Членовете на секционните избирателни комисии в Бургаско няма да чакат с часове пристигането на материалите за вота и машините. Този път команден център ще координира работата на различните организации, които разпределят протоколите, бюлетините и самите машини. На миналите избори имаше случаи, при които хората от СИК-овете са чакали по 10 часа, за да пристигнат нужните им материали, а това създава напрежение. За това и Районната избирателна комисия в Бургас е решила да създаде команден център, обясни нейният председател адвокат Михаил Хаджиянев.
„Направихме анализ на миналите избори. Разнасянето на материалите и инсталирането на машините се прави от две различни организации и това създаде затруднения. Загуби се ценно време, а хората от комисиите не могат да се приберат по домовете си, докато не се окомплектова секцията. За това сега ще обединим усилията на всички“, коментира Хаджиянев.
Той допълни, че вече са определени и маршрути, по които ще минават колите с изборните материали и машини. „Това пък ще даде възможност на общините да се подготвят по места и да предвидят кога хората от секционните избирателни комисии трябва да са на място. Ще имат час, в който материалите ще са при тях.“
Бургаски многомандатен район е най-големият избирателен район в страната. Тук има най-много секции и секциите с най-голям брой избиратели също са тук. За това и новините около последните скандали между ЦИК и фирмата, която трябва да осигури машините, будят притеснение.
„До преди седмица бях много обнадежден, че в големите секции ще имаме по две машини, но новините, които чувам не са добри. Разбира се, изборите могат да бъдат проведени и със съществуващите машини, изборите могат да бъдат проведени и без машини. Ние имаме пълна готовност да преминаваме във всеки един вид вот“, коментира адвокат Хаджиянев.
Централната избирателна комисия е и тази, която ще трябва да посочи кои са „непреодолимите външни обстоятелства“, които биха позволили бюлетините да заместят машинното гласуване на 11 юли. Критиците на машинния вот твърдят, че повече от 300 до 400 души няма как да гласуват с една машина. В Бургаско обаче има секции с по над 600 избиратели. Дали липсата на достатъчно време влиза в графата на непреодолимите обстоятелства пак ще трябва да реши ЦИК. Михаил Хаджиянев не се наема да коментира проблема, защото е убеден, че отговорите на всички въпроси трябва да идват от Централната избирателна комисия и да са в сила навсякъде. „Трябва централно решение, а не по места всеки да тълкува текстовете на Изборния кодекс.“
Въпреки, че има проблем с осигуряването на достатъчно машини за изборите на 11 юли, адвокат Хаджиянев е убеден, че вотът в Бургаско ще премине спокойно. „Ще повторя отново своя ангажимент. Поканил съм в деня след вота, в 5:30 сутринта да пием кафе с областния управител, директора на Информационно обслужване, комисар Неделчо Рачев и вас медиите. След това аз ще замина да предам вече обработените данни в Централната избирателна комисия“, заяви Михаил Хаджиянев. Според него само непредвидими обстоятелства могат да забавят работата на екипите.
„Информационно обслужване Бургас разполага с чудесен експертен екип. Аз съм силно впечатлен от тях и от работата с директора им Даниела Бонева. Имаме и чудесен екип, тук в РИК. За добро или за лошо, но през годините съставът на комисията е горе-долу един. Това дава възможност да имаме една полупрофесионална изборна администрация. Не е случайно и, че предходният председател на РИК Елка Стоянова вече е член на Централната избирателна комисия“, допълни Михаил Хаджиянев.