Златко Димитров е изпълнителен директор на „Слънчев бряг“ АД. Интервю на Грамофона нюз преди предстоящия летен сезон
Г-н Димитров, какви са приоритетите ви за развитието на комплекса това лято?
Както всяка година „Слънчев бряг“ АД има задължението да подготви инфраструктурата в най-големия курортен комплекс у нас за безпрепятственото и успешно провеждане на туристическия сезон. Въпреки кризите в туристическия сектор, които следват една след друга в последните 2 години, ние не можем да си позволим, да не подготвим по най-добрия възможен начин инфраструктурата в Слънчев бряг.
Ако един хотелиер може да реши даден сезон поради различни обстоятелства, да подготви обекта си за работа на 30% от капацитета например, то ние като собственик на инфраструктурата в комплекса няма как да се ограничим до това да направим само част от необходимите ремонтни дейности.
Знаете, дружеството оперира и поддържа алеи, улици, зелени площи, разположени на около 650 000 кв. м., както и собствена ВиК мрежа в Слънчев бряг зона Изток. За да могат бизнес операторите в комплекса да осъществяват безпроблемно туроператорска и други дейности, ние сме длъжни да подготвим инфраструктурата и да обезпечим процесите с правила и процедури, които да се спазват.
След ковид пандемията дойде и война. Как ще се отрази тя на сезона, според вас?
Съчетанието туризъм и война е оксиморон. Особено, когато войната е на няколко стотин километра от държавната граница. Още повече, когато това е придружено и от хибридни войни и мигрантската криза, ситуацията става трудна за преодоляване.
Разбира се визирам новините за плаващи мини по нашето крайбрежие. Ако войната не приключи, трябва да бъдем реалисти и да очакваме труден сезон. Знаете, че Слънчев бряг е силно зависим от чартъри, чуждестранни туристи и от въздушен транспорт.
Това е така по простотата причина, че комплексът е голям и притежава мащабна легова база. За да се запълни са необходими чуждестранни туристи. Надяваме се освен от приоритетните за нас Балкански пазари, през това лято отново да посрещнем и туристи от Великобритания, Германия, Австрия и Скандинавските държави. Но към момента трудно може да бъде направена реална прогноза.
Какви инвестиции в инфраструктурата ще вложите тази година в комплекса?
Към момента в Зона Изток в най-големия курортен комплекс у нас вече сме започнали дейности по ремонт на стари и полагане на нови тротоарни настилки, около 3 000 кв. м. Тези ремонтни дейности, част от програмата на дружеството за подготовка на предстоящия летен туристически сезон, се извършват по крайбрежна алея, централна алея и редица спомагателни улици в комплекса.
В План - сметката за 2022 г. се предвиждат общо разходи за инвестиции и поддръжка на инфраструктурата в размер на 1 737 700 лв. Разходи за поддръжка и стопанисване на ВиК мрежа; улици, алеи, тротоари, поддръжка на алейно осветление; озеленяване и паркоподдържане; санитарна дезинфекционна дейност са общо в прогнозен размер 1 123 000 лв. за този сезон.
Отделно сме заложили разходи за видеонаблюдение, контрол на достъпа, ред и сигурност - общо в прогнозен размер 614 700 лв. Т.е. почти 2 милиона лева са предвидените средства за инвестиции в инфраструктурата на комплекса тази година от страна на „Слънчев бряг“ АД.
Слънчев бряг няма изградена дъждовна канализация – как ще се реши проблема с водата при обилните дъждове?
Да, точно така е. За това и често в активния летен сезон, в следствие на обилни валежи, се случват нежелани проблеми на определени места в комплекса. Търсим локални решения и за това и тази година продължаваме дейностите по полагане на локална попивна канализация, която обезпечава събирането на вода при валежи. Поставят се подземни резервоари, които осигуряват събирането на дъждовната вода.
Преди седмици бяхте в постоянната комисия по туризъм към Парламента. Имаше предложение от депутати хотелиерите и ресторантьорите да плащат такси на държавата за достъп до собствените им туристически обекти. Може ли идеята да се реализира?
За мен това предложение от страна на народни представители, членове на Комисията по туризъм, беше изненада. Още повече в условията на безпрецедентна криза за сектора – последствията от пандемията, войната в Украйна и не на последно място завишените разходи за бизнеса в следствие и на повишената цена на електроенергията, инфлацията и т.н.
Още по време на изслушването ми в Комисията се възпротивих срещу един такъв подход. Може би помните, че преди години бяха правени опити за т. нар. затваряне на комплекса с бариери и принуждаване на хотелиери и ресторантьори да заплащат такса за достъп до обектите им.
Този подход срещна широко неодобрение. Още повече, че в моментната криза и трудности пред туристическия бизнес, това би било крайно затруднение и допълнителни разходи за туристическия бранш. Преди 2 дни прочетох, че на среща между ръководството на Съюз на собствениците Слънчев бряг и председателя на Комисията към Народното събрание г-н Илин Димитров, е било гарантирано пред хотелиерите, че подобна идея няма да намери реализация. Това е удовлетворително.