Това каза в Бургас кандидатът за депутат доц. Атанас Мангъров
„Правилната формула е тези, които имат някакви симптоми, да си остават вкъщи. Тези, които са много болни, да влизат в болниците, а останалите – живеят свободно, ходят на работа и училище“. Това коментира в Бургас кандидатът за народен представител доц. Атанас Мангъров. По думите му противоепидемичните мерки, които се налагат в страната в значителна част са абсурдни.
„Това води до неадекватно функциониране на нашата здравна система. В болниците отиват тези, които нямат нужда, а другите се приемат по-трудно. Отделно, всички други с други заболявания имат ограничен достъп до болниците, защото е пълно с хора, които ги е страх. Целият хаос се дължи на това, че никой не седна да каже за какво става дума. Няма нужда да се работи толкова сложно с всички тези предохранителни мерки. Никога не съм използвал маска или ръкавици – само понякога, за да не нарушавам дисциплината.
Просто трябва да се спазват елементарните предохранителни мерки – каквито има при всяка друга подобна инфекция. Няма как всички, които са се разболели, да се обслужват от Спешната помощ, защото тя наопаки да се обърне, няма как да осигури медицинско обслужване на всички, които са болни. Тази криза показа неадекватното функциониране на нашата здравна система, защото доболничната помощ излезе от строя и тя не работи. Всички разчитат само на Спешната помощ и на влизането в болница“, коментира кандидатът за народен представител.
Инфекционистът припомни подробно, че коронавирусът засяга белия дроб, по същия начин както пък вирусът на хепатита засяга черния дроб. „При един хепатит, ако изследвате черния дроб, ще намерите в него възпалителни изменения. По същия начин, когато изследвате един болен с COVID, ще намерите в белия дроб възпалителни промени, просто защото този вирус засяха белодробната тъкан. Ако на всеки човек с COVID на 10-я ден му се направи скенер, ще се открият тези възпалителни промени. Ще му се каже, че има двустранна бронхопневмония и трябва да отиде в болница, за да го лекуват с 2 антибиотика. Само че това са вирусни промени, които не се лекуват а антибиотик.
Тези възпалителни промени не са усложнения, а са част от клиничната картина на самия вирус. Усложнение е тогава, когато някой със засягане на белия дроб, започне да развива дихателна недостатъчност. Това се получава, когато вирусът засегне такава част от тъканта на белия дроб, че останалата част не може да покрива нуждите от кислород. Това са случаите, които трябва да бъдат вкарани в болница, за да им се дава кислород“, обясни доц. Мангъров.
Първото нещо, което той ще направи, ако бъде избран за депутат, е отменя на мерките. „Вижда се, че те са безсмислени. Трябва да се действа така, както досега се е случвало при подобни епидемии. Още преди месец се каза, че пикът на епидемията ще бъде около изборите – това действителнос е случва. Ако изборите бяха на 14-ти или на 16-ти април, можете да бъдете сигурни, че тогава щеше да бъде пикът на епидемията. Всичко това трябва да спре и ние да се върнем към нормалния начин на живот“, категоричен е експертът.
Втората му цел, по която ще хвърли сили е ремонт на здравната ни система. „Оказа се, че тя не работи както трябва. На първо място трябва да се раздели заплащането на медицинския труд от заплащането на стойността на лечението.
В момента всички фокуси, които се правят в здравната каса, имат за цел да функционират колкото се може повече скъпи клинични пътеки, които да се изработят по възможно най-евтиния начин - така остават повече пари за изпълнителите. Тоест заплащането на лекарския, сестринския и всеки друг медицински труд, трябва да бъде отделно от заплащане стойността на лечението.
Ако това се реализира, 90 на 100 от частните болници ще излязат от играта. Трябва да се промени начинът на финансиране на здравната система. За момента тя се финансира чрез здравни осигуровки, в резултат на което близо 1,4 милиона души не си плащат осигуровките – това са хора, които лежат на гърба на другите. Ние считаме, че здравната система би трябвало да се финансира чрез данъците, както е в 11 други страни от Европейския съюз, в т.ч. Италия, Финландия, Швеция и други“, обясни още доц. Мангъров.
Не на последно място според него е нужно изготвянето на здравна карта, която да посочва от колко лечебни заведения за болнична помощ имаме нужда, от колко лекарски практики – общи и специализирани в доболничната помощ, от колко лаборатории и други.
„Така само те ще имат право да работят с фондовете, събиращи данъци, а всички останали, които искат да бъдат частници, могат да си работят самостоятелно. Ако искат, да направят частни осигурителни фондове, но не така, както стана с пенсионното осигуряване – държавата да им изгражда уж частни пенсионни фондове, които се оказа, че служат само да осигуряват заплатите на ръководството. Би трябвало доболничната помощ да бъде организирана около многопрофилните болници или в достатъчно големи извънболнични центрове, които да са в състояние да осигуряват дежурства - 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата“, смята кандидатът за народен представител.
И добави: „По системата, която работи в момента на практика в почивните дни лични лекари няма. Те използват едни измислени здравни центрове, където работят срещу скромно възнаграждение, чиято дейност се свежда до това всеки по-тежко болен в празничните дни да бъде насочван към болница. Тоест трябва да има взаимодействие между болничната и доболничната помощ. Основата догма на нашето здравеопазване, че болничната и доболничната помощ са отделни, трябва да се премахне. Важно е и начинът, по който специализират младите лекари. Това в момента е много трудно. Често се налага на младите лекари да заминават за чужбина, за да могат да получат специалност.
Сега, за да се запише някой да придобие специалност, той би трябвало да напусне работата си, да отиде в някоя университетска болница, която да му плаща минимум 2 средни работни заплати. Оказва се, че той като новобранец в значителна част от случаите, ще получава повече възнаграждение, отколкото хора, които са в същата болница, но с много по-голям стаж. В резултат на това всички го гледат на криво и го използват като машина за писане на документи.
Тоест всеки би трябвало да може да специализира по своята месторабота, като от време на време ходи за изпити, защото се получава, че всички искат да стават кардиолози, онколози, гастроентеролози, а никой не иска да става педиатър, инфекционист – нископлатените специалности. Те са нископлатени, защото клиничните им пътеки са евтини. Медицинският труд е един и същ, независимо дали се занимаваш с кърмачета или големи хора“, обобщи доц. Мангъров.
Вторият кандидат за депутат в бургаската листа адв. Георги Сталев определи изминалата предизборна кампания като необичайна и трудна. „Имахме малко срещи на живо с хората, но видях как те са много уплашени и притеснени. Не само за физическото, но и за психическото си здраве. Чувстват се некомфортно, изпълнявайки всички спуснати мерки. Всички вече се объркахме – ще ни отварят ли, ще ни затварят ли?“, каза Сталев.
По думите му всички кандидати за народни представители са успели да предадат посланията си към избирателите и очакват на 4 април да имат добър резултат.
„Това означава влизане в парламента. Ако искаме да променим нещо, сега е моментът. Гласувайте и се доверете на № 6 – „Алтернатива за Българско Възраждане”, посочи Георги Сталев.
Водачът на листата на АБВ в Бургаска област Антон Коджабашев прогнозира силен наказателен вот в изборния ден.
„От срещите ми с хората видях и усетих много голям страх, скованост от страх. Да не ги види кметът, да не ги види работодателят им. Ако се срещаш с някой друг, това означава, че си враг на народа, предател. Много хора това ги дразни страшно много. Стискат зъби и едва удържат“, посочи Коджабашев.
По думите му е недопустимо в 21 век в една европейска държава да се правят избори, както са правени по времето на Алеко Константинов. „Даже смятам, че и ги задминахме!“, категоричен бе кандидатът за депутат.
Купуването и продаването на изборни гласове е престъпление!