Вълчо Чолаков е областен управител на Бургаска област. По негово предложение в момента във ведомството се извършва пълна дигитализация на над 51 хиляди архивни документи. Как дойде идеята за подредбата на всички тях и кога архивът ще е готов? Интервю на Gramofona.com с адвокат Вълчо Чолаков.
Г-н Чолаков, докъде напредна процесът с дигитализацията на архива в Областна администрация?
- Дигитализацията бе един от първите въпроси, с които започнах да се занимавам, когато станах областен управител, защото архивът не беше в нормално състояние за ползване. Екип от служители на Областна администрация започнаха моментално да преглежда лист по лист и страница по страница, а това са хиляди досиета и хиляди актове. Преглеждането на документите е свързано с необходимостта им бъдат привързани един към друг, така че да имат връзка. Идеята бе като отвориш един документ да можеш да стигнеш от края на неговата история до началото й. Има документи още от 1949 година.
Как всъщност се зароди идеята?
- Аз идвам от бизнеса. Знам какво е очакването ми към администрацията. Идвайки на длъжността администратор, се опитвам да отговоря на тези мои очаквания, които съм имал като адвокат и които пак ще имам като се върна. Аз няма вечно да бъда областен управител, това все пак е политическа длъжност, а не професия.
Неподредбата затрудняваше ли работата на самата администрация?
- Изключително много. Снабдяването с документи за гражданите, проверките и други неща ставаха много бавно.
Какво се случи след две години?
- За това време подредихме архива и в момента е като в аптека. Сега всеки един документ е ясно към какво е привързан и къде се намира. Постигнатото е къртовски труд, повярвайте ми. Благодаря на целия екип и на заместниците ми.
Как работят в момента служителите?
- Създадохме софтуер, който другите администрации нямат. Той бе специално поръчан на фирма, която да го разработи. В момента служителите сканират и чрез софтуера попълват данните на съответния документ, след което дигитално се събира една база данни в пространството. Тя ще бъде достъпна за гражданите и за администрацията.
Кога трябва да сте готови?
- За да стигнем до края на процеса дигитализиране сме предвидили срок към края на годината. Все пак става въпрос за около 51 000 акта, а Областна администрация не разполага с човешкия и финансов ресурс да свърши това по-бързо. Сканирали сме няколко хиляди и процесът продължава. Няма какво да чакаме електронното правителство да се случи, а освен това искам да дам пример и на други администрации.