До дни ще стане ясна листата за кандидат-депутати на ГЕРБ от Бургас. Изненади не се очакват, коментира областният председател Димитър Бойчев. Според него Изпълнителната комисия ще се съобрази с искането на местната структура и бившият еко министър Ивелина Василева ще оглави листата. Днес бургаските народни представители направиха отчет за работата си в 43-тия парламент.

Основен приоритет в работата им остава разширението на пътя Бургас – Слънчев бряг и програмата за саниране. „В нашата предизборна програма е заложено всяка година да се отпускат по 1 млрд. лева за енергийна ефективност на жилищата, като целта е проектът да се разширява и да стигне и до еднофамилните жилища“, обясни Бойчев. Разчетите на икономистите показват, че домакинствата, които вече са със санирани апартаменти са спестили общо 200 млн. лева от електроенергия. Ето какво отчетоха депутатите за изминалите 2 год. и 3 месеца в парламента.

Димитър Бойчев

За Бойчев, който беше член на Парламентарната комисия по икономика и туризъм, един от безспорните успехи е създаването на Министерство на туризма. „Бургаската група беше двигателят и причината да се промени структурата на Министерски съвет и да има такова министерство. Туризмът започва да играе все по-голяма роля в нашата икономика. Моля се, което и правителство да дойде, да не променя структурата“, коментира Димитър Бойчев. Вторият важен проект, по който депутатите са работели е разширяването на пътя Бургас – Слънчев бряг. Добрата новина тук е, че строителството ще започне най-късно през месец май. „Не успяхме да приемем Закона за туризма, който регламентира много важни неща. Едно от тях е туристическото райониране. Другият ни ангажимент е изпълването със съдържание на статута на туристическите курорти“, допълни Бойчев. През мандата си икономическата комисия е приела 17 нови законопроекта, направени са 63 поправки на законопроекти между първо и второ четене.

Като един от най-големите успехи на Комисията по енергетика, в която също е бил член, Димитър Бойчев определи промяната в Закона за енергетиката. „Колкото и приказки да чухме за колпас, през 2016 год. за първи път от 20 години енергетиката е на печалба и то от 200 млн. лева. До тогава генерираше загуби от 1 млрд. лева“, обобщи Бойчев.

Диана Йорданова

Диана Йорданова беше зам.-председател на бюджетната комисия в парламента. Тя отчита, че ГЕРБ оставя управлението със стабилна банкова и икономическа система и сериозни обороти в икономиката. „Имаме задоволителна ликвидност и хората могат да са спокойни за влоговете си“, допълни тя. И уточни, че България е на второ място в ЕС по ръст на икономиката, безработица под средното ниво и една от най-ниските задлъжнялости.  Диана Йорданова може да се похвали и с това, че е на четвърто място в класацията на говорителите от парламентарната трибуна.

Иван Вълков

В 43-то Народно събрание Иван Вълков беше член на Комисията по околна среда и зам.-председател на транспортната комисия. „В нашия регион влязоха над 350 млн. лева за изграждане на пречиствателни станции. Доволен съм от двата договора с Айтос и Приморско, които бяха сключени в последните дни на нашето управление“, обясни Вълков. По отношение на комисията по транспорт  и за него основен приоритет е пътят Бургас – Слънчев бряг. „Завършиха два от проектите – обхода на Ахелой и този на Поморие.

Друг важен проект е Зоната за обществен достъп. За нея се говореше 25 години. Завършихме трафик кулата, която е важна за сигурността на корабоплаването. Инвестирани са над 16 млн. лева в пристанищната инфраструктура на Пристанище Бургас. Като депутат Иван Вълков е внесъл 20 законопроекта и 15 поправки по други. Като една от най-важните определя тази за рибарските пристанища. Това позволи да се модернизират рибарските пристанища в Сарафово, Черноморец и Поморие, обясни Иван Вълков.

Семир Абу Мелих

Семир Абу Мелих може да се похвали с изключителната последователност на политиката, която води. От 99 изказвания в пленарна зала и в комисии, 96 са свързани с отпадането на монопола на здравната каса. Това вече е част и от предизборната програма на ГЕРБ. „Падането на монопола вече не е само моя кауза, тя е партийна кауза, на цялата структура“, коментира Абу Мелих. В момента той се опитва да намери съдействие и по още един важен проект за сектора, а именно създаването на медицински факултет в Бургас, който ще позволи градът ни „да произвежда“ лекари.

„Имаме две университетски болници. Това е апел и към колегите от БСП и другите партии. Нашият град няма кадри в сферата на здравеопазването. Желаещи бургазлии да учат медицина има много. Нямаме училище. Тръгнахме да работим по тази тема. Надявам се, че до 10 години от Бургас ще излизат лекари“, коментира Абу Мелих.

Румен Желев

Румен Желев беше член на регионалната комисия. Тя е една от най-натоварените. През нея като водеща комисия са минали Законът за устройството на територията, Законът за кадастъра, за пътищата, регионалното развитие, Законът за Черноморското крайбрежие. Като добре свършена работа Желев отчита промяната Закона за горите.

„Осигурихме най-вече превенция, контрол, прозрачност и изсветляване на сектора. Явно законът се справи добре. Твърдя отговорно, че дейността в горите е една от най-прозрачните в страната. Всичко се вижда он лайн. Всеки, с едно влизане в интернет или с обаждане на 112 може да разбере кой сече, къде, колко. Законът за горите е признат като един от законите, носещ най-много практическа полза“, обясни Румен Желев.

Като недовършена работа той отчита Законът за лова и опазването на дивеча. Проектът е минал на първо четене в зала, а 95% от текстовете му са приети от всички парламентарни групи. Единствено предсрочното прекратяване на мандата на парламента не е позволило този закон да стане факт, обясни Румен Желев.