Над 1500 бебета са се родили в УМБАЛ Бургас до края на ноември тази година. Повечето от тях дойдоха на бял свят в условията на извънредно положение, засилени мерки за сигурност и пандемия. Как се работи в такава ситуация и спокойни ли са младите майки - интервю с д-р Веселина Факалиева, акушер-гинеколог в родилното отделение на УМБАЛ Бургас

Д-р Факалиева, колко бебета се родиха във Вашето отделение тази година?

До края на месец ноември са се родили 1567 деца. От тях – 21 двойки близнаци, тризнаци тази година нямаме.

В София и Пловдив се похвалиха с по-висока раждаемост през ноември заради първия локдаун през март, в Бургас можем ли да кажем, че мерките срещу коронавируса повлияха на прираста на населението?

Определено през месеците октомври и ноември се наблюдаваше по-голям брой раждания, но не можем да твърдим, че е заради локдауна. Може би ако се направи статистика за региона колко раждания е имало миналата година във всички болници по същото време и сега, бихме могли да считаме локдауна за една от причините. Много са факторите, които влияят върху решението на една двойка да планира бременност и да има дете в един конкретен момент от живота.

Трудно ли се справяте със страховете на младите родители в тази ситуация? В момента свижданията са забранени, а родилките реално остават без подкрепата на най-близките си хора в този момент.

Не бих казала, че родителите имат много големи страхове. От март месец, още от обявяване на извънредното положение в отделението направихме така, че родилките да се чувстват максимално спокойни. Имаше и притеснени жени, разбира се, но те бяха незначителна част. Притесненията бяха свързани с това, че в болницата се лекуват ковид болни и те се притесняват от заразяване. В момента, няколко месеца по-късно, всички виждаме каква е ситуацията. Ковид болни има във всички болници и не навсякъде дори са отделени в отделни корпуси, както е при нас. Пандемията е налице, но ние сме длъжни да продължим да работим в тази ситуация, защото жените няма да спрат да раждат.

Нашето преимущество е фактът, че при нас пространствата са много големи, извършва се постоянна дезинфекция, много повече от препоръчаните, жените не са близо една до друга, родилки със симптоми на ковид се отделят в отделни зали и това прави средата много по-сигурна. Риск да се заразиш от ковид има навсякъде. Не съм много съгласна с това, че жените са без подкрепа, защото няма свиждания. Може би ако живеехме преди 30 години – да. Но днес живеем в технологично време, всяка родилка има смартфон с камера и е постоянно свързана и получава подкрепа от всички свои близки.

Изписването след нормално раждане е на третия ден и не бих казала, че 2-3 дни без свиждания са от съществено значение в тази сложна епидемиологична обстановка. Срещаме пълното разбиране на жените в тази ситуация и аз им благодаря. А и целият екип от лекари, акушерки и санитари сме до тях.

Липсват ли ви шумните изписвания на бебетата?

В момента на изписването могат да присъстват само майката и бащата, те влизат в нашата зала за изписване. Роднините обикновено изчакват пред болницата, там си правят снимки и видео. Не бих казала, че ни липсват. По-скоро – не съм се замисляла дали ни липсват, последните месеци промениха ежедневието ни така, че всички се радваме, когато около нас има по-малко хора.

Как работи звеното по асистирана репродукция по време на ковид криза?

Трудно работи заради болнични на част от персонала. Силно се надявам следващата година да възстановим работата на Звеното изцяло.