Яна Каражекова е преподавател по „Физическо възпитание и спорт“ в бургаско училище от първи до седми клас. Като майка на две деца на онлайн обучение е наясно с предизвикателствата и трудностите на този процес. Ето как съумява да стимулира учениците си да се движат активно, дори от вкъщи:  

Онлайн обучение за втори път тази година. Какви са предизвикателствата при преподаването на предмет като физкултурата в домашни условия?

Предизвикателствата не са малко. При второто затваряне на училищата и преминаване към онлайн обучение децата и учителите сме по-подготвени. Смятам, че се справяме доста добре в електронната среда и обучението е качествено и на ниво.

През зимата по план трябва да преподаваме хора и танци, гимнастика. В къщи нямам място да правя кълба ( смее се ) и трябва по-добре да се обмислят учебните процеси. Спортуваме много, правим онлайн тренировки. Децата участват с желание и интерес. Учим се да играем хора онлайн. Гледаме спортни мачове по футбол, баскетбол и волейбол заедно, което за мен е един от плюсовете на електронното обучение. Това е добре за децата от образователна гледна точка, защото не всяко ще седне само да гледа футболен мач например. Така те се учат от най-добрите. Правилата се усвояват най-добре чрез игра. Мислила съм да гледаме спортни срещи на интерактивната дъска в училище, но в хубавото време е трудно да ги задържа вътре в клас. Затова сега имаме време да го правим.

Как адаптирате физическите упражнения за затворени помещения?

За упражненията не ни трябва много място – стига ни парченцето килим, което е в хола (усмихва се). Правим аеробика, коремни преси, лицеви опори, различни клекове – за всяка мускулна група има много упражнения. Много държа децата да тренират и спортуват, а не по цял ден да стоят пред компютъра, им водя онлайн тренировка – спортувам с тях. Трудно е, когато имам примерно 7 часа, но се справяме. Децата обичат „Физическото възпитание и спорта“. Това е техният час да разпуснат. Те играят и е важно, че даваме личен пример.

Как запазвате вниманието на децата при онлайн обучението? Има ли калпазани, които загасят камерата?

Естествено е, винаги има такива деца. На някой им се спи повече, други се притесняват пък да бъдат наблюдавани. Наистина е изключително трудно по цял ден да седиш пред компютъра и да учиш. Моята дъщеря е 8 клас и е пред компютъра буквално цял ден, до 4 часа следобед. Децата са в застой, така те стават по-лениви. Ако някой не играе, може да не се чувства добре за да го прави.

Какво бихте препоръчали на родителите за да не остават децата без изразходвана енергия?

Нека през уикендите да излязат на разходка, да поиграят заедно футбол. Важно е да се движат заедно с децата си. В тази възраст децата трябва да могат за изразходват енергията си, в противен случай няма да могат да се съсредоточат в уроците си.

От друга страна е изключително трудно и на родителите, които оставайки вкъщи се ангажират много повече с обучението на децата си. Съчувствам им, но това е за доброто на децата.

Аз съм изключително доволна от моите ученици. Те са невероятни и дават всичко от себе си, винаги са на линия в моя час.