Президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи за 52-ма ранени сърби в Северно Косово, като се предполага, че пострадалите са много повече след вчерашните сблъсъци в Звечан между протестиращи сърби, косовската полиция и мироопазващата мисия на НАТО в Косово КейФОР, предаде БТА.
В извънредно обръщение към нацията снощи президентът обвини специалните части на косовската полиция РОСУ и албанските кметове на общини, че пречат на сърбите. По думите му комендантът на многонационалните сили на НАТО в Косово КейФОР за регион Изток е казал, че разбира сръбските искания и ще ги предаде на съответните органи.
Вчера гражданите от населените предимно със сърби общини Звечан, Зубин поток и Лепосавич в Северно Косово протестираха пред сградите на общините, в които бяха назначени албански кметове след бойкотираните от сърбите избори. Протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията в община Звечан.
След като протестиращите сърби не допуснаха преминаването на автомобилите на РОСУ, войниците са използвали сълзотворен газ и шокови бомби, за да защитят косовските полицаи в автомобилите и да разпръснат протестиращите. Сърбите са ги замеряли с камъни, стъклени бутилки и други предмети, като са боядисали автомобили на НАТО с буквата "Z", отнасяща се до руския знак, използван във войната в Украйна.
Вчера бе съобщено за 25 ранени военни от Кейфор при сблъсъци в северната част на страната. Те са от унгарски и италиански произход, което провокира коментар от италианският премиер Джорджа Мелони.
"Няма да толерираме нови атаки срещу Кейфор. От фундаментално значение е да се избегнат нови едностранни действия от страна на косовските власти и всички страни незабавно да направят стъпка назад, за да се намалят напреженията", заяви Мелони.
Вучич призова международната общност да „вразуми своето дете“ премиера на Косово Албин Курти, „защото това дете може да предизвика такова чудо, каквото никой друг не е предизвиквал“. Той подчерта, че Сърбия ще направи всичко, за да опази мира, а Курти заяви, че осъжда нападенията срещу косовската полиция, КейФОР и журналисти.
Докладчикът в Европейския парламент за Косово Виола фон Крамон оцени, че Прищина не е трябвало да изпраща полиция в Северно Косово без международна подкрепа и не всички сърби в Северно Косово са против властите в Прищина, но „насилствените действия на прищинските власти ги бутат към Белград“. Според нея натискът на международната общност върху Сърбия трябва да се увеличи.
Днес протестите на косовските сърби в Звечан, Зубин поток и Лепосавич продължават, а албанските кметове на Зубин поток и Звечан няма да отидат на работа в сградите на общините.
Сърбите, които съставляват мнозинството в северната част на Косово, не приемат декларацията от 2008 г. за независимост от Сърбия и все още виждат Белград като своя столица – повече от две десетилетия след въстанието на косовските албанци срещу репресивното сръбско управление.
Етническите албанци съставляват повече от 90% от населението в Косово, но северните сърби отдавна настояват за прилагането на постигнатото с посредничеството на ЕС споразумение от 2013 г. за създаването на асоциация на автономни общини в техния район.
Сърбите отказаха да участват в местните избори през април и кандидати на етнически албанци спечелиха кметските места в четири общини със сръбско мнозинство - включително Северна Митровица с 3,5% избирателна активност.
Сърбите настояват правителството на Косово да отстрани албанските кметовете и да позволи на местните администрации, финансирани от Белград, да възобновят работата си.
В петък трима от четиримата кметове етнически албанци бяха ескортирани в офисите си от полиция, която беше замеряна с камъни и отговори със сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне протестиращите.
Съединените щати и техните съюзници, които силно подкрепиха независимостта на Косово, укориха Прищина в петък, заявявайки, че налагането на кметове в райони със сръбско мнозинство без обществена подкрепа подкопава усилията за нормализиране на отношенията.
Източник: Offnews.bg