Румънският евродепутат Виктор Негреску, заместник-председател на Европейския парламент, заяви, че е отправил запитване към Европейската комисия по отношение на „опустошителните ефекти“ върху околната среда в Черно море от потъването на два руски петролни танкера в Керченския проток, като е поискал прилагане на съществуващите европейски механизми за защита на териториалните води на Румъния и България, съобщава Аджерпрес.

„За някои това е незначителна тема, но Черно море е важно за Румъния. От близо месец Черно море се сблъсква с опустошителните ефекти от най-значимото екологично бедствие в последните години, причинено от потъването на два руски петролни танкера в Керченския проток. Стотици птици, десетки делфини и хиляди морски обитатели умряха, а екосистемата е замърсена с вещества, които попаднаха във водата, включително хиляди тонове М100 - силно токсичен синтетичен продукт“, се посочва в публикация на Негреску на страницата му във Фейсбук.

„В този контекст отправих запитване към Европейската комисия и поисках прилагането на съществуващите инструменти, за да се ограничат ефектите от това екологично бедствие върху териториалните води на Румъния и България“, посочи той.

Негреску добави, че е приканил европейските институции да подкрепят страните членки от зоната на Черно море с оглед на възстановяването на морските екосистеми, опазването на биоразнообразието, избягването на какъвто и да е риск за населението и почистването на евентуално засегнатите плажове.

Руските власти съобщиха в петък, 10 януари, че е засечен нов разлив на мазут от един от двата танкера, които претърпяха корабокрушение в средата на месец декември в Керченския проток, предизвиквайки сериозно замърсяване на Черно море по брега на Русия и в района на Кримския полуостров, напомня Аджерпрес, позовавайки се на АФП.

Новият разлив на мазут се простира върху около 2800 квадратни метра. Руските власти твърдят, че той е обграден от плаващи бариери и предстои да бъде премахнат с биологични абсорбанти, като на мястото бяха изпратени пет плавателни съда за участие в операцията.

Двата петролни танкера, които предизвикаха замърсяването - Volgoneft-212 и Volgoneft-239 - и двата построени преди над 50 години, потънаха на 15 декември по време на силна буря в Керченския проток, който разделя полуостров Крим от руската Краснодарска област.

Първият танкер се разцепи на две и потъна, а вторият заседна на брега. Двата плавателни съда транспортираха около 9200 тона мазут, от който около 2400 тона се изляха във водата и замърсиха първо брега на Краснодарския край в Южна Русия, а след това и брега на Кримския полуостров, който Русия анексира от Украйна през 2014 г., отбелязва АФП.

Руските власти и доброволци осъществяват оттогава широкомащабна операция по почистване на брега, но проблемът все още не е решен. Петролният разлив засегна и фауната, като доведе до смъртта на голям брой птици и делфини, напомня агенцията.

Източник: БТА