На България й трябва силна социална политика, която ние искаме да направим. Това обяви в Бургас президентът Георги Първанов. Той, водачът на бургаската листа за предсрочните избори Румен Петков и кандидатите за депутати Антон Коджабашев и адвокат Георги Сталев се срещнаха с бургазлии.
Първанов открои като изключително важна за развитие старата идея на бившия социален министър Ивайло Калфин за безплатни детски градини и ясли в страната.
„Тя изисква около 300 милиона лева, за да стартира. Парите не са много спрямо 2 милиарда, които се дадоха за саниране на някои от блоковете. Нужно е реализирането на човешкия потенциал. Предлагаме и поощрение за младите майки. Те биха могли на втората година след раждане, ако започнат работа, да получават едновременно заплата и не малка част от майчинството. Това са неща, които са твърде реални”, обясни Първанов.
Друг важен приоритет на Коалиция АБВ-Д21 е създаването на Държавен инвестиционен фонд. „Може да се започне с 1 милиард лева държавни средства, които да бъдат заделени за подпомагане на бизнеса , за нови бизнес проекти , които от своя страна да изтеглят българскаата икономика”, каза бившият лидер на АБВ. Той бе категоричен, че най-големият проблем на нацията е тежката демографска криза в страната. „Ако не разберем това, значи нищо не сме разбрали. Най-лесно е да се изхвърлим, че до 3-4 години ще бъдем 8 милиона и всички ще сме богати. Това ако на някой му звучи сериозно, нека да гласува, но то не се вписва в нито един Закон”, уточни още Първанов.
Той допълни, че е много важно да се развива родния бизнес както на средно, така и на дребно ниво, но в същото време е важно вкарване на чужди инвестиции. „От момента, в който Борисов се отказа от големите проекти, големият български шлем стана турски. Строят две атомни централи, които са с по-мощни реактори от тези, които ние предвиждаме в Белене”, обясни още Първанов.
Той недоумява как на билборд в Бургас е написано, че ГЕРБ ще изграждат в града медицински факултет.
„Все си мисля, че университетите са автономни звена, които вземат решения на своите съвети за откриването на един или друг факултет. Не съм знаел, че в политическа централа се вземат решения за откриване на такъв. Проблем е обаче, че не можем да задържим новопроизведените медицински кадри в България. Твърдя, че 70 % от младите лекари, завършили сега, по най-бързия начин заминават за чужбина и се установяват там, защото там имат перспектива и по-добро заплащане. Трябва да задържим специалистите като им предоставим маскимално изгодни условия , по- добри доходи и по-добро заплащане. Когато Калфин беше социален министър предлагахме увеличение на минималната заплата до 480 лева, а какво беше поведението на ГЕРБ чрез техния финансов министър Владислав Горанов – категорично против.
Слава Богу Калфин прояви характер, каза ще си хвърли оставката и успя да наложи тази политика. Но днес Горанов две години по-късно излиза и казва, че минималната заплата трябва да е 700 лева. Същият този човек, който не искаше да е 460. Къде е логиката?”, попита Първанов.
Той допълни, че на България не й трябва само стабилно, а разумно и мъдро управление. „Не смея да мисля един парламент, в който от едната страна говори Марешки , а от другата страна Валери Симеонов . Кървава и мътна ще е! Коалиция АБВ и Д21 с Татяна Дончева, която е огън и най-добрият специалист в съдебната реформа има какво да даде на българския парламент и политика”, категоричен е президентът Георги Първанов.
Водачът на бургаската листа Румен Петков обяви, че през последните 8 години в Бургас освен рафинерията, сериозна инвестиция не е имало. „Парите, които влизат в Бургас са по линия или на Републиканския бюджет, или по линия на евроинструментите. Реални инвестиции в икономиката, в разкриването на работни места няма", обясни Петков. И допълни: "Не можеш да лишиш най-голямата област в страната от нормална инфраструктура и никакво качество на ремонтните дейности по пътните артерии в региона”.
По думите му културата на Бургас е национална ценност и не може културният живот в града да се изчерпва с два фестивала-един театрален и един певчески.
„Няма да спря да повтарям, че Бургас живее 12 месеца в годината и смятам, че културният живот в града трябва да бъде показван всеки ден”, категоричен бе Петков.
Защо Румен Петков не е в родния си град кандидат-депутат, а избра Бургас? А защо премълчават факта, че именно техните приятели от Лукойл Нефтохим не внасят корпоративни данъци, отчитат загуба и Бургас особено много губи от тяхното присъствие тук? И накрая, защо тъй много милеят за хазартния бизнес, а искат премахване на корпоративния данък? Напомпване на самочувствието им не е нужно – трябва да сме оглупели съвсем, за да избираме именно вас за депутати!