Георги Димитров е роден на 11 юли 1957 г. в Карнобат, а от 16 години кметува. Висше образование получава във Великотърновския университет, специалност „Българска филология”. През 1988 г. специализира „Стопанско управление”. Преди дни Общинският съвет в града гласува рекорден спрямо предишните години Бюджет. По кои мащабни проекти ще работи Общината? С какви по-сериозни проблеми се сблъсква администрацията към момента? Интервю на Грамофона нюз с Георги Димитров.
Г-н Димитров, Общинският съвет прие рамката на бюджет 2020 г за рекордната сума от 30 милиона лева. Съветници от различни политически сили определиха бюджета по различни начини-бюджет на консенсуса, бюджет на компромиса. Вие как бихте го определили?
И по единия начин, и по другия начин. Консенсус е дотолкова, доколкото правилата за работа в Общинския съвет изискват мнозинство от 11 човека. Вие видяхте, че 13 души гласуваха „За”. Ще се постарая да надскоча този бюджет. Знам къде са резервите на Общината, знам къде са моите физически и ментални резерви. Аз го определям като балансиран. Това означава не разточителство, а бюджет, с който можем да покрием най-необходимите потребности.
Според групата на БСП се заделят малко пари за населените места и инфраструктурата по селата е много лоша. Какво мислите Вие?
Не мисля, че ощетяваме селата. Всички имаме някаква връзка със село и събота и неделя сме там. Трудно стават големите инвестиции в селата. ВиК е търговско дружество и трудно инвестира във ВиК-инфраструктура, защото няма никаква възвращаемост. Големите инвестиции са насочени към Бургас, към Карнобат, към довеждащите водопроводи.
Дискусията по време на обсъждането на бюджета за годината се превърна в полезен и сериозен разговор. 16 години минаха, откакто съм в Общината. Виждам, че колегите подсказват идеи. Някои от тях обаче са наивни, защото не могат да бъдат решени още днес.
Кои са приоритетите в капиталовата програма?
По отношение на четвъртокласната пътна мрежа приоритет са ни най-износените пътища, т.е. тези, които се нуждаят от най-голям ремонт. Затова сега целият ресурс от 700 000 лева го насочваме към пътя Антимово-Черково-Сърнево.
Остава ни един път в много тежко състояние Железник-Деветак, но за сметка на това миналата година направихме пътя Венец-гара Церковски-Деветинци-Деветак.
В момента върви и проектът с рекултивация на депото за битови отпадъци за 2 милиона лева. Продължава работата по саниране на блокове. Ще кандидатстваме с още десет жилищни блока по допълнението на програмата „Региони в растеж”. С административните сгради за саниране приключихме.
Докъде стигна идеята за Синя зона в Карнобат?
Колкото и малък град да е Карнобат, имаме проблем с транспортната схема. Заложихме 25 000 лева за проучването й. Разбирайте, че сме на път да въвеждаме Синя зона или подобен начин за контролиране на трафика в централна градска част. В момента се строи нова сграда на полицията, приключихме млечната кухня, която всеки момент ще включим в експлоатация и където ще стане едно голямо струпване на коли.
Другото голямо струпване е на паркинга пред църквата и къщата на Димитър Полянов. Улицата зад общината до „9-ти септември” е постоянно натоварена. Транспортът става сериозен проблем. Всеки от нас има поне по една кола и всички искаме автомобилите ни да са с нас наблизо. Трябва да облекчим трафика си.
Каква ще е концепцията за Синята зона?
Аз идея имам, но темата ще подлежи на обществено обсъждане. Имам свое мнение по отношение на наемите и таксите. Там винаги има две страни-една, която плаща и другата, която взема. Ако тази, която взема, иска да има постоянни постъпления, тя трябва да помисли за тази, която плаща. Т.е. платецът да има възможност да ги плати. Според мен трябва да бъде нещо оптимално, т.е. по-ниски такси за по-високи приходи. Ако се плаща веднъж в годината, таксата да бъде минимална, разбирайте 30 стотинки на ден или 120 лева на година.
Някои от съветниците предложиха в Карнобат да се изгради голяма спортна зала. Възможно ли е това?
Към настоящия момент възможност за изграждане на голяма спортна зала няма. Бургас завършва втора голяма спортна зала. Не му завиждам на Митко Николов. Изграждането на една спортна зала е най-малкият проблем. Големият проблем е издръжката й. И ако Бургас е 200 000 души, то Карнобат е 19 000 души. Как ще го поддържаме това? На нас ни трябва база, колкото да осигурим възможност на децата да спортуват и да не мислят за пороци.
Ние не искаме отборът ни да влиза в професионална футболна група, но искаме да поддържаме 6 футболни отбора, защото децата имат желание да спортуват, а и има интерес от гражданите да ходят и да ги гледат. Нека се знае, че имаме готов проект за двете зали, които се намират в бившето училище „Анушка Драгиева”. В двора се оформят още три игрища-по волейбол, тенис на корт и баскетбол.
В интервюто са използвани въпроси и на други медии