Силите за сигурността в Казахстан ще откриват стрелба без предупреждение. Това заяви президентът на страната Касим-Жомарт Токаев, който добави, че онези, които не се предадат, ще бъдат „ликвидирани“, съобщи Ройтерс, пише "Свободна Европа".

Преди пет дни в Казахстан започнаха сблъсъци между протестиращи и правителствени сили. Недоволството в централноазиатската държава избухна на 2 януари заради повишението на цената на пропан бутана, най-използваното гориво за автомобилите в страната.

Протестите прераснаха в бунт срещу управлението на Казахстан. Президентът Токаев отстрани бившия първи Нурсултан Назарбаев, който фокусира недоволството на хората.

В последните дни, след искане на Токаев, към казахстанските сили се присъединиха и войници от Русия и Беларус, а в петък се очаква и допълнителна подкрепа от други държави. В свое телевизионно обръщение Токаев заяви, че финансовата столица на страната е била атакувана от 20 000 „бандити“ и отхвърли всяка възможност за преговори с протестиращите.

„В чужбина звучат призиви към страните да проведат преговори за мирно решаване на проблемите. Каква глупост. Какви преговори може да има с престъпници, с убийци? Имаме си работа с въоръжени и подготвени бандити“, каза Токаев, който подчерта, че става въпрос за местни, но и за „чуждестранни бандити“, които определи като „професионални саботьори“.

По думите му „свободните медии“ и „някои хора в чужбина“ играят ролята на подстрекатели в ситуацията. Токаев отправи и благодарности към лидерите на държавите, които предоставиха военна помощ на Казахстан. „Благодаря специално на руския президент Владимир Путин. Той се отзова бързо и преди всичко по един дружески начин на моята молба“, каза президентът на Казахстан, цитиран от Франс прес.

Междувременно по улиците на най-големия град в страната, Алмати, продължава да се стреля. В четвъртък сутринта полицията съобщи, че десетки протестиращи са били "ликвидирани". Граждани нападнаха и подпалиха правителствени сгради. Има съобщения и за разграбване на магазини.

Броят на жертвите от сблъсъците все още не е уточнен. Казахската служба на Радио Свободна Европа съобщава, че освен десетките жертви в Алмати, неизвестен брой убити има и в два други града - Шимкент и Кизилорда.

Вътрешното министерство съобщава, че 18 служители на реда са загинали. Официално арестуваните са над 2 хиляди. Министерството на здравеопазването в Казахстан съобщава за над 1000 ранени по време на сблъсъците и над 400 души в болници.

В интензивни отделения се намират 62-ма пострадали. Кореспонденти на Радио Свободна Европа в Алмати съобщават, че в града има сили за сигурност в бронирани машини, които са открили огън по демонстрантите в четвъртък. В някои части на града е имало експлозии и стрелба и през нощта.

Чуждите войски

Това накара президента Касим-Жомарт Токаев да поиска в сряда помощ от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ), за да "стабилизира" положението. ОДКБ е регионална организация, в която членуват Русия, Беларус, Армения, Таджикистан, Киргизстан и Казахстан.

Генералният секретар на ОДКБ Станислав Зас каза пред РИА Новости, че общият брой на мисията е 2500 военни, но контингентът може да се увеличи. Според него целта на операцията е да се защитят "важни държавни и стратегически обекти" и да се поддържа реда.

Първите руски парашутисти пристигнаха веднага. Вечерта в четвъртък пристигнаха парашутисти и от Беларус. В петък се очакват още руски войници, както и подразделения от Армения и Таджикистан, докато Киргизстан може да прати войски след одобрение на парламента. Информацията от Казахстан е оскъдна, защото правителството блокира интернет и сигнала на мобилните телефони. Медиите също са под контрол.

Разпространени снимки показват изгорели автомобили и обгорели сгради. Някои от демонстрантите носеха гумени палки и пръти. Запалени бяха резиденцията на президента и кметството в Алмати. Демонстрантите временно превзеха летището в Алмати, което остава затворено.

Токаев нарича протестиращите "терористи", които са обучени в чужбина. Москва повтаря това твърдение - че протестите са инспирирани отвън. Русия нарича изпращането на войски "антитерористична операция". Нито една от двете държави обаче не е представила доказателства за това. Белият дом каза, че следи ситуацията и повдигна въпроса дали чуждите войски са легитимно поканени в Казахстан.

Източник: Факти.бг

Снимка: Zonanews.bg