Масово натравяне в Русия от консервиран боб, който се ползва в салати. Над 150 са вече регистрираните случаи на ботулизъм, след като пострадалите са си поръчвали храна с доставка до дома, съобщават местни медии. Най-много натровени има в Москва, там до момента са регистрирани 121 случая. От тях 55 са в тежко състояние, а 30 в реанимация. Още по 14 случая на ботулизъм са регистрирани в Нижний Новгород и Казан, 20 пациенти със съмнение за ботулизъм са приети в болници в Подмосковието. Към днешна дата случаите на натровени надхвърля 150, като броят на засегнатите продължава да расте. Само в Москва на ден постъпват по 30-40 пациенти, за които има съмнение за ботулизъм.

В Московска област 12 от пациентите са в тежко състояние, а останалите са в средно тежко. В Нижний Новгород 12 души се намират в реанимация, а в Казан те са 8.

Пострадалите са си поръчвали два вида салата. Оказва се, че и в двата е имало консервиран боб, който е бил заразен с ботулинова бактерия. Тепърва ще се установява дали заразяването е станало по време на консервирането или самият боб некачествен.

Как се проявява ботулизмът?

Първоначално ботулизмът може да се обърка с всяка стомашна инфекция или с ротавирус. „Инфекцията има три призната: гадене, повръщане и диария, а също така разширени зеници и мускулна слабост. Това са симптомите на тежко натравяне“, обяснява инфекционистът д-р Валентин Пахотин. При пациентите с ботулизъм могат да се наблюдават също така сухота в устата, силно главоболие, проблеми със зрението, нарушена подвижност на очните ябълки и на езика.

След това човек може да получи парализа на горните мускули, да възникнат затруднения с дишането, трудно преглъщане, парализа на крайниците и нарушение в сърдечната дейност. „Болните се оплакват от „мрежа пред очите“, раздвоение. След това настъпва жажда, проблеми със слюноотделянето и преглъщането. После идва главоболие, слабост, умора и безсъние. Най-страшно е нарушението на дишането“, отбелязва хирургът Александър Умнов.

Симптоматиката на натравянето може да не се прояви веднага. Заместник-кметът на Москва Анастасия Ракова е заявила, че инкубационният период на ботулизма е от няколко часа до пет денонощия след употребата на заразена храна.

Смъртоносен ли е ботулизмът?

Ботулизмът може да е смъртоносен. Опасността тук е свързана с това, че симптомите нарастват много бързо и понякога става въпрос за броени часове. Въпреки това, при правилно лечение 90% от пациентите оздравяват напълно. Всичко зависи от това колко от ботулиновия токсин е попаднал в кръвта и как е проведено лечението.

 

Източник: Лента.Ру