Ивайло Мирчев е икономист, IT предприемач, активен участник граждански инициативи като “Гласувай без граници” и “Правосъдие за всеки”. Един от създателите на платформата за честни избори “Ти броиш”.
Член е на Изпълнителния съвет на “Да, България!” и кандидат за депутат в 25 МИР София, преференция 106, и в Бургас, където е водач на листата на “Демократична България”. В 45-ото Народно събрание бе избран с най-много преференциални гласове в листата на обединението.
Г-н Мирчев, измина една година, откакто стъпихте на плажа Росенец, а с това започна протестът срещу политическата система. Какво се случи през тази година?
Плажът е върнат на държавата и отново е за всички българи. Вече има достъп до него, превзетият от Ахмед Доган път отново е на общината. Водят се дела за част от незаконните постройки. Има още доста работа по марината, по укрепителната стена, която попада в защитена местност – там също текат дела и срокове.
Но по-важното е, че българите видяха как функционира паралелната държава и как ние всички плащаме цената на това. Росенец е събирателният образ на корупционния модел в страната и ние осветлихме този модел.
Още действат обаче и старите схеми. Ето последният пример с гардовете на НСО, които ни блъскаха на плажа преди година и които захвърлиха българския флаг в канавката. Те бяха уволнени, но сега са възстановени на работа. И тук стигаме до прокуратурата. В закона много ясно пише какво следва, ако поругаеш българския флаг, но според прокуратурата тези хора не са направили нищо.
Какво следва след Росенец, Алепу и подпорния хотел, ТЕЦ Варна, енергийната независимост и Турски поток? Защо за Вас е толкова важна тази “ревизия” на управлението?
Насочваме прожекторите към всички тези теми, защото е важно да бъде разследван много ясно основният проблем - корупционният модел в цялата държава. Няма как мутренско-сарайският модел да бъде разбит и променен, ако не се мине през такива разкрития.
Вижте “Автомагистрали”: за схемите, по които там са раздавани пари, ние отдавна говорим. Сега служебното правителство разкри, че за няма и три години държавни дружества са раздали над 8.5 млрд. лева без обществени поръчки - непрозрачно, без конкуренция. А парите, раздадени авансово на подизпълнители, няма как да се върнат в държавата.
Същото е с Турски поток - 3 млрд. лева, дадени да се обслужи интересът на Путин, за тръба, от която никой в България не получава газ. Нещо повече - най-вероятно всичко това се прави, за да се обслужи интересът на Доган и Путин в ТЕЦ “Варна”. Там Доган прави 550 мегавата газови турбини, които ще се пълнят с руски газ. Време е това да спре и да започне да се обслужва интересът на България. Ще продължим да питаме защо това се случва.
Ще има ли реваншизъм, от какъвто се оплакват вече бившите управляващи?
Реваншизъм - не, но трябва да има справедливост. Важно е за всички тези схеми, които сега излизат, да има независимо, истинско разследване. А не Гешев да се прави, че не вижда проблемите, както не видя кюлчетата в премиерското чекмедже. Ние затова и настояваме за оставката му.
Смятате ли, че този път след изборите ще се състави редовно правителство? Какво трябва да е то?
Трябва да има редовно правителство, да не изпадаме в ситуация на постоянни бързи избори. Анти ГЕРБ коалицията не трябва да е само анти ГЕРБ след тези избори. Ние в “Демократична България” можем да поемем отговорността за управление и призовавам хората да ни подкрепят с номер 23 на 11 юли. Показали сме, че имаме екип, добра програма и най-вече - че сме постоянни и няма да предадем идеите си.
Има ключови за нас въпроси като оставката на Гешев. Очевидно Демократична България и Има такъв народ имат волята той да бъде сменен. Само ние сме го заявили и очакваме и останалите да заявяват отношението си.
Заради такива теми ние казваме, че за нас участие в правителство на всяка цена в никакъв случай не е решение. Ние много ясно сме казали, че управление с мандата на ГЕРБ, БСП или ДПС няма да подкрепим. Това са партиите на статуквото, които имат особена вина за налагането на корупционния модел.
А ако ГЕРБ е без Борисов? Както ДПС вече е без Делян Пеевски например.
Не съм убеден, че ще има особена разлика в ГЕРБ без Борисов. Манталитетът ще е същият, клиентелизмът и корупцията ще бъдат същите.
Партията няма да се реформира, ако само сложи някакъв сламен човек начело. ДПС още на миналите избори покри Пеевски, а след санкциите по закона “Магнитски” почти се и отрече от него, но това не решава проблемите.
Пеевски беше инструмент, синоним на задкулисно влияние, но той беше създаден от Ахмед Доган и библиотекарско-сарайския кръг. Важно е да няма нов Пеевски, т.е. моделът да не продължи.
Ние няма да се откажем от пълното разграждане на тази мутренско-корупционна конструкция и създаването на нормална среда за бизнес чрез въвеждането на правосъдие, което е еднакво за всички.
В едно интервю признахте, че в 45-ото Народно събрание атмосферата е била отвратителна. Какво Ви кара да се кандидатирате отново за народен представител?
Трябва да си оправим страната. Повярвайте ми, нямам никакъв афинитет към онези депутатски банки в НС. Дълги години като граждански активист не съм си и представял, че когато се потопиш в т.нар. парламентаризъм, усещането може да е неприятно. Но то е неприятно, защото в последните 12 години парламент практически нямаше, нивото падна. В миналото Народно събрание вдигнахме летвата, надявам се в следващото политическото ниво да е още по-високо и да свършим работа.
Какво от започнатото в миналия парламент си поставяте за цел непременно да довършите?
В миналото Народно събрание вкарахме още в първия ден 15 законопроекта, които бяха нашата заявка за промените в страната - промените в Конституцията, правосъдната реформа, законопроекти, свързани с въвеждането на електронното управление, проекти за въвеждане на дистанционно гласуване по пощата и по интернет. Тези законопроекти обещахме на избирателите си и спазихме думата си, като ги внесохме.
Аз лично внесох например законопроект за отпадане на фискалните апарати, така че касова бележка да може да се издава и от обикновен компютър с принтер.
Ние от „Демократична България“ се борим да нормализираме правилата в страната, така че бизнесът да може да се развива с нормални темпове. В момента, ако искате да участвате в обществена поръчка е много трудно, защото трябва да има договорка кой ще спечели и вие да сте част от схемата.
Защо електронното управление е толкова важно за „Демократична България“? С какво ще подобри качеството на живот на хората?
С много конкретни неща. Хората няма да висят на опашки по гишета, няма да ги връщат за този или онзи документ, за този или онзи печат. На всеки се е случвало да ходи до някоя институция да вади документ, нужен за пред друга институция. Това не бива да е така, институциите трябва да са в състояние сами да си предават необходимите им документи, а не да превръщат хората в техни куриери. Това ще намали корупцията.
Когато процесите са електронни, те са прозрачни, вижда се как и за какво се харчат парите. Важно е да знаем колко са разходите на обществени средства и дали са оправдани. Това се вижда най-ясно в сфери като здравеопазването. Свеждат се до минимум и възможностите някой да намери човека на гишето и да бутне подкуп, да речем.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!