Камен Костадинов е на 47 години. Роден е в Шумен. Завършил е Великотърновски университет, специалност право, георграфия и история. Женен, съпругата му е от Бургас. Има двама сина, единият от които е на 18 години, а другият на 13 години. По професия е историк и юрист. Още на 26 години става народен представител. В периода 2001-2005 година е заместник-председател на Комисията по регулиране на съобщенията. Пет мандата е бил депутат, като първият му е от 1997 година до 2001 година. В момента Костадинов е водач на бургаската листа на ДПС за предсрочните парламентарни избори. Интервю на Gramofona.com с Камен Костадинов.
Г-н Костадинов, защо се съгласихте да бъдете водач от Бургас?
- Бургас е много интересен район и е предизвикателство човек да бъде народен представител от тук. Областта е голяма, както и потенциалът за икономическо развитие. Роден съм в Шумен, който е близо до Бургас. Чувствам като земляци хората от Сунгурларе, Руен и Айтос. Съпругата ми е от тук и имам емоционална връзка с града. Много време съм прекарвал в Бургас не само през лятото, но и през останалите месеци от годината. Тук се чуствам сред близки хора и за мен е удоволствие. Моите колеги, а и хората от региона ме посрещат много добре. Вече съм стиснал над хиляда ръце и съм видял над хиляда погледа.
Ние сме един отбор, аз съм водач на листата, но след мен има още 13 души, които са достойни граждани на България, хора със своята експертиза, хора със своя опит, хора, които представляват съответните населени места. Целият този отбор е достоен да получи доверието на хората от Бургаска област. Надявам се да сме съумели да го поискаме по подходящия начин, а след като го получим, да можем и да оправдаем с грижа, с работа и със съпричастност към техните проблеми, които се надявам да станат по-малко.
Кои са най-наболелите въпроси в Бургаска област, по които ще работите като депутат?
- Проблемите в Бургаска област не са по-различни от проблемите в другите области. Основната болка на хората е демографската криза и това, че поради икономически причини и бедността в България, в част от общините от Бургаска област, техните близки са принудени да търсят препитание в западна Европа и въобще в целия свят. Това е причина ние да поставяме като един от основните акценти в нашата програма преодоляването на бедността. Това обаче няма да стане бързо и няма да стане с популистки обещания, както се подлъгват част от моите колеги от останалите политически партии. Държавата отдавна не е основен работодател в България, а повишението на доходите не се случва по административен начин. Предвиждаме конкретни мерки с цел привличане на инвестиции и облекчаване на административните тежести.
С нарочен Закон предлагаме да задължим общините и държавата, когато има заявен инвестиционен интерес, в рамките на много кратък срок- може би месец или 40 дни, държавата или общината в зависимост от големината на инвестицията, да бъдат задължени на едно гише да връчат всички разрешителни на инвеститора. Трябва да спре това многомесечно или многогодишно ходене по различни административни офиси. На второ място предлагаме създаване на нарочен Фонд в правителството. При всички положения ще настояваме той да бъде над 500 милиона лева на година за директни инвестиции в изостаналите общини, за изравняване нивото на инфраструктурата, на публичната среда, с тези в големите градове.
Бургазлии имат едни прекрасен кмет, който се грижи изключително добре за своите граждани и децата, които живеят в центъра на Бургас имат същите права като тези в Карнобат или някое село от областта.
Кои са основните приоритети на ПП ДПС?
- Основният приоритет в национален план на Движението за права и свободи е консолидация на нацията. Ние затова казваме: „Да спасим България“. България е изправена пред няколко опасности и само обединена и коснолидирана може да посрещне тези опасности и да ги преодолее. Когато в една консолидирана нация са събрани на едно място отчуждението, омразата, бедността, се получава взривоопасна комбинация. Това ние не искаме да го допусмен. Исторически сме виждали, че българската нация може да е обединена, особено 2001-2009 година, когато реализирахме два важни национални приоритета-влизането в НАТО, а след това и в ЕС. Тогава нямаше колебание в цялото българско общество.
Всички бяхме консолидирани около тази национална визия и кауза и тогава държавата вървеше-икономиката се случваше и обществото беше позитивно настроено, имаше добри очаквания. За съжаление реализирайки тези две каузи, загубихме посоката и пътя. Като че ли ги гонихме като самоцел, а не като средство за подобряване живота на хората. В резултат на това днес сме най-бедната държава в ЕС. На това нещо трябва да се сложи точка като се работи не бюрократично, а като седнем на една маса водещите партии, като си стиснем ръцете и се съгласим по няколко приоритета, но те не могат да са повече от 3-4. Когато чуя някой от колегите ми да изброява по 20 такива, разбирам че става въпрос за подточки. Ние ще търсим такова национално съгласие, за да се преодолее на първо място бедността, да се защити границата на страната и нацията да се консолидира.
Има ли според Вас обтягане на отношенията между България и Турция?
- Според мен има недостатъчно съобразени действия на посланика на Турция, за което той беше повикан на разговор във Външно министерство. Всъщност важен е въпросът какво се случва с българските граждани, които са граждани на Република Турция? Ние винаги сме настоявали всички български граждани, където и да са се намирали те, да могат да гласуват свободно. Подчертавам да могат да гласуват свободно. Разбира се това трябва да е валидно и за всеки български гражданин в България.
За нас е проблем когато някой от малко населено място бива натискан от кмета по някакви администратични причини да не гласува. Ето вчера на юг от Бургас-в Приморско и Царево, хора ми се оплакаха, че не могат да упражнят избирателните си права, защото се страхуват за работата си. За нас е проблем когато български граждани, които живеят в чужбина са поставени под някаква заплаха и натиск от съответната държава. Ние сме се борили и ще продължаваме да се борим за правото на всички български граждани да гласуват свободно. Надявам се властите в Републкика Турция да спазят всички изисквания като една модерна държава.
Според почетния лидер на ДПС Ахмед Доган Турция се превръща в султанат и е възможен „трансфер на конфликтност“. Какво е вашето мнение?
- Г-н Доган в своето изявление казва, че Турция е изправена пред дилемата да избере дали да е модерната Република, наследница на заветите на Кемал Ататюрк или да се превърна в султанат. Мисля, че посланието на г-н Доган е достатъчно ясно и аз не бих си позволил да го коментирам. Всеки български гражданин може да го прочете и да си направи съответните избоди. То няма необходимост да бъде коментирано.
Обединените патриоти заплашиха, че ще отидат на границата, за да не позволят на българите от Турция да гласуват масово? Очаквате ли напрежение в дните преди вота?
- Пак ще повторя, че всички български граждани имат право да гласуват и тяхното право трябва да бъде улеснявано, а не ограничавано. Те трябва да гласуват свободно и без натиск, от когото и да било.
На предсрочните парламентарни избори ПП ДПС е с бюлетина № 9. Купуването и продаването на гласове е престъпление!