Най- скандалната миска у нас, поморийката Теди Бургазлиева (Мис България 2002), даде ексклузивно интервю за информационните сайтове Radiomilena.com и Gramofona.com. Интервюто взе журналистът Константин Златаров.


Теди, да започнем от времето с короната на "Мис България". Какво ти даде и какво ти отне?

- Титлата "Мис България" ми даде възможността да пътувам, да бъда независима, самостоятелна, да създам приятелства и връзки. Научи ме да преценям по-добре хората. Благодарение на тази титла днес аз съм легално пребиваваща в САЩ и имам зелена карта, тъй като веднага след пристигането си в Щатите подадох документи за визата О1 въз основа на това, че съм известна като "Мис България". В същото време, тази титла ми отне голяма част от детството, лиши ме от време за семейството и приятелите ми. Не една и две са самотните Коледи, далеч от дома. Имам чувството, че прескочих няколко тинейджърски години и ми се наложи да порастна прекалено бързо. 

От колко години живееш зад граница? Кое те накара да напуснеш страната? С какво се занимаваш, къде си в момента?
- Не живея в България повече от 10 години. Напуснах родината, защото се влюбих в момче, което живееше навън. Заминах при него и след като поживях в чужбина с него (Германия и Русия) усетих, че за съжаление извън България имам много по-големи възможности за развитие. В момента се занимавам с изобразително изкуство, бизнес с недвижими имоти и банкерство. Преди дни подписах договор и с модните агенции "Sirena models" и "Aston models" в Бевърли Хилс. Но на това гледам повече като на хоби, отколкото като на сериозна професия. Преди месец се преместих обратно в Лос Анджелис от Ню Йорк, където живях през последните 3 години. Ню Йорк е прекрасен град, но хората са като роботи- прекалено големи материалисти. Имах чувството, че вместо сърца, имат калкулатори. За Лос Анджелис пък твърдят, че хората са фалшиво позитивни и прекалено мили. Но аз лично смятам, че всъщност те са си позитивни Теди Бургазлиевамечтатели и със сигурност предпочитам тях и слънцето, палмите и пространството, пред "калкулаторите" и наблъсканите един в друг небостъргачи, под чиято сянка никога не си наясно дали времето е слънчево или облачно. Пожелавам на всеки да има възможността да посети и двата града и да прецени сам за себе си къде е по-приятно.

Къде беше по време на урагана "Санди", в Ню Йорк ли?
- По време на урагана бях в Ню Йорк. Очаквахме някакви страховити виелици и с любопитство наблюдавахме какво ще се случи през прозореца на апартамента на моя приятелка в Манхатън. Нямаше такова нещо- просто силен вятър и в един момент останахме без електричество и топла вода, което продължи няколко дни. Манхатън се превърна в град на призраци- тъмен и безлюден, югоизточната част беше наводнена. Хората бяха изплашени и в районите с електричество борбата за контакт, в който да заредиш телефон или компютър беше голяма. По някакъв странен начин обаче, това природно бедствие успя да припомни на "робото-мумифицираните" нюйоркчани, че има и друг начин на общуване, освен телефон, айпад или лаптоп. Отново хората разговаряха, имаха време да се погледнат в очите.

Помня, че още в поморийската ТВ рисуваше скици, модели. Днес си художник, кога разбра, че това можеш да превърнеш в бизнес?
- След като изгледах речта на Стийв Джобс, създателя на Apple, пред Станфорд Юнивърсити, се вдъхнових и започнах да рисувам отново. След развода ми, с цел да докажа на бившия си съпруг, че мога и сама да изкарвам достатъчно, за да си позволя луксозен начин на живот, залитнах в крайност- станах прекалено голям материалист и се насочих към парите като висша цел. Разбивах се от работа и винаги мислих кое би ми носило повече пари, а не кое би ме направило щастлива. Завърших института за недвижими имоти в Ню Йорк и работих като брокер известно време. Работа, която ми носеше добри доходи, но ме депресираше и натоварваше психически. Все пестях, все се подготвях за "някой си бъдещ ден", в който ще се занимавам с нещото, което обичам. Докато накрая просто осъзнах, че живея днес, че утре-то може никога да не дойде, и рискувах да се захвана с това, в което се чувствам добра, и което ми доставя радост- рисуването. И както Стийв Джобс казва в речта си, материалните блага идват в изобилие, когато се отдадеш изцяло на работата, която обичаш! Така изобразителното изкуство се превърна в бизнес за мен.

Ще ни разкажеш ли с какво всъщност си са захванала?
- Освен, че рисувам и продавам

оригинални картини и принтове на творбите си, организирам артистични мероприятия, в които съчетавам мода/изобразително изкуство/музика, като предлагам изява на млади дизайнери, музиканти и художници. Взимам участие в международни изложби и излагам изкуството си в различни градове и галерии в САЩ. Поддържам бизнес с недвижими имоти и работя в банка. Винаги се занимавам с няколко неща наведнъж и разбрах, че е прекрасно, когато съумееш да откриваш общото и връзката между професии и сфери, които на пръв поглед нямат нищо общо, а в действителност са свързани. 

Теди БургазлиеваКолко са нарисуваните от теб картини? Какво обичаш да рисуваш? Има ли такава, с която никога не би се разделила?
- Не съм броила творбите си. Доста са. Обичам да пресъздавам емоциите си, чрез абстрактни картини, както и да рисувам портрети на личности, на които се възхищавам, обединени в едно, в Поп Арт стил. Трудно се разделям, с която и да било картина, те са ми като деца, искрено си ги обичам. На една от последните изложби в Ню Йорк усетих, че дори прекалявам с цените на нещата си, защото явно подсъзнателно не искам да ги продавам... Другите художници, които участваха в изложбата бяха доста по-добри от мен, с много по-отработен стил и продаваха на цени, около 10 пъти по-ниски от моите... Аз имам нереалистична преценка за таланта си и може би затова съм толкова смела.

Плануваш още изложби в САЩ, в Русия, а в България?
- Вчера се състоя първата ми изложба в Лос Анджелис- в известния старинен хотел Александрия. Предстоят още две: на 7-ми и 8-ми декември, а на 24-ти декември 3 мои картини ще бъдат изложени в музея на поетесата Марина Цветаева в Москва. Успях да реализирам изложби във Филаделфия и Ню Йорк. Надявам се скоро да задвижа нещата си и в Маями, Лас Вегас, Вашингтон и Чикаго. България ще е умишлено последната ми спирка, за да мога да доведа арт дилъри и колекционери от големите градове в САЩ на родна земя и да ги запозная с таланта и на други български художници. 

Липсва ли ти Поморие?
- Поморие много ми липсва. Винаги разказвам на приятелите ми в САЩ за прекрасните плажове, лечебната кал, черният пясък, приветливите и гостоприемни хора. Често разглеждам снимки на градчето, и с носталгия си спомням уникалните залези и гледката от прозореца на стаята ми с изглед към морето и бургаските светлинки, които се отразяват във водата вечер.

Информираш ли се за града как се развива?
- Да. Информирам се постоянно за развитието на града и управниците, но предпочитам да не коментирам, защото се съмнявам преценката ми да е достатъчно обективна, гледайки отстрани.

Интересно е да узнаем кое е най-хубавото кътче в този град за теб, мястото което ти дава настроение?
- Имам няколко любими кътчета: Яворовите скали, пристанището, "попската градинка", манастира "Свети Георги".  Липсва ми и любимата ми закуска- поморийско "рогче" с боза. 

През 2002 г., когато стана "Мис България", общината с читалище "Просвета" ти организираха тържествено посрещане. Тогава стана ясно, че много поморийци те обичат. Чувстваш ли се забравена след 10 години?

- Поморийци са много сърдечни хора. Благодаря още веднъж за прекрасното посрещане, което ще си остане един от най-вълнуващите моменти в живота ми. Не се чувствам забравена, напротив! Поддържам връзка с роднини и приятели. Доскоро съжителствах в Ню Йорк с най-добрия си приятел от детските години Марин Колев. 

Срещала ли си други поморийци в щатите?
- Да. Срещнах поморийци в САЩ и съм горда, че всеки един от тях се е развил и доказал в определена област. 

Преди 2-3 години някъде бях прочел в печата за твои срещи с Леонардо ди Каприо, Кристияно Роналдо. Подържаш ли някакви контакти с тях и как се запозна?
- Запознах се и с двамата, но никога не сме разменяли телефони или координати и не поддържаме връзка. Да срещнеш или да се запознаеш със звезди не е нещо необичайно в град като Лос Анджелис. Запознах се с тях в известеното преди години заведение "Вила" в Бевърли Хилс чрез общи познати. 

Твоето послание към поморийци?
- Не поставяйте лимит на възможностите си! Не живейте за всеобщото одобрение! Всичко е достижимо! Не се страхувайте да си поставите високи цели! Ще цитирам доктор Уейн Дайър: "Никой не знае достатъчно, за да бъде песимист!" и "Третирайте себе си така, сякаш вече сте такъв, какъвто бихте искали да бъдете!"

 

 

Автор: Константин Златаров
Снимки: Личен архив