Интервю на Gramofona.com с изпълнителния директор на „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров
Г-н Димитров, поредно лято с предизвикателства пред родния туризъм – хиперинфлация, война и пак ковид. Промениха ли всички тези неща профила на туристите, които избират Слънчев бряг?
Противно на миналата година, когато посрещахме предимно единични туристи със собствени автомобили от близки до България държави, това лято отбелязахме завръщането на организираните групи туристи в Слънчев бряг. Чартърните програми заработиха отново, въпреки че не с пълен капацитет като през рекордната 2019 г. Дори втората половина на месец септември 2022 г. се характеризира приоритетно с чужди организирани групи посетители в комплекса – от Полша, Великобритания и Германия. Както казах в началото на сезона война и туризъм в съчетание са оксиморон. Разбира се, че ситуацията в Украйна повлия негативно. Разбира се, че последствията от ковид кризата все още тежат на плещите на туристически бизнес, в това число освен финансово, но и с недостига на квалифицирани кадри. Но регистрираме, макар и плавен преход към възстановяване.
Успя ли туризмът да се адаптира към постоянните проблеми, които изникват вече трета година?
Българският туристически бизнес е доказал, че е отговорен към туристическия продукт, който създава и умее да оцелява в кризи. Ситуацията в определени моменти през 2020 г. и 2021 г. бе критична, но браншът съумя да се адаптира, както казвате Вие. Макар и трудно, отдадеността на хората, които се занимават с туризъм успя да надделее над предизвикателствата. За повечето заети в туристическия сектор у нас, независимо дали става въпрос за собственици, мениджъри или тур агенти, туризмът е лична житейска кауза, а не просто бизнес. Това обяснява и отдадеността, с която работят независимо от кризисните ситуации, които следваха бранша в последно време.
Запази ли Слънчев бряг статута си на топ дестинация?
Слънчев бряг е курорт от национално значение. Колкото и полюсни да са мненията за туристическия продукт, който предлага, то свободният пазар дава своята финална оценка. Факт е, че неизменно Слънчев бряг е предпочитана дестинация за стотици хиляди туристи всяка година. Ще Ви припомня само един нюанс от това лято. Месец преди да навърши 80-годишна възраст, германски турист пристигна в Слънчев бряг за рекордния 70-ти път. Заедно със съпругата си, дъщеря си и внука си, този човек, с когато имах възможност да се запозная, отсяда в зона Изток на комплекса традиционно повече от веднъж годишно. Не е собственик на имот, а посещава различни хотели. Изборът на хиляди чуждестранни, а и родни туристи всяка година, за които Слънчев бряг е предпочитана лятна дестинация, прави туристическия бизнес в комплекса още по-амбициран в това всяка година да успява да постига високи стандарти на гостоприемство и обслужване.
Какво е финансовото състояние на „Слънчев бряг“ АД?
За първите 8 месеца на 2022 г. успяхме да надвишим приходите от наеми и ползване на транспортна инфраструктура, които имахме за цялата минала финансова година с над 330 000 лв. без ДДС. С над половин милион лева приходи повече отчита „Слънчев бряг“ АД до 31 август 2022 г. в сравнение със същия период на миналата година. През летен туристически сезон 2022 до момента сме реализирали постъпления от 1 625 411 лв. без ДДС. В сравнение за периода януари-август 2021 г. тази цифра е била 1 056 796 лв. без ДДС. Това се дължи главно на по-големия интерес от страна на бизнес оператори в комплекса към наем на площи и приходи от пропускателен режим, както и в по-малка степен на повишените цени в следствие на инфлацията. От тук правим и извода, че този сезон повече наематели и туроператори са имали инициатива в комплекса, което значи, че бизнесът започва да се възстановява.
Всяка година инвестирате в сигурността на туристите и инфраструктурата. Има ли какво още да се желае в това направление?
Разбира се. Винаги сме признавали, че най-големият проблем на „Слънчев бряг“ АД е финансирането. Въпросът е сложен и решението му зависи до голяма степен от належащи промени в законодателството. Националните курорти в България, чието лице е Слънчев бряг, се нуждаят вече много спешно от специална закона рамка, която да реабилитира статута им на такива и да имат възможност на алтернативни източници на финансиране. Надяваме се скоро да има политическа воля и това да се случи. Припомням, че „Слънчев бряг“ АД не се финансира от държавата. Няма бюджетна издръжка, а приходите на дружеството са само и единствено от развиваната стопанска дейност. Без хотели и собствени бази за настаняване и туристически услуги. За летен туристически сезон 2022 реализираните инвестиции от страна на дружеството само в поддръжка на инфраструктурата са в размер на над 1 милион лева. В тази сума влизат поддръжката и обновяването на улици, алеи, тротоари, поддръжка на алейно осветление, озеленяване и паркоподдържане, санитарна дезинфекционна дейност, както и разходи за видеонаблюдение, контрол на достъпа, ред и сигурност.
Имайте предвид, че разходите както за останалия туристически бизнес, така и за нас като дружество постоянно са в покачваща се величина. Само тези за електричество, които включват осветлението в комплекса през активния летен сезон, до момента за 2022 г. са в размер на над 202 000 лв. без ДДС.
В поддържката на инфраструктурата могат да бъдат подобрени редица неща, но това е възможно да се случи едва след намиране на допълнителни източници на финансиране.
Какъв е изводът за сезон Лято 2022, от който изпращаме последните дни?
Изпращаме пореден труден, но по-оптимистичен сезон. Макар и повишен брой туристи, реално бизнесът все още не е преминал процеса за пълното си възстановяване от съпътстващите го редица кризи от последните няколко години.