Преди дни в сайт с обяви за работа се появи обявление, че се търси нов директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас. РИОСВ Бургас е може би една от най-коментираните и критикувани институции в региона. Сблъсъците между директорите на екоинспекцията и природозащитни организации са пословични. Какъв трябва да е новият директор на РИОСВ и на какви условия трябва да отговаря – питаме екологът Спас Узунов. Започваме разговора с уточнението, че подобни конфликти не са характерни само за бургаската еко инспекция. „Това е, защото хората, които ръководят подобни инспекции не отговарят на принципите за заемането на такава позиция“, обяснява Узунов.
Какъв трябва да е директорът тогава?
Директор на РИОСВ е отговорен пост и е свързан със защитата на обществените интереси. Тази служба би трябвало да изисква отстояване на тези интереси. Когато те не са добре защитени и не са гарантирани от действията или бездействията на един директор, то тогава се случват и конфликти. Природозащитниците са част от обществото. Това са активни хора, които искат да се защити обществения интерес. От другата страна са директорите, които в много случаи се явяват просто едни пощенски кутии на инвеститорите или пък директно адвокати или експертни служители на такива инвеститори.
Задачата на един директор на РИОСВ е да приложи изискванията на екологичното право. В този смисъл директорът трябва да е много запознат с това специфично право.
От друга страна трябва да защитава интересите и на инвеститорите. Трябва да отчете какво иска да прави инвеститора, не безропотно и сляпо да се съгласява, а да го насочи така, че неговата инвестиция да бъде съобразена с екологичните изисквания, а не обратното – инвестицията да е водещата.
Бихте ли се кандидатирал за директор на бургаската РИОСВ?
Не. Аз съм с доста различен профил като професионален интерес. Не бих се кандидатирал, поне на този етап. Но пак казвам, човекът трябва да бъде отговорен и много добре подготвен и запознат.
С кой от досегашните директори сте имали най-големи сблъсъци?
Ох. То при всички имаме казуси и случаи. Не мога да отлича някой, със всички сме имали различия в позициите. Като че ли с последния (б. ред. Павел Маринов) имаме най-големи разминавания в концепцията как се отнасяме към околната среда. Той е от кратко време ,но направи поразии за много време напред.
Очаквах да чуя Тонка Атанасова. Като че ли нейното име се въртеше най-често в публичното пространство?
С Тонка Атанасова сме имали много добро взаимодействие. Това се дължи и на екипа, който тя имаше в дирекцията. Имали сме и различия, естествено. Припознаването на тази позиция като обществена е в основата на успеха и на доброто взаимодействие с обществеността.
Само преди дни стана ясно, че Министерството на околната среда обяви две нови защитени местности в Бургаско и по-точно в община Царево. Кои са те?
Това всъщност е възстановяване на заличената преди няколко години от предишни ръководства на МОСВ Местност на находище на блатно кокиче, а другата е от морския бряг, плаж Корал. Това са стари предложения, но сегашното ръководство ги изтупва от праха и забравата и това, трябва да кажа, е много положителна насока. Още по-положителното е, че амбицията на новото ръководство е да задвижи всички спрели през последните 20 години процедури. Включително и обявяването на големи територии за природни паркове. Все още много наши планини нямат обособени големи защитени територии, които да гарантират опазването на екосистемите там. Може би е учудващо, че най-богатата на биоразнообразие наша планина – Родопи няма нито природен, нито национален парк.
Ако новото ръководство на МОСВ е готово да вади от нафталина стари проекти, то ще видим ли най-накрая и план за управление на ПП „Странджа“?
Има шанс. Работи се в тази посока. Предприемат се стъпки, най-вече по осъвременяване на информацията, защото този план е безвъзвратно остарял като информация и анализи. Липсва информация, най-вече за границите на населените места.
Служебният министър Стефан Личев е обявил ново задание за изработване на план за управление преди няколко месеца, но първият така и не е приключил официално. След 20 години без план, сега два плана ли ще има?
Няма второ задание, има актуализирано задание, което да отразява и новите обществено-икономически отношения, които се случват в тези близо 20 години. 2003 година беше общественото обсъждане на този план. Това са 19 години! Но ако искаме да предложим план, който да е релевантен на нашето съвремие, трябва да бъдат отразени всички промени, които са се случили през това време, включително и промяната в нормативната уредба. Ние през това време станахме членове на Европейския съюз, приехме и транспонирахме изискванията на ЕС по отношение на околната среда в нашето законодателство. Приоритетно трябва да се определят и заснемат границите на природния парк. Без граници и територия няма да има какво да управляваме.
Грантоедството е много сладко препитание! Заплатите са почти като на шеф в РИОСВ, а отговорността и ползите от усвояването са доста съмнителни.
Ееее хубаво бе господине. Вие какво сте направил за тези 18 години за да ги има плановете /или Вие искате да няма планове/ и да ви плащат за да ги препаработвате на няколко години. Сигурни доходи за Вас!