Кметът Тихомир Янакиев отговаря на въпроси на новинарския сайт Gramofona.com за сигурността, чистотата и здравеопазването в Созопол
Г-н Янакиев, Созопол е известен като една от водещите туристически дестинации не само в България, но и в международен аспект, започна ли подготовката за летния сезон?
Тя никога не спира, в момента, в който излезем от единия летен сезон, ние започваме да правим организацията за следващия. Основните проблеми, които стоят за разрешаване, са транспортът, депонирането на отпадъци и чистотата, сигурността. Във връзка със сигурността, тази година съм разговарял с началника на РПУ-то и взехме решение командированите полицаи да започнат по-рано в Созопол с оглед на големия наплив от хора за така наречения Джулай Морнинг. И ако друга година идваха на 1 юли, тази година ще дойдат от 26 юни. Тоест ще увеличим времето, в което в града циркулират командировани полицаи. Усиленото полицейско присъствие ще спомогне за сигурността и на местните хора и на гостите на града. Точно на 1, 2, 3 юли става голямо струпване предимно от млади хора, това е свързано с големи количества алкохол, веселие, шумотевици.
Тази година имаме нова сметопочистваща фирма, която към настоящия момент започна работа с нова техника, с нова организация на работа.
На територията на община Созопол има депо за депониране на отпадъци, то само Ваше ли е?
Да, има, но то е регионално и в него си партнираме с още две общини - Царево и Приморско. Още преди 5 години, като станах кмет, си направих анализ на дейността в общината за всички проблематични неща. Едното от тях беше депонирането на отпадъците и след срещи със специалисти установихме, че депото има много кратък живот пред себе си. Трябваше да вземем мерки, които да обезпечат депонирането на отпадъци, защото, съгласете се, един човек, който си плаща такса смет, не се интересува къде се депонират отпадъците. Той иска при него да има кош, да изхвърля в коша и оттам нататък да се събира по график един-два пъти дневно, в зависимост от сезона и до там. Обаче ако няма къде да се изхвърля отпадъкът, настанат едни камари с боклуци, защото на депото вече няма място, това става проблем за този човек и той ще чука на моята врата. Така че бях длъжен да взема мерки още тогава. На четвъртата клетка, която е най-голяма от депото, имаше един нефункциониращ обект за пиролизно изгаряне на отпадъците, сега вече той започна да работи. Но трябва да имаме алтернатива и аз от четири години работя за тази алтернатива. Сключихме договор с една от най-големите компании, които работят в тази област, за изграждане на сепарираща и компостираща инсталация. Изключително важно е, защото представете си европейските директиви, ако представляват една пирамида, която показва какво се прави с отпадъците, в основата стои оползотворяването на отпадъка, а не неговото изгаряне. Тоест отпадъкът трябва да бъде сепариран и каквото може да се изкара от него, за да може да бъде обезпечавана така наречената кръгова икономика. Част от суровините да се връщат в оборот, за да не се използват нови суровини от природата. На 7 февруари ще направим първа копка за изграждането на сепариращата и компостираща инсталация.
Какво се случваше с отпадъците до този момент?
Много пъти съм провеждал разговори и срещи с ресторантьори, собственици на заведения за бързо хранене, баничарници и други от хранително-вкусовата промишленост и всички те имат договори за оползотворяване на хранителния отпадък. Но реално плащат на някаква фирма, просто да са „чисти“ пред РЗИ и БАБХ, а после си изхвърлят отпадъците в общите контейнери и той отива на депото. Години, години наред никой не е предприемал мерки. Аз и моят екип от 4 години работим по това направление и сега то е факт. Много ми е чудно защо кандидатите за кметове и депутати не коментират важните проблеми на града и общината? Говорят за счупени плочки и някакви лични интереси... Хора, ние имаме няколко важни проблема, върху които трябва да акцентираме и да фокусираме. Да, туризмът е страхотен, важен икономически отрасъл, обаче ако не можеш да обезпечиш за туризма сметопочистване, сметоизвозване, транспортната проводимост, заедно с паркирането на автомобилите, ако не можеш да обезпечиш сигурността, то какъв туризъм ще правиш? Чак на последно място е облагородяването на средата. Някой може да си мисли, че да направиш два бордюра и една чешма е много важно, аз не казвам, че е маловажно. Но е изключително необходимо да се наблегне на структурните неща, като това едно депо да функционира нормално и безпроблемно, за да не се чудим къде да си изхвърляме после боклуците.
Тази сепарираща и компостираща инсталация по европроект ли се прави?
Не, ние я направихме преди 4 – 5 години, за да стигнем сега до момента за първата копка. Направихме публично-частно партньорство с частна фирма, участвахме със земя, а те участват с финансирането. В процентно съотношение печалбата, която се генерира от тази дейност, колкото и да е минимална, ще се разпределя пропорционално. Но дори да нямаме печалба от тази дейност, ние обезпечаваме с една сепарационна сериозна инсталация, обезпечаваме компостираща инсталация, което е изключително важно, защото целият зелен отпадък, хранителният отпадък, всичко ще влиза в тази компостираща инсталация. И по този начин аз ще мога да се изправя с чест и достойнство пред моите съграждани и да кажа: "Ето, дами и господа, вече имате реална алтернатива на това, което ви се предлагаше досега. Където заплащате нещо и ние си затваряме очите за това". Казвам го с риск някой да ме захапе веднага, защото много хора си вадят парите от този бранш. Но не им е осигурено къде да си изхвърлят хранителния отпадък. С тази стъпка, която правим сега, ние осигуряваме възможност за тях да работят нормално, да не се притесняват, че някой може да дойде и да ги рекетира по някакъв начин от институциите. Например да им каже дайте да видим с кого имате договор, как го изпълнявате, ами къде тази фирма изхвърля отпадъка.
Преди няколко години имаше проблем с намирането на лични лекари в Созопол и тогава започна изграждането на Медицински център. До къде стигна този проект?
Наскоро ми попадна хейт в социалните мрежи как Община Созопол и аз в частност като кмет сме обещали изграждането, пък нищо не ставало. Не е така, просто обектът се строи в момента. Мисля, че до края на юни месец сградата ще бъде готова. Самата схема на проекта е като на депото, направихме публично-частно партньорство с "Клиника Маджуров", болницата на д-р Александър Маджуров. Той инвестира свои средства в изграждането, а ние му предоставихме проект с място и разрешително за строеж. Това е добра формула, защото общината ангажира частния инвеститор с влагането на средства. Медицинският център ще бъде подобект на болница "Маджуров" с престой до 24 часа в стационара, по-тежките случаи ще бъдат хоспитализирани в болницата. Благодаря на д-р Александър Маджуров за усилията, убедеността и увереността, с която той действа и работи. Този Медицинският център ще бъде изключително важен за хората в Созопол и в района като цяло, през летния сезон населението се увеличава многократно и ако сега 4-5 хиляди души циркулират в района, лятото ставаме 70-80 хиляди. На тези хора трябва да се предостави и услугата здравеопазване, друг важен фактор за туризма. В края на тази година или най-късно в началото на следващата Созопол ще има един нов Медицински център, което е страхотно за всички. В него ще работи и квалифициран медицински персонал, т.е. по-добра връзка с лекари специалисти и качествена медицинска помощ, важно е, че се отварят и нови работни места.