Днес избираме българските депутати в Европейския парламент. Изборният ден започна в 7.00 ч. и ще приключи в 20.00 ч.
 
Избираме между кандидатите на 15 партии, 8 коалиции и 10 инициативни комитета. Право на глас има всеки гражданин, навършил 18 години, ако е живял в България или в друга държава член на Европейския съюз най-малко три месеца непосредствено преди изборите.

Право на глас има всеки гражданин, навършил 18 години, ако е живял в България или в друга държава член на Европейския съюз най-малко три месеца непосредствено преди изборите. За да може да упражни правото си на глас всеки гласоподавател трябва да носи в изборната секция личната си карта, паспорт или военна карта.

Член от избирателната комисия ще провери данните Ви и ще впише необходимото в изборните списъци. Друг член от комисията откъсва пред Вас бюлетина от кочана и й поставя печат на гърба. В кабината Вие трябва да поставите със син химикал знак „Х” или „V” само в едно от квадратчетата за гласуване за партия, коалиция или независим кандидат или в квадратчето „Не подкрепям никого”.

В 3000 секции в страната тази година ще има възможност за машинно гласуване. При влизане в секция, в която има машина за гласуване, членовете на Секционната избирателна комисия ще питат всеки избирател как иска да гласува - с хартиена бюлетина, или с машина.

Ако избирателят предпочете машината - ще получи от комисията смарт карта, която да постави в машината. Картите ще са общо три във всяка секция и с една и съща няма да може да се гласува два пъти поред. Важно за избирателят е да знае, че имената на всички партии няма да могат да се съберат на екрана на машината и затова са разпределени в две страници, които той трябва да превключва.
 
След като гласоподавателят натисне номера на партията и евентуално посочи и преференция, ще бъде попитан за потвърждение. Ако не даде такова - ще може да се върне назад в менюто и да смени партията или преференцията. Потвърди ли обаче - повече не може да прави промени. Гласът му пък ще бъде отчетен едва след като извади смарт картата от машината.
 
След като приключи вота си, машината ще му даде разписка, подобна на касова бележка, на която може да се провери посочената партия и преференция. Бележката трябва да се сгъне и да се пусне в кутия, различна от избирателната урна.

Хората с увредeно зрение или със затруднения в придвижването ще могат да упражнят правото си на вот, ако в срок са заявили услугата за гласуване в подвижна кутия.

Изключения при гласуването по постоянен адрес са възможни за студенти и ученици.

 

Източник: Дарик