плевенска област. В момента католици живеят в Белене, Никопол, има и в селата Трънчовица, Асеново, Брегаре, Малчика.
„Предвид това, че съм католичка, смятам, че това не е добре подредено, тъй като католиците, които биха искали да участват в защита на партията си, която биха подкрепили или биха участвали като членове на комисия, не биха могли да го направят. Аз лично в никакъв случай не бих го направила, тъй като съм практикуваща католичка и искам да си празнувам моя Великден“, каза Снежана Димитрова.