Стойко Танков е член на Националния съвет на БСП и председател на Областния съвет на БСП Бургас. От 6 януари до 4 август той беше и областен управител. За работата като губернатор по време на бежанска криза и за предстоящите парламентарни избори – интервю на Gramofona.com

 

Работата Ви в областна управа премина под знака на бежанската криза. Сериозен стрес тест за всяка администрация, как успяхте да се справите?

Нямахме опит за работа с такова количество бежанци, но мисля, че се справихме със ситуацията. Създадохме единен кризисен център и обединихме всички институции в него. В Бургаска област бяха близо 50% от всички бежанци. Имахме много добра координация и с Община Бургас. Тук нямаше разногласия между областните и общинските структури, както във Варна. При нас всичко беше синхронизирано, а единодействието беше на ниво.

Искам да кажа, че и служителите от областната администрация се включиха директно в организацията на целия процес, за което им благодаря изключително много. Използвам случая да го направя през Вас, защото нямах възможност лично да им го кажа.

Освен това, паралелно с работата с бежанците вървеше и останалата работа на администрацията, която също не е никак малко. Документооборотът е изключително голям. Нямаме закъснели преписки, нямаме необслужени граждани. Много динамичен период, и аз съм благодарен, че имах такъв екип зад себе си, който помогна да се справим със ситуацията.

Как се сработихте със заместниците си. Те са част от екипа, който обаче не избирате Вие, а назначава правителството?

Много съм доволен от отношенията и с двамата ми заместници. Бяхме един екип и съгласувахме всичките си действия, макар и от различни политически партии, работихме много добре.

Изненада ли Ви начинът, по който служебният кабинет Ви освободи от поста областен управител?

До известна степен, да. Знаете, че това правителство е утвърдено от президента, а ние като политическа партия, лично аз като председател на Областния съвет на БСП, активно сме работили за избирането на Радев. Другото, което отчитам е, че без никаква мотивация се освобождават така накуп всички. В крайна сметка във всяка област ситуацията е различна и би трябвало да има някакви критерии и оценки.

Има ли чистка на кадри на БСП в Бургаско?

В момента в областта единственият от тези, които бяха назначени и след това освободени, съм аз. Засега няма такива сигнали от нашите членове и симпатизанти, но ще видим.

Предстоят избори. След 7 месеца във властта БСП като че ли е доста фрагментирана, или по-скоро вътрешната опозиция е с много по-силен глас. Това ще се отразили на резултатите от вота?

Естествено, че ще се отрази. Но аз мисля, че това ще се компенсира от начина, по който БСП се държеше в управлението. Ние бяхме стабилизиращ фактор и съумяхме да изпълним много от предизборните си обещания – няколко пъти бяха повишавани пенсиите, данъчните облекчения за деца са факт и много други неща. Всъщност, ние изпълнихме много повече от предизборните си обещания, даже и когато сме били в правителство, оглавявано от нас, както беше 2013 година. Това доказва, че левият вектор в правителството трябва да съществува при тази раздробена политическа система. Определено имаме много по-висока оценка за работата си.

Какви ще се приоритетите на БСП Бургас за тези избори? Кои са проблемите, които не търпят отлагане?

Знаете, че един от най-сериозните проблеми в областта е състоянието на пътната инфраструктура. Имаше готовност, още сега при това управление, една значителна част от пътищата да бъдат включени за ремонт. Това са пътят Бургас - Созопол, Царево - Малко Търново, пътят през Дюленския проход. Към Варна трафикът е затруднен, трябва да се отвори още един път. В това направление имаше добри идеи, но заради падането на правителството, не започна тяхното реализиране.

Вторият проблем е с водата. Тук също има един голям проект за модернизация, но нямаме солидна подкрепа от правителството и от ВиК холдинга. Именно за това и сега има това повишаване на цената на водата.

Това е болна тема за всички. ВиК асоциацията е съгласувала новите цени по времето, когато Вие бяхте областен управител и председател на асоциацията. Защо всички се оказаха изненадани от този скок в цената?

Това е защитна реакция. Беше ясно още март месец. Всички общински съвети бяха запознати с бизнес плана и каква трябва да бъде цената на водата. Мина през съветите, имахме подкрепа в асоциацията. Имаше очакване, че регулаторът ще коригира нещата, но това не се случи и се получи тази цена.

Но тук искам да кажа каква е причината, защото тези които сега скачат, кметовете, именно тяхната политическа партия е в основата на проблема. Спомняте си за едни 60 млн. лева, които щяха да бъдат дадени за ремонта на язовирите Ахелой и Порой, когато Камчия беше в критично състояние. Тези пари така и не дойдоха, но ВиК беше принудено да направи ремонтите. Всички тези инвестиции сега се отразяват на цената.

Така че, според мен е по-важно много бързо да се приеме компенсационен механизъм. Има такава възможност и знам, че по време на предходното правителство се работеше по критериите за подпомагане на хората. Изоставянето на инфраструктурата не е решение, защото това ще поражда много други проблеми и може да се стигне до там да нямаме вода.

Наследникът Ви, проф. Нейкова спомена, че проблемите във ВиК сектора не трябва да са ангажимент на областните управители.

Да, така е, но в момента това е законът. Трябва промяна в законодателството и може би по-правилно ще е общините да бъдат акционери във ВиК дружествата, а не във ВиК асоциацията, която е една куха структура, която дори не може да контролира инвестициите. Има какво да се решава в законодателен план в това отношение.

Както казахте законодателен план. В 47-то Народно събрание БСП Бургас изпрати само един депутат, аз не си спомням това да се е случвало преди. С какви нагласи сте за предстоящия вот?

Много слаб резултат, който се получи заради много фактори. До известна степен и пандемията, и машинният вот повлияха. Смятам, че след участието ни в управлението имаме шансове за по-добри резултати.