Тодор Иванов е заместник областен управител на област Бургас. Отговаря за провеждането на държавната политика в областта на отбраната, транспорта и съобщенията, информационните технологии, културата, енергетиката, физическото възпитание и спорта, околната среда. Завършил е две магистратури – машинен инженер по специалността "Транспортна техника и технологии" и "Индустриален мениджмънт" във Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт в Техническия университет София. В кои общини от Бургаска област има бомбоубежища и какво е състоянието им? Интервю на Грамофона нюз

Кои помещения на територията на Бургаска област биха могли да се използват като укрития? Нека първо успокоим населението не само в Бургаска област, но и в цялата страна, че към момента няма някаква информация за заплаха за националната ни сигурност. Както няма заплаха за здравето и живота на българските граждани. Всяко едно помещение, което е сутерен или изба, би могло да се използва като укритие, но от какво да се пазим в момента? Много е важно да се каже, че ние не знаем каква заплаха можем да очакваме – радиационна, химическа и колко време ще продължи тя, ако изобщо има такава заплаха.

Какви съоръжения за укритие има в Бургаска област?

Бомбоубежище е общопознатият термин за хората. Назад във времето освен тях, са се използвали и противорадиационни укрития. Двете са с различна степен на защита. Последното наименование, възприето в нормативната уредба е колективно средство за защита, макар да не е ясно каква точно защита. Просто да се скрием някъде за определено време. Всички сме гледали филми в Америка, и в Европа - как хората си слизат в подземия под къщата. Тук във всяка една къща, го има същото подземие и човек може да се скрие за известно време.

В кои общини от Бургаска област има бомбоубежища?

В момента получаваме информация от всички общини на територията на областта. Имаме данни от общините Айтос, Малко Търново, Карнобат, Поморие, Царево. Събираме и подреждаме списъци кои укрития са годни, кои не са, кои могат в кратък период да се въведат в ред.

Има ли в Бургаско бомбоубежища за ядрена атака?

Не. Вие знаете, че радиацията не се разнася за ден-два, а с години. Колко време можем да престоим в едно такова помещение и колко дълго може да се разнася тази радиация? Гледали сме „Чернобил“ и знаем, че тя продължава с години.

Могат ли да се ползват подземията на училищата и обществените сгради за убежища?

Могат. В община Бургас в 4 училища има такива укрития и те се поддържат от отдела за кризисни ситуации в Общината, което е добре. Укритията преди бяха към несъществуващата вече Гражданска защита. Сега са към МВР и по-точно към Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. За държавните сгради обаче не се отпускат сериозни средства за поддръжка.

В общините, в които има бивши военни поделения, има ли запазени съоръжения за защита? Всеки един жилищен блок в годините назад е проектиран така, че да може човек да се скрие в сутеренното му помещение.

За колко време бомбоубежищата могат да се преведат в ред?

След 1987 година вече няма изискване за проектиране на такива съоръжения в сградите. Едно време укрития е имало във всички предприятия, като в „Тих Труд“, „Лукойл“, на територията на пристанище Бургас, завод „Яна Лъскова“.

При една заплаха служителите, които в момента са на работа, ще могат да слязат в даденото укритие. Привеждането им в ред е едно много субективно понятие. В някои от тях няма електрозахранване. Но какво означава това, нали при една атака това електрозахранване ще спре.

Там трябва да има дизелгенератор, но кой ще прави доставката на дизел? Т.е. можем да се скрием за едно известно време, докато стане тихо. Това можем да направим и Господ да е с нас.

Има ли общини, в които няма изобщо укрития?

В Поморие заради плитките подпочвени води не може да има такива укрития. Там при нужда хората могат да използват избените помещения в жилищните сгради. В Сунгурларе също няма. В Руен има едно, което не е годно за използване.

Имате ли запитвания или сигнали по темата с бомбоубежищата от хората?

Областна управа не администрира, не управлява и не поддържа бомбоубежищата. Те не са наши. Една част са под управлението на община Бургас и на останалите общини от областта, другата част са частни, които са в предприятията, които са били приватизирани.

Последните са към МВР и по-точно към Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Единственото, което ние можем да направим към момента, е да съберем и обобщим информацията от общините в Бургаска област.

Надявам се Министерски съвет в лицето на министър Рашков да отдели малко повече внимание и да събере информация на тези колективни средства за защита, за да се успокоят гражданите и в бъдеще да знаем каква сравнителна безопасност при атака имаме.