Николай Киров е председател на регионалния клон на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България. Преди дни той и колегите му алармираха, че държавата блокира износа на зърно. Днес стана ясно, че правителството иска да осигури резерв от 1,5 млн. тона зърно заради кризата в Украйна. До колко е оправдано и обмислено това действие на властта – интервю на Gramofona.com
Г-н Киров, още миналата седмица обявихте, че държавата е забранила неофициално износа на зърно от България. Вече стана ясно, че идеята е да се изкупи количество, което ще осигури изхранването на населението за година напред. Имате ли вече официална информация за намеренията на държавата?
В продължение на една седмица министърът на земеделието, министър-председателят и министърът на финансите говорят за продоволствена криза в България и как ще закупят милион и половина тона зърно, за да изхранят населението до 2023 година. В момента в страната има над 3 млн. тона налично зърно. От една седмица само говорят, но да сте чули нещо да действат? Нищо по логистиката на такава мащабна акция не е казано. Не е обявена цена, на която ще се купува зърното. Ние сме нормална държава и трябва да е на пазарни цени. Всичко друго ще бъде национализация и извиване на ръце.
Колко би струвало на държавата да изкупи зърното, което предвижда?
В момента на борсата цената е 400 евро на тон. За милион и половина тона цената излиза 600 млн. евро. Това са 1,17 млрд. лева. Откъде ще се вземат тези пари? Има ли ги в бюджета? Заем ли ще теглят? Има прекалено много въпроси, на които нямаме отговори - как ще се купува зърното, кои фирми ще купуват, какви комисионни ще се слагат, какви ще са транспортните разходи. Въобще говорим за уравнение с прекалено много неизвестни.
А има ли къде да се приберат 1,5 млн. тона зърно в момента и да останат складове за новата реколта?
Изискват се огромна организация и логистика, за да се приберат милион и половина тона зърно и то за година. Това не са един-два камиона. Не може всяко помещение да бъде склад. Необходима е специална вентилация и още много изисквания, за да се съхранява правилно зърното. И това трябва да са нови складове, за да има къде да приберем следващата си продукция. След три месеца като почнем да жънем, къде ще слагаме зърното?
Какво е нормалното, според Вас количество, което трябва да задържи държавата?
Нормалното количество е някъде около половин милион тона. Това е напълно достатъчно, за да стигне до септември месец. Защото новата реколта идва след три месеца.
А каква реколта очаквате?
Посевите са добре, наторени са и се развиват добре. Така че ще имаме добив от около 6 млн. тона зърно. За изхранването на страната ще трябват 1,5 млн. тона. И тук идва въпросът, какво ще ги правим другите излишни тонове?
Миналата седмица се оплакахте, че кораб с 25 000 тона зърно за Португалия е блокиран на Пристанище Бургас. Отпътува ли вече той?
Корабът още е блокиран, но не с писмена заповед. Митницата го държи с устна заповед. Официално разглеждат документи. Една седмица! Какво мисли държавата, не мога да разбера. Седим в патова ситуация и не можем да работим, а цените навън хвърчат.
Т.е. в момента пропускате и ползи от реализацията на зърното, така ли?
Оставете, че трупаме загуби. Замислете се само каква е информацията, която даваме на нашите контрагенти, с които работим досега. Ами те ще се насочат към други пазари. Утре като решим да продаваме и ще ни кажат, че не сме надеждни партньори, защото сме имали договор, а не сме продавали.
Искат ли Ви неустойки за забавянето на този кораб?
Всеки ден се плащат неустойки. И кой мислите, че ги плаща - държавата? Не. Плаща ги фирмата, която е заявила кораба.
По колко на ден Ви струва престоят на кораба в бургаското пристанище?
Около 15-20 000 долара на ден и то само защото държавата с устна заповед не позволява корабът да тръгне. Ама то не е само този кораб. Във Варна има още два, по границата също са спрени камиони. Държавата има 3 млн. тона зърно в момента. Ако иска да купи 1,5 млн. тона, какъв е проблемът да каже на митницата да следи износа и като стигне 1,5 млн. да се издаде заповед и да се спре износът на зърно?
При условие, че се чака силна реколта и риск от липса на зърно няма, защо е необходимо държавата да блокира такива количества?
Попитахме и отговорът беше, че ако имало радиационно замърсяване заради войната в Украйна, това ще зарази растенията. Ама то и в складовете ще се зарази. И животните, които ядат тревата, ще се заразят. Това са неадекватни действия, няма логика.
Ние сме за това да се осигури продоволствието. Но искаме правила и да знаем как ще стане. Защото, ако ни накарат да продаваме на по-ниска цена, ще ни принудят да фалираме. В момента ние купуваме торовете на пет пъти по-висока цена, горивата са с 30% по-високи, плащаме ток, заплати, осигуровки, машини, резервни части. Никой не е съгласен да фалира.