На 9 май 2023 г. директорът на училището г-жа Пепа Запрянова и ръководството на училището посрещнаха свои скъпи гости- френски преподаватели от Университета на град По, които в продължение на три дни имаха възможността отблизо да се запознаят с работата на учителите с децата в класната стая. Доброто партньорство между домакини и гости е по проекта „Граждани на света“.
Колко полезни бяха срещите между педагозите, интервю на Грамофона нюз
Г-жо Запрянова, кои са полезните страни от сътрудничеството Ви с френските колеги?
Аз мисля, че това партньорство ще даде възможност не само на френските колеги да се запознаят с протичането на образователния процес в ОУ „ Елин Пелин“ , но и нашите учители ще обогатят своя опит и ще усвоят добри практики от своите колеги. Взаимното общуване и заедно прекараното време са залог за добро сътрудничество в бъдеще.
Искрено вярвам, че вече запознати с работата на българските си колеги, френските преподаватели ще споделят впечатленията си със своите студенти в университета на град По, които ще имат възможност в рамките на месец-два да изкарат стажа си в нашето училище. Стажовете ще бъдат не само по френски език, но и по английски и испански езици. Нашите учители са изключително добре подготвени. Повечето от тях са повишили своята професионална квалификация и имат възможност освен да преподават език, да бъдат начални учители или учители по български език и литература.
Възможностите, които се предлагат на нашите ученици, са големи. Нужно е само децата да имат желание да учат.
Ние присъствахме в час по френски език на първокласници и петокласници, на бинарен урок по Човекът и природата, на урок по Испански език и урок по Английски език. Учениците показаха много знания. Как подобни срещи се отразяват на най-малките?
Непрекъснато търсим възможности за развитие и обогатяване на знанията на децата по най-достъпен за тях начин и в различни направления . Не само изучаването на чужди езици е в центъра на обучението ни , но и прилагането на най-съвременни методи на преподаване с цел трайно усвояване на учебното съдържание по различни учебни предмети. И лого на училището „ иновативно“ не е само табелка, а е изпълнено със съдържание.
А как помага на децата новият STEM център, в който се проведоха уроците по френски?
Нашият STEM център работи от година и няколко месеца и той бе важна крачка към прилагането на най-модерните методи на преподаване и обучение. В него децата усвояват знания чрез използването на различни технологии и забавни образователни игри.
Имаме възможност така да структурираме часовете, че всеки един клас да има достъп до центъра. Съобразно новите проекти, които предстоят, и заради добрите резултати продължаваме да обогатяваме и обновяваме материалната си база. Децата заслужават да се обучават, да творят и да се развиват по най-съвременния и модерен начин.
Какво е мнението ви за ранното изучаване на чужди езици от по-малките деца?
Ранното изучаване на езици в никакъв случай не поражда притеснение у децата. Под формата на интерактивни игри, занимателни филми, песни и стихотворения, драматизации малките елинпелиновци усвояват думи, изрази, словосъчетания, обогатяват лексикалния си запас. Езикът не се усвоява писмено и задълбочено, а под формата на факултативен учебен час.
Искам да допълня само, че в никакъв случай не сме заменили учебни предмети като български език и математика с чужд език. По учебен план имаме допълнителни часове по математика и български език и допълнителни часове по езици. Нашите деца са много будни, ученолюбиви и гъвкави и усвояват чуждите езици с голямо удоволствие.
И нека отново се върнем към мотото на проекта -„Граждани на света“. Да не забравяме, че в днешно време ученето на езици е важно, защото разширява мирогледа, обогатява културата и не на последно място е и прозорец към света!