Светослава Славова е зам.-директор и преподавател по български език и литература в ПГЧЕ „Васил Левски”. Работи от 20 години в езиковата гимназия. Тя е един от хилядите родители, които тази година няма да изпратят както подобава дъщеря си, която завършва Немската гимназия в Бургас. Какво е настроението на един родител дни преди бала на детето му? Как ще се отрази коронавирусната инфекция на завършването на зрелостниците? Интервю на Грамофона нюз със Светослава Славова
Г-жо Славова, тази година пропускате две страхотни тържества – това на дъщеря ви и на завършващите в Руската гимназия. Мъчно ли ви е?
Като родител не бих казала, че съм притеснена заради това, че баловете няма да се състоят тази година. В живота на децата ги очакват много положителни моменти и емоции оттук нататък. Вярно е, че и аз като един съвестен родител бях подготвила дъщеря си за абитуриентския й бал. Купихме рокля, чанта, обувки, запазихме дати за фризьори, гримьори и всички роднини бяха в очакване на 24 май. Сигурна съм, че ние отново ще намерим време да празнуваме, когато дъщеря ми се дипломира или живот и здраве бъде приета студентка.
Каква беше първата реакция на дъщеря ви, когато разбра, че няма да има бал?
Първият коментар, който направи беше: „Мамо, все съм си мислела, че учениците в 12 клас са по-освободени от училище, а понякога си позволяват и да отсъстват. Не съм си представяла обаче, че въобще няма да бъда в училище”.
Кой според вас страда повече – родителите или учениците?
Да ви кажа честно ние родителите сме по-притеснени от зрелостниците. В интерес на истината като че ли на тях им отпадна един ангажимент. Много често в края на май те съсредоточават вниманието си много повече върху подготовката на една абитуриентска вечер, отколкото върху изпитите, които ги очакват. Сега, когато баловете се отложиха, децата са по-концентрирани към по-важните неща, които им предстоят, а именно матурите през месец юни.
Общувам постоянно с децата от Руската и Немската гимназии и те доста философски приемат случващото се. Важното е, че винаги могат да намерят време, когато ситуацията позволява, да се съберат и да отпразнуват този момент.
Къде трябваше да празнува дъщеря ви?
В Слънчев бряг и Турция. Засега нещата са в застой. Всичко, което беше запланувано, е в процес на изчакване. Децата все пак ще могат да осъществят тържествата си, стига да има разрешение от властите. Ние не страдаме от този факт и сме настроени положително. В крайна сметка човек трябва да гледа на нещата мъдро. Надявам се и всички родители на зрелостници да мислят по този начин – да не се отчайват и да не концентрират вниманието си върху това, че няма да видят децата си абитуриенти. Сигурна съм, че ще ги видят в много по-хубави моменти.
Избра ли дъщеря ви как ще се развива в бъдеще, след като завърши Немската гимназия?
Тя има отлични познания по немски. Изучаването на езика й стана страст през годините. Ако успее да преодолее кандидат-студентските изпити, занапред ще работи точно с немския език. Като един патриот е решила да остане в България и се е насочила да учи в София.
Всички ученици в страната преминаха на двумесечно онлайн обучение. Справиха ли се децата от Руската гимназия?
Онлайн обучението беше много полезно за всички ученици от Руската гимназия. Конкретно дванадесетокласниците тази година са по-старателни от всякога. През последните месеци те дават всичко от себе си, за да се докажат и да завършат по най-добрия начин.
Липсваше ли им нещо през последните два месеца?
Да, по време на общуването ни през различни платформи, те редовно ни казваха, че им липсва атмосферата, общуването в час и прекият контакт с нас.
Какво бихте казала на завършващите тази година?
Тази година определено завинаги ще бъде запомнена от всички зрелостници, но те нека не страдат. Животът ще им предостави невероятни изненади и съм убедена, че ще имат оттук нататък много поводи за празнуване.