Най-малко 21 души са ранени, а 126 сгради са рухнали след земетресение с магнитуд 5,5, разлюляло днес източната китайска провинция Шандун, съобщи китайската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс.
Епицентърът на земетресението, усетено в 2:33 ч. местно време, е бил на дълбочина 10 км и в близост до района Пинюан, на град Дечжоу, съобщи Китайският сеизмологичен център.
Китайската железопътна компания спря някои влакове, включително по маршрута Пекин-Шанхай, заради земетресението, съобщи държавната телевизия.
Същевременно в Североизточен Китай продължават да се изсипват валежи след преминаването на тайфуна „Доксури“, като властите съобщават за много загинали и изчезнали, както и за хиляди евакуирани, предаде Ройтерс.
Според държавните медии един човек е загинал, а петима са изчезнали в град Шулан в провинция Цзилин, където валежите продължават вече пети ден.
Над 14 300 души са били евакуирани от града, чието население надхвърля 700 000. До онзи ден следобед средното количество на валежите в града е достигнало 111,7 мм.
Китай се бори с рекордни валежи в някои райони, докато други страдат от тежки горещини и суша, които застрашават реколтата.
При наводненията край Пекин и в съседната провинция Хъбей тази седмица загинаха най-малко 22 души.
В североизточната провинция Хейлунцзян, която е известна като „голямата северна житница“ на Китай, дъждовете наводниха ферми и улици, което доведе до евакуацията на хиляди хора.
В град Шанчжъ проливните дъждове превърнаха пътищата в реки и наводниха хиляди домакинства.
Националните органи за извънредни ситуации съобщиха, че има опасност 25 реки в Хейлунцзян да прелеят. В провинцията са изпратени спасителни екипи.
В Харбин, столицата на Хейлунцзян, се е наложило да бъдат евакуирани повече от 53 000 души, тъй като многобройните водохранилища и реки са надхвърлили безопасните си нива. Водната стихия е засегнала и около 41 600 хектара земеделски площи.
В град Юйшу в провинция Цзилин наводненията наложиха евакуацията на около 19 000 души.
Източник: БТА