Екипажът на единия от трите задържани български риболовни кораба в румънското пристанище Констанца е бил освободен, след като е приключил разпитът на неговия капитан. Това съобщи посланикът на България в Румъния Радко Влайков, предава Нова телевизия.

В момента тече разпитът на капитаните на другите два кораба и се очаква, че в рамките на два часа той ще приключи и те също ще бъдат пуснати, като има доста голяма вероятност още тази вечер да бъдат освободени и десетимата моряци, каза посланик Влайков. Той добави, че близки на здържаните са пристигнали на място и са им донесли дрехи.

Посланикът обаче посочи, че корабите ще бъдат задържани и запечатани с прокурорска заповед. Предвид късния час, в който ще приключат разпитите, румънските власти вероятно ще позволят на моряци, които не успеят да се приберат тази вечер във Варна, да нощуват на един от корабите и той ще бъде запечатан утре сутрин, добави той.

Посланик Влайков подчерта, че през последните 36 часа усилията на българското министерство на външните работи и посолството са били насочени изцяло към работата по освобождаване на моряците, а как ще се развие въпросът с корабите зависи изцяло от румънската прокуратура.

Трите български кораба бяха задържани в четвъртък вечерта при съвместа операция на румънската брегова охрана и агенциите по рибарство и аквакултури на България и Румъния. По първоначална информация трите плавателни съда са били задържани в изключтелната икономическа зона на Румъния, днес обаче стана ясно, че това се е случило вобщоевропейски води. Там уловът на акула е разрешен.

Според адвоката по морско право Христо Раев, тепърва трябва да се изяснят редица обстоятелства.

“Първо тепърва трябва да се изясни действително ли улова е толкова голям. Действително ли това е станало в икономическата зона на Румъния?”, каза кап. Раев.

Оказва се, че това не е първия такъв случай. А от сдружение "Черноморски изгрев", към което членуват 3-те задържани кораба са категорични, че не са нарушили закона.

“След 12-те мили това се водят общоевропейски води, до които имат право на достъп всички общоевропейски кораби. Това е до 2022г. След 2022г. ако държава членка не си забрани изрично 12-те мили, можем да риболуваме и под тях”, уточни Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев".

От Сдружението коментираха и присъствието на български инспектори от агенцията по рибарство по време на задържането на корабите.

“За нас това е малко обидно от самата институция. Очаквахме от тях малко повече подкрепа и при положение, че при самото задържане на борда има двама инспектори - нормално е като български граждани да очакваме и съдействие от тяхна страна”, каза още Милев.

От изпълнителната Агенция по рибарство и аквакултури съобщиха, че докладът на служителите им присъствали на проверката ще бъде готов в понеделник.